A Day in the Life

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A Day in the Life
Singel zespołu The Beatles
z albumu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
Wydany 1 czerwca 1967
Nagrywany 1967
Gatunek rock
Długość 5:33
Wydawnictwo Parlophone
Producent George Martin
Singel po singlu

A Day in the Life – piosenka duetu John Lennon i Paul McCartney, finałowy utwór albumu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band zespołu The Beatles z 1967.

Geneza utworu[edytuj | edytuj kod]

Większą część tekstu napisał Lennon w oparciu o dwa artykuły z gazety „Daily Mail” z 17 stycznia 1967 r.: pierwszy opisywał śmierć 21-letniego spadkobiercy fortuny Guinnessa, Tary Browne’a, który zginął w wypadku samochodowym 18 grudnia 1966 r. w Redcliffe Gardens, natomiast drugi informował o fatalnym stanie dróg w Blackburn, w hrabstwie Lancashire („4000 dziur w Blackburn, Lancashire”).

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Koniec piosenki to 18 taktów narastającego finału czterdziestoosobowej orkiestry, w której każdy z muzyków sesyjnych zatrudnionych do niej, mógł grać, co chce i jak chce od dźwięków najcichszych do najgłośniejszych, zakończonych finałowym akordem fortepianu, którego dźwięk wybrzmiewa przez 42 sekundy.

Kilkusekundowe piski, to dźwięk 15 000 Hz, który docelowo miał drażnić psy osób słuchających płytę, oraz (zapętlone rowkiem na winylowej płycie) nonsensowne okrzyki Beatlesów (w wersji CD, ze względu na ograniczenia techniczne, trwają one kilkanaście sekund).

Popularność[edytuj | edytuj kod]

W powszechnym mniemaniu zarówno zagorzałych fanów, jak i krytyków, utwór „A Day in the Life” to najlepsze i najbardziej dojrzałe nagranie zespołu The Beatles, w kilku ankietach muzycznych ten utwór uważany jest za najlepsze nagranie XX wieku.

W 2004 utwór został sklasyfikowany na 26. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone[1].

Rękopis[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku rękopis piosenki „A Day in the Life” został wystawiony w domu aukcyjnym Bohnhams w Nowym Jorku (cena wywoławcza: 1 milion dolarów), organizatorzy aukcji spodziewali się za niego ceny dochodzącej nawet do 2,5 miliona dolarów, jednak nie znalazł on żadnego nabywcy.

18 czerwca 2010 roku rękopis piosenki został sprzedany w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s za 1 milion 200 tysięcy dolarów. Nabywcą został anonimowy Amerykanin.

Inne wersje[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku Jeff Beck został uhonorowany nagrodą Grammy w kategorii Best Rock Instrumental Performance za swoją aranżację utworu „A Day in the Life”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rolling Stones Magazine’s Top 500 Songs (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 2010-07-03].
  2. Jeff Beck | Artist (ang.). grammy.com. [dostęp 2020-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-07)].