Archie Shepp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Archie Shepp
Ilustracja
Archie Shepp w Warszawie (lipiec 2008)
Imię i nazwisko

Archie Vernon Shepp

Data i miejsce urodzenia

24 maja 1937
Fort Lauderdale

Instrumenty

saksofon tenorowy, fortepian, saksofon sopranowy, śpiew

Gatunki

jazz, free jazz, blues

Zawód

muzyk, kompozytor

Aktywność

od 1960

Wydawnictwo

Savoy, Impulse!, SteepleChase, Arista, Delmark, BYG Actuel

Powiązania

Cecil Taylor, John Coltrane

Strona internetowa

Archie Vernon Shepp (ur. 24 maja 1937 w Fort Lauderdale[1]) – amerykański muzyk jazzowy i bluesowy, saksofonista (głównie tenorowy), pianista, wokalista, kompozytor, poeta, dramaturg. Jedna z czołowych postaci free jazzu (improwizator, kompozytor, propagator).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Fort Lauderdale (Floryda), ale dorastał w Filadelfii (Pensylwania). Jako nastolatek chodził do szkoły (Germantown High School) w Germantown (obecnie dzielnica Filadefii). Jego ojciec grał na banjo, śpiewał bluesa. Jeszcze jako dziecko Archie słuchał w domu muzyki Duke’a Ellingtona, Oscara Pettiforda, Bena Webstera i in. Zaczął uczyć się gry na fortepianie mając dziesięć lat. Zanim ostatecznie wybrał saksofon tenorowy grał wcześniej na klarnecie i saksofonie altowym. Mając 16 lat przyjaźnił się z Lee Morganem (o rok od niego młodszym, ale już dobrym, utalentowanym trębaczem), dzięki któremu rozwinął swoje muzyczne umiejętności i wiedzę.

Zanim wybrał zawód muzyka, w latach 1955-1959 uczył się w Goddard College w Plainfield (Vermont). Początkowo zamierzał zostać prawnikiem, jednak po spotkaniu z wykładowcą-pisarzem Joe Rosenbergiem zmienił decyzję. W rezultacie w 1959 został absolwentem Goddard, otrzymując dyplom z zakresu literatury dramatycznej. W latach późniejszych uzupełniał swoją wiedzę studiując na Hunter College i New School for Social Research w Nowym Jorku. Podczas nauki kilka miesięcy spędził wraz z rodziną w Harlemie, gdzie miał okazję poznać nowojorską scenę jazzową. Po uzyskaniu dyplomu w 1959 Shepp wyjechał do Nowego Jorku wraz ze swą żoną, koleżanką z Goddard (ślub w 1959).

Lata sześćdziesiąte[edytuj | edytuj kod]

W Nowym Jorku Shepp podejmował pracę nauczyciela angielskiego w szkołach publicznych, bywał pracownikiem socjalnym, korzystał z pomocy opieki społecznej. Bez powodzenia starał się jednocześnie w nowojorskich teatrach o pracę zgodną ze swoim wykształceniem. W tym czasie powstawała jego pierwsza sztuka „The Communist” (1965), alegoryczna opowieść o sytuacji Afroamerykanów. Sztuka została wystawiona przez Chelsea Theater (ale dopiero kilka lat po jej powstaniu, a pierwotny tytuł został zmieniony na „Juneburg Graduates Tonight”). Po tym tytułem ukazała się też drukiem. Wydano ją w Nowym Jorku w 1972 w antologii „Black drama anthology”[2]. W Chelsea Theater wystawiono też „Lady Day: A Musical Tragedy” – o życiu Billie Holiday. Spektakl powstał przy współpracy trębacza i kompozytora Cala Masseya (1972). Natomiast trzy jednoaktówki Sheppa wystawił Public Theatre. Jeden z utworów poetyckich napisanych przez Sheppa w San Francisco w 1966 – „Revolution”, opublikowany został dopiero we wrześniu 2009 (przez francuskie pismo „L'Écho d’Orphée”).

Podczas ciąży żony Shepp, zmuszony do uzupełnienia domowego budżetu, przez jakiś czas grał na saksofonie altowym z zespołami grającymi na zabawach tanecznych. Brał też udział w jam sessions w jazzowych klubach (m.in. w Café Wha?).

Karierę profesjonalnego muzyka rozpoczął w 1960, gdy dołączył do grupy awangardowego pianisty Cecila Taylora, polecony liderowi przez basistę zespołu – Buella Neidlingera. W ten sposób Shepp nawiązał kontakt z jazzową awangardą i, pozostając pod wielkim wpływem Taylora jako muzyka i człowieka, brał potem udział w nagraniach takich jego albumów jak: Air, The World of Cecil Taylor i Cell Walk for Celeste.

Przez dwa lata (1962-1963) prowadził zespół, którego drugim liderem był Bill Dixon. Z nimi Shepp nagrał pierwszą płytę firmowaną już własnym nazwiskiem. Był to album Archie Shepp – Bill Dixon Quartet dla Savoy Records w 1962 (z kompozycjami Ornette’a Colemana).

Shepp był potem (1963) jednym z muzyków tworzących New York Contemporary Five (byli w nim też: trębacz Don Cherry, saksofonista altowy John Tchicai, basista Don Moore i perkusista J.C. Moses). Niedługo po nagraniu pozytywnie ocenionej przez krytykę płyty New York Contemporary Five Shepp – w 1964 – opuścił zespół, tworząc swoje własne grupy. W tym okresie bardzo go zajmowały, interesujące już dawniej, kwestie społeczne i polityczne. Wraz z innymi muzykami z kręgu free jazzu związany był z ruchem walczącym o prawa obywatelskie w Stanach Zjednoczonych. Został też członkiem założonej w 1964 przez Billa Dixona (przy wsparciu Cecila Taylora) Jazz Composers Guild.

W zespołach prowadzonych przez Sheppa grali w tym czasie: Roswell Rudd, Bobby Hutcherson, Reggie Workman, John Tchicai, Beaver Harris i Grachan Moncur III.

Jako muzykowi cenionemu przez Johna Coltrane’a udało mu się podpisać kontrakt z wytwórnią Impulse!, co stało się zarówno źródłem pierwszych zarobków (granie free jazzu nie przynosiło na ogół dochodów), jak i krytyki ze strony innych członków Jazz Composers Guild.

W 1964 powstała płyta: Four for Trane, którą wypełniały głównie kompozycje Coltrane’a z jego albumu Giant Steps. Nowe wersje Shepp nagrał wraz ze swymi długoletnimi przyjaciółmi: Ruddem, Workmanem i Tchicai, a jednym z producentów płyty był sam John Coltrane.

Pod koniec 1964 Shepp brał udział w sesjach nagraniowych albumu Coltrane’a A Love Supreme, jednak żaden z utworów, w których można go było usłyszeć, nie znalazł się na ostatecznej wersji tej płyty (pojawiły się natomiast na reedycji z bonusami -wydanie specjalne, dwupłytowe- w 2002).

Nagrał jednak następne swoje albumy: Fire Music i On This Night (nieco później Impulse! wydało jeszcze Further Fire Music).

Fire Music to album będący dowodem pogłębiania się świadomości politycznej Sheppa oraz jego afrocentryzmu. Jedno z nagrań na płycie to „Malcolm, Malcolm – Semper Malcolm” wygłoszona poetycka elegia poświęcona Malcolmowi X. W tym okresie Shepp był jedną z bardziej widocznych postaci „pokolenia free”, swoje poglądy wyrażał zarówno poprzez muzykę, jak i nagrywane na płytach gniewne, antyrasistowskie wypowiedzi.

W 1965 pracował z Johnem Coltrane’em przy nagrywaniu kolejnej płyty Asencion (razem z Tchicai i innymi muzykami obecnymi na Four for Trane).

Potwierdzeniem faktu, że Archie Shepp stał w pierwszym szeregu jazzowej awangardy, była płyta New Thing at Newport nagrana 2 lipca 1965 i podzielona pomiędzy dwóch muzyków: jedna strona to występ Johna Coltrane’a, druga – Archiego Sheppa.

Albumem The Magic of Ju-Ju (1967) wraca do Afryki i jej dźwięków. Związek muzyki z kontynentem afrykańskim pogłębiony został poprzez wykorzystanie charakterystycznych dla Afryki instrumentów perkusyjnych (dundun, tama, tam-tamy). W tym okresie wielu afroamerykańskich jazzmanów było pod narastającym wpływem afrykańskiej kultury i tradycji muzycznych. Pharoah Sanders i Archie Shepp byli jednymi z pierwszych i jednocześnie najmocniej zaangażowanych. The Magic of Ju-Ju ukształtowało brzmienie Sheppa na kilka następnych lat: awangardowe, free jazzowe dźwięki saksofonu łączone z rytmami i ideologią Afryki.

W 1969 odbywa swoją pierwszą podróż do Afryki. Bierze udział w odbywającym się w Algierze Pan African Festival.

Lata siedemdziesiąte i późniejsze[edytuj | edytuj kod]

W 1974 Shepp rozpoczął swą długoletnią karierę wykładowcy historii muzyki na University of Massachusetts w Amherst. Dwa pierwsze cykle wykładów Sheppa to: „Revolutionary Concepts in African-American Music” and „Black Musician in the Theater”. Wcześniej (1969-74) był profesorem na stanowym uniwersytecie w Buffalo (SUNY – The State University of New York).

Eksperymenty muzyczne kontynuował Shepp również w latach 70., włączając np. do składu swoich zespołów muzyków grających na harmonijce ustnej czy osoby mówiące (recytujące) utwory poetyckie, ale w jego utworach usłyszeć można było coraz więcej „czarnej Ameryki”: spirituals, pieśni gospel i tradycyjnego bluesa.

Albumy z 1972: Attica Blues czy The Cry of My People zawierały – oprócz muzyki – jego wypowiedzi na temat praw człowieka. Attica Blues była reakcją Sheppa na wydarzenia w więzieniu w Attica w hrabstwie Wyoming (bunt więźniów). Jednak ton jego wypowiedzi nie był już tak radykalny jak w poprzedniej dekadzie.

Pod koniec lat 70. i później Shepp grał zarówno muzykę uprawianą dotychczas, jak i wkraczał na nowe obszary. W dalszym ciągu wykorzystywał muzykę afrykańską, ale jednocześnie nagrywał ballady czy spirituals – np. Goin’ Home z Horace’em Parlanem (1977), albo płyty o wyraźnie bluesowym charakterze – Trouble in Mind (którą w 1980 w ankiecie „Down Beatu” krytycy uznali za płytę roku). Wyrażał swoje uznanie dla takich jazzmanów jak Charlie Parker czy Sidney Bechet, nie kryjąc jednak swego zainteresowania rhythm and bluesem. W tym samym czasie nagrywał też z różnymi muzykami europejskimi: z Holendrem Jasperem van ’t Hofem, pianistą pochodzącym z Beninu (dawn. Dahomej) – Tchangodei, duńskim basistą Nielsem-Henningiem Ørstedem Pedersenem czy węgierskim saksofonistą Dreschem Mihály’m.

Na początku lat 90. nawiązał kontakt, i potem często grywał, z francuskim trębaczem Erikiem Le Lannem, z którym w 1995 nagrał płytę Live in Paris. Rezultatem wspólnego grania z pianistą Horace’em Parlanem były płyty Black Ballads i Goin’ Home.

W 1995 otrzymał nagrodę muzyczną (Music Award) przyznaną mu przez NEFA (New England Foundation for the Arts Achievement). W 2004, razem z Monette’m Berthomierem, założył w Paryżu (Francja) własną wytwórnię płytową – „Archie Ball”. Z wytwórnią współpracują i wydają w niej płyty tacy muzycy jak: Jacques Coursil, Monica Passos, Bernard Lubat i Frank Cassenti.

W 2006 Shepp wziął udział w nagraniu płyty francuskiego rapera RocèIdentité en crescendo”. Współpracował też z innymi raperami i muzykami hip-hopowymi: Chuckiem D, Vicelowem czy Napoleonem Maddoxem, występując z nimi na scenie czy też nagrywając płyty. W listopadzie 2007 w paryskim klubie New Morning wystąpił razem z Raghunathem Manetem, hinduskim tancerzem i muzykiem grającym na vinie klasyczną muzykę indyjską. W 2006 występował na zaproszenie paryskiego muzeum sztuki współczesnej (Fondation Cartier) podczas cyklu imprez „Nomadic Nights”, tym razem nazwanych „Black Nights” i poświęconych kulturze afroamerykańskiej. W maju 2007, w 70. rocznicę swoich urodzin, wziął udział w „Sibiu Jazz Festival” odbywającym się w rumuńskim mieście Sybinie, gdzie wystąpił wraz z grupą Born Free Band. Towarzyszyli mu m.in. Rocè oraz pochodzący z Mali muzyk Cheick Tidiane Seck.

Archie Shepp jest też honorowym przewodniczącym i, niejednokrotnie, aktywnym uczestnikiem festiwalu „Jazz à Porquerolles”, który od 2002 odbywa się w lipcu na wyspie Porquerolles, u południowych wybrzeży Francji.

W 2009 Uniwersytet w Liège przyznał mu doktorat honoris causa.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrany Wydany Album Wykonawca – lider Wytwórnia
1960 1989 Complete Candid Recordings of Cecil Taylor and Buell Neidlinger, The Cecil Taylor / Buell Neidlinger Mosaic
1960 1961 World of Cecil Taylor, The Cecil Taylor Quartet Candid
1960 1988 Air (The World of Cecil Taylor – ze zmienionym tytułem) Cecil Taylor Quartet Barnaby Records
1961 1988 Cell Walk for Celeste Cecil Taylor Candid
1961 1987 Jumpin’ Punkins Cecil Taylor Candid
1961 1971? New York City R&B Buell Neidlinger; w 1971 jako: Cecil Taylor/Buell Neidlinger Candid
1961 1998 Marty’s Garage Buell Neidlinger – Marty Krystall K2B2 Records
1961 1961 Into the Hot Gil Evans Orchestra, The Impulse!
1961/1966 1998 Mixed Cecil Taylor Unit / The Roswell Rudd Sextet Impulse!
1962 1962 Archie Shepp – Bill Dixon Quartet Archie Shepp / Bill Dixon Savoy
1963 1963 Consequences New York Contemporary Five Fontana Records
1963 1963 Rufus John Tchicai, Archie Shepp, J.C. Moses, Don Moore Fontana Records
1963 1963 New York Contemporary Five vol. 1 New York Contemporary Five Sonet Records
1963 1963 New York Contemporary Five vol. 2 New York Contemporary Five Sonet Records
1963 1993 House I Live In, The Archie Shepp i Lars Gullin Quintet SteepleChase
1964 1964 Archie Shepp and New York Contemporary Five / Bill Dixon – 7-tette Archie Shepp i New York Contemporary Five, Bill Dixon Fontana Records
1964 1964 Four for Trane Archie Shepp Impulse!
1964 2002 Love Supreme, A (Deluxe Edition) John Coltrane Impulse!
1964 Communication Jazz Composers Orchestra, The Fontana Records
1965 1965 Fire Music Archie Shepp Impulse!
1965 1978 Further Fire Music Archie Shepp Impulse!
1965 1965 On This Night Archie Shepp Impulse!
1965 1966 Ascension (edition 1; edition 2) John Coltrane Impulse!
1965 1966 New Thing at Newport Archie Shepp / John Coltrane Impulse!
1965 1965? Major Works of John Coltrane, The John Coltrane z udziałem Archiego Sheppa Impulse!
1966 1966 Live in San Francisco Archie Shepp Impulse!
1966 Three For a Quarter, One For a Dime Archie Shepp Impulse!
1966 1966 Mama Too Tight Archie Shepp Impulse!
1966 1966 Dealer, The Chico Hamilton z udziałem Archiego Sheppa Impulse!
1967 1967 Magic of Ju-Ju, The Archie Shepp Impulse!
1967 1969 Live at the Donaueschingen Music Festival Archie Shepp Impulse!
1967 1991 Freedom Archie Shepp Jazz Music Yesterday
1968 1968 Way Ahead, The Archie Shepp Impulse!
1968-69 1970 For Losers Archie Shepp Impulse!
1968-69 1974 Kwanza Archie Shepp Impulse!
1969 1969 Live at the Pan-African Festival Archie Shepp BYG Actuel
1969 1969 New Africa Grachan Moncur III z udziałem Archiego Sheppa BYG
1969 1969 Yasmina, a Black Woman Archie Shepp BYG Actuel
1969 1969 Echo Dave Burrell z udziałem Archiego Sheppa BYG Actuel
1969 1969 Poem for Malcolm Archie Shepp BYG Actuel
1969 1969 Hommage To Africa Sunny Murray z udziałem Archiego Sheppa BYG
1969 1969 Sunshine Sunny Murray z udziałem Archiego Sheppa BYG
1969 1969 Blasé Archie Shepp BYG Actuel
1969 Luna Surface Alan Silva And His Celestrial Communication Orchestra BYG
1969 1969 Ketchaoua Clifford Thornton z udziałem Archiego Sheppa BYG
1969 1969 Black Gipsy Archie Shepp z udziałem Chicago Beau America Records
1969 1970 Pitchin Can Archie Shepp America Records
1969 1970 Archie Shepp and Philly Joe Jones Archie Shepp i Philly Joe Jones America Records
1970 1971 Archie Shepp and the Full Moon Ensemble Archie Shepp BYG Actuel
1970 1970 Coral Rock Archie Shepp America Records
1970 1976 Doodlin' Archie Shepp Inner City
1971 1971 Things Have Got to Change Archie Shepp Impulse!
1972 1972 Attica Blues Archie Shepp Impulse!
1972 1973 Cry of My People, The Archie Shepp Impulse!
1973 1994 Live at the Festival Bill Evans, Bobby Hutcherson, Karin Krog, Archie Shepp Enja
1975 1975 There’s a Trumpet in My Soul Archie Shepp Arista/Freedom
1975 1975 Montreux One Archie Shepp Arista/Freedom
1975 1975 Montreux Two Archie Shepp Arista/Freedom
1975 1975 Sea of Faces, A Archie Shepp Black Saint
1975 1978 Body and Soul Archie Shepp Horo Records
1975 1976 Archie Shepp. Jazz a Confronto 27 Archie Shepp Horo Records
1975 I Know About the Life Charles Greenlee z udziałem Archiego Sheppa Baystate
1975 1976 Mariamar Archie Shepp Horo Records
1975 1976 U-Joama (Unite) Archie Shepp Uniteledis
1975 1976 Bijou Archie Shepp Musica Records
1975 1989 Stream (Montreux 1975) Archie Shepp Jazz Hour With
1976 1976 Steam Archie Shepp Enja
1976 1976 Hi – Fly Karin Krog i Archie Shepp Compendium
1976 1976 Force. Sweet Mao – Suid Africa '76 Max Roach i Archie Shepp Uniteledis
1976 1977 Golden Number, The Charlie Haden z udziałem Archiego Sheppa Horizon
1977 1994 Rising Sun Collecton, The Archie Shepp Just a Memory
1977 1977 Goin’ Home Archie Shepp i Horace Parlan SteepleChase
1977 1984 Ballads for Trane Archie Shepp Denon Records
1977 1977 Day Dream Archie Shepp Denon Records
1977 1977 In the Tradition Archie Shepp Horo Records
1977 1977 Parisian Concert vol. 1 Archie Shepp Quartet Impro
1977 1977 Parisian Concert vol. 2 Archie Shepp Quartet Impro
1977 1977 Touch of the Blues, A Archie Shepp i Joe Lee Wilson Fluid
1977 1992 On Green Dolphin Street Archie Shepp Denon Records
1978 Early Summer in Tokyo Takashi Mizuhashi z udziałem Archiego Sheppa Denon Records
1978 Gon’s Delight Takashi Mizuhashi z udziałem Archiego Sheppa Denon Records
1978 1978 Duet Archie Shepp i Dollar Brand Denon Records
1978 1978 Live in Tokyo Archie Shepp Quartet Denon Records
1978 Maple Leaf Rag Archie Shepp Fluid
1978 Tenor Saxes. Frankfurt Workshop '78 George Adams, Heinz Sauer, Archie Shepp Circle
1978 1986 Devil Blues Archie Shepp z udziałem George’a Adamsa Circle
1978 1995 Perfect Passions Archie Shepp WestWind
1978 1979 It’s Easy to Remember Art Matthews z udziałem Archiego Sheppa Baystate
1978 1989? Lady Bird Archie Shepp Denon Records
1979 1979? Live at the Totem vol.1 Archie Shepp Marge 08
1979 1979? Live at the Totem vol.2 Archie Shepp Marge 16
1979 Things Have Got To Change („Live at the Totem vol.1” z bonusami) Archie Shepp EPM Musique
1979 1993 Invitation Siegfried Kessler Trio z udziałem Archiego Sheppa Impro
1979 1979 Bird Fire Archie Shepp Quintet Impro
1979 1979 Tray Of Siver Archie Shepp Denon
1979 Divine Song Sangeeta Michael Berardi z udziałem Archiego Sheppa New Pulse Artists
1979 1979? Long March, The Archie Shepp / Max Roach hat Hut
1979 1979? Attica Blues Big Band. Live at the Palais des Glaces Archie Shepp Blue Marge
1980 1980 Painted Lady Abbey Lincoln / Archie Shepp Blue Marge
1980 1980 Trouble in Mind Archie Shepp / Horace Parlan Steeplechase
1980 1980 Looking at Bird Archie Shepp / Niels-Henning Ørsted Pedersen SteepleChase
1980 1980 Here Comes The Family Family Of Percussion i Archie Shepp Nagara
1981 1981? I Know About the Life Archie Shepp i Kenny Werner, Santie Debriano, John Betsch Sackville
1981 1982 My Man. Tribute to Sidney Bechet Archie Shepp Sextet Impro 06
1982 1982 Mama Rose Archie Shepp / Jasper van ’t Hof WestWind
1982 1982 Soul Song Archie Shepp Enja
1982 1982(?) One Down Material z udziałem Archiego Sheppa i Whitney Houston Elektra Records
1983 1983 Texas Twister Johnny Copeland z udziałem Archiego Sheppa Rounder Records
1983 2007 Hiroshima Sun Ra All Stars Band z udziałem Archiego Sheppa Saturn
1983 Outer Peach Intensity – Energy Sun Ra z udziałem Archiego Sheppa Saturn Gemini
1984 1984 Down Home New York Archie Shepp Soul Note
1984 1984 African Moods Archie Shepp / Jeanne Lee Circle Records
1984 1984 Good Life, The Archie Shepp Varrick
1985 1987 Live „On Broadway”. California Meeting Archie Shepp, George Cables, Herbie Lewis, Eddie Marshall Soul Note
1985 You’re My Thrill Archie Shepp / Michel Marre Vent Du Sud
1985 Passion Archie Shepp / Michel Marre 52e Rue Est
1985 1986? Little Red Moon Archie Shepp Soul Note
1986 Eagle’s Flight Tchangodei / Archie Shepp Duo Volcanic
1987 1987 Splashes. Tribute to Wilbur Little Archie Shepp i Horace Parlan i in. L+R Records
1987 1987 Reunion Archie Shepp – Horace Parlan Duo L+R Records
1987 1987 The Fifth of May Archie Shepp / Jasper van ’t Hof L+R Records
1987 1987 Three for Freedom Tchangodei – Archie Shepp – Mal Waldron Trio Volcanic
1987 1987 En concert: 1st set Archie Shepp / Horace Parlan 52e Rue Est
1987 1987 En concert: 2nd set Archie Shepp / Horace Parlan 52e Rue Est
1988 1989 Lover Man Archie Shepp / Annette Lowman Timeless Records
1988 1988 In Memory of ... Archie Shepp oraz Chet Baker Quintet L&R Music
1988 1988 Ginseng Tchangodei – Archie Shepp Quartet Volcanic
1989 1989 En concert à Banlieues Bleues Archie Shepp i Chris McGregor oraz Brotherhood of Breath 52e Rue Est
1989 Body and Soul Archie Shepp / Richard Davis Enja
1989 Octiminus Archie Shepp / Francisco Mondragon Rio Pulque
1990 1991 I Didn’t Know About You Archie Shepp Quartet Timeless Records
1991 1991 You Can’t Do That on Stage Anymore vol 4 Frank Zappa z udziałem Archiego Sheppa Rykodisc
1991 Swing Low Archie Shepp / Horace Parlan Plainisphare
1992 1994 Black Ballads Archie Shepp Timeless Records
1992 Tenors of Yusef Lateef and Archie Shepp Yusef Lateef / Archie Shepp YAL
1993? Just Friends (soundtrack) Michel Herr / Archie Shepp AMC
1994 1995 Song of the Forest Boogaraboo Stephen McCraven z udziałem Archiego Sheppa World McCMusic
1995 Blue Ballads Archie Shepp i John Hicks, George Mraz, Billy Drammond Venus
1995(?) 1995(?) Sophisticated Lady Archie Shepp WestWind
1996 1997 Bosco Stephen McCraven z udziałem Archiego Sheppa i A. Blythe’a EFMIC Records
1996 1997 Live in Paris Archie Shepp / Eric Le Lann Arcade
1996 True Ballads Archie Shepp Venus
1996 True Ballads (not for sale) Archie Shepp Venus
1996 Something to Live For Archie Shepp sings Timeless Records
1998 1999 St. Louis Blues Archie Shepp PAO Records
1998 True Blue Archie Shepp Venus
1999 1999 Conversations. Archie Shepp meets Kahil El’Zabar’s Ritual Trio Archie Shepp i Kahil El’Zabar’s Ritual Trio Delmark
1999 2000 Boom Bop Jean-Paul Bourelly oraz Archie Shepp i Henry Threadgill PAO Records
2000 2001 Live in New York Roswell Rudd / Archie Shepp Verve Records
2001 2001 Deja Vu Archie Shepp Venus
2002 2002 Hungarian Bebop Mihály Dresch Quartet i Archie Shepp BMC Records
2002 2002 Left Alone Revisited Archie Shepp i Mal Waldron Enja
2002 2003 Bateau Lavoir + Archie Shepp Bateau Lavoir i Archie Shepp Bateau Lavoir
2002; 2007 2007 Gemini Archie Shepp 4tet i Chuck D Archie Ball
2003 2004 First Take Archie Shepp i Siegfried Kessler Archie Ball
2003 2005 Kindred Spirits vol. 1 Archie Shepp i Dar Gnawa de Tanger Archie Ball
2006 2006 Identité en crescendo Rocè z udziałem Archiego Sheppa EmArcy
2007 2009 Phat Jam in Milano Archie Shepp i Napoleon Maddox Dawn of Freedom

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Nagrany Wydany Tytuł albumu Wykonawca Wytwórnia
1965 Definitive Jazz Scene vol.3, The różni artyści (m.in. Archie Shepp) Impulse!
1965 1966 New Wave in Jazz, The różni artyści (m.in. Archie Shepp) Impulse!
1969 I Giganti Del Jazz, vol. 1 różni artyści (m.in. Archie Shepp) Curcio
1992 Sax Legends vol. 1 różni artyści (m.in. Archie Shepp) Paddle Wheel
1992 Sax Legends vol. 2 różni artyści (m.in. Archie Shepp) Paddle Wheel
2001 Venus Special Sampler 2001 (not for sale) różni artyści (m.in. Archie Shepp) Venus

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]