John Hicks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Hicks
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 kwietnia 1904
Royal Leamington Spa

Data i miejsce śmierci

20 maja 1989
Blockley

Zawód, zajęcie

ekonomista

Narodowość

brytyjska

John Richard Hicks (ur. 8 kwietnia 1904 w Royal Leamington Spa w Anglii, zm. 20 maja 1989 w Blockley) – brytyjski ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1972 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Profesor uniwersytetów w Londynie, Cambridge, Manchesterze, od 1952 w Oksfordzie. Zajmował się problemami ogólnej równowagi ekonomicznej i wzrostu gospodarczego. Jeden z najwybitniejszych w teorii ekonomii przedstawicieli nurtu matematycznego w ekonomii, czerpiący z dorobku austriackiej szkoły ekonomicznej – współpracował stale z innym przedstawicielem tego nurtu, R.G.D. Allenem. Współautor tzw. współczynnika Kaldora-Hicksa do porównań poziomu dobrobytu oraz modelu Hicksa-Hansena – opartego na teorii keynesowskiej opisu gospodarki jako równowagi pieniądza, konsumpcji i inwestycji.

Jest twórcą modelu IS-LM, który jest ilustracją graficzną argumentu przedstawionego przez Johna Maynarda Keynesa w opublikowanej w 1936 roku książce zatytułowanej Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza, opisującego w jaki sposób gospodarka może znajdować się w równowadze przy niepełnym zatrudnieniu. Hicks opublikował go jako pierwszy w artykule zatytułowanym Mr. Keynes and the „Classics”; A Suggested Interpretation opublikowanym w 1937 roku.

W 1972 wraz z Kennethem Arrowem otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za ich pionierski wkład za ogólną teorię równowagi oraz teorię dobrobytu[1].

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

  • J.R. Hicks. Mr. Keynes and the „Classics”; A Suggested Interpretation. „Econometrica”. 5, s. 147–159, 1937. 
  • Value and Capital (1939)
  • Capital and Time: A New-Austrian Theory (1973)
  • Causality in Economics (1979).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nobliści. nbportal.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-24)]., Narodowy Bank Polski.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]