Ask Me Why

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ask Me Why
Wykonawca utworu
z albumu Please Please Me
The Beatles
Wydany

11 stycznia 1963

Nagrywany

26 listopada 1962

Gatunek

beat, rock and roll

Długość

2:24

Twórca

Lennon/McCartney

Producent

George Martin

Wydawnictwo

Parlophone
Vee-Jay

Ask Me Why – utwór zespołu The Beatles, wydany w Wielkiej Brytanii na stronie B singla Please Please Me, a także na ich debiutanckim albumie Please Please Me.

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Ask Me Why przypisywany jest duetowi Lennon/McCartney, lecz jest to w głównej mierze utwór Lennona. Piosenka ta była jedyną, którą The Beatles zagrali podczas przesłuchań w Abbey Road Studios.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Piosenka grana jest w tonacji E-dur, lecz niektóre momenty zagrano w C#. Utwór jest bardzo skomplikowany pod względem struktury. W kilku momentach zmienia się tonacja.

Nagranie[edytuj | edytuj kod]

Utwór został nagrany w Abbey Road Studios w dniu 6 czerwca 1962 roku. Nigdy nie dowiedziano się, ile taśm zużyto na nagranie tego utworu. Ponoć Abbey Road Studios zniszczyło materiały z sesji nagraniowej tej piosenki. Utwór nagrano ponownie 26 listopada 1962 roku. W tym samym dniu przećwiczono również utwór Tip of my Tongue – kolejną piosenkę duetu McCartney/Lennon, która miała trafić na singel promujący album Please Please Me. Jednak George Martin uważał, że trzeba jeszcze ją dopracować, a w końcu oddał ją do wykonania Tommy’emu Quickly.

Inne wydania[edytuj | edytuj kod]

Capitol Records, EMI 's amerykański odpowiednik Parlophone, początkowo odmówiło dystrybucji muzyki The Beatles w USA, a więc singel „Please Please Me” / „Ask Me Why” został wydany przez Vee-Jay Records USA.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]