Pete Best

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pete Best
Ilustracja
Pete Best (2006)
Data i miejsce urodzenia 24 listopada 1941
Madras, Indie Brytyjskie
Pochodzenie Liverpool, Anglia
Instrumenty perkusja, wokal
Gatunki rock, rock and roll
Zawód muzyk, piosenkarz, autor tekstów
Aktywność 1959-1968, od 1988
Powiązania The Beatles, Lee Curtis and the All-Stars, Pete Best & the All-Stars, The Pete Best Four, The Pete Best Combo, The Pete Best Band
Instrument
perkusja
Zespoły
The Beatles
Strona internetowa

Randolph Peter „Pete” Best (ur. 24 listopada 1941 w Madrasie jako Randolph Peter Scanland) – brytyjski muzyk, piosenkarz i autor tekstów, pierwszy perkusista The Beatles.

Dołączył do zespołu w sierpniu 1960 tuż przed wyjazdem na występy do Hamburga. Okoliczności w jakich został wyrzucony 16 sierpnia 1962 tuż przed osiągnięciem sukcesu przez zespół do dziś budzą wiele kontrowersji. Przyjmuje się, że producent George Martin nie był zadowolony z jego gry. Sami Beatlesi też chętniej widzieli na jego miejscu przyjaciela zespołu - Ringo Starra. Na początku lokalni fani nie chcieli zaakceptować tej zmiany. Znana jest anegdota, która opowiada o tym jak razem z Paulem McCartneyem został deportowany z Hamburga za wzniecenie pożaru przez podpalenie przybitej do ściany prezerwatywy. Po odejściu z zespołu Best próbował wielu przedsięwzięć muzycznych w Wielkiej Brytanii, a potem w USA gdzie się przeprowadził, lecz bez większego powodzenia. Pete Best podobno próbował popełnić samobójstwo w 1965. Jedna z jego płyt nosiła tytuł Best of the Beatles (ang. [Pete] Best z The Beatles, ale także Najlepszy z Beatlesów lub najlepsze utwory Beatlesów), co chociaż było zgodne z prawdą, to przez grę słów wprowadzało w błąd kupujących, którzy spodziewali się składanki najlepszych utworów Beatlesów.

W 1995 roku ukazała się płyta Anthology 1, zawierająca wczesne nagrania demo The Beatles, a wśród nich 10 utworów, w których nagraniu uczestniczył Pete Best[1]. Według pojawiających się w mediach informacji Best otrzymał z tego tytułu tantiemy w wysokości co najmniej 9 milionów USD[2].

Pete Best występuje obecnie ze swoim zespołem (The Pete Best Band), gdzie na perkusji gra też jego młodszy brat Roag. Zespół w swoim repertuarze ma m.in. wczesne przeboje The Beatles, takie jak: My Bonnie, Twist and Shout, Money (That’s What I Want) i One After 909. W 2008 r. The Pete Best Band wydał album Hayman’s Green[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pete Best: The happiest Beatle of all, Mail Online [dostęp 2020-02-15].
  2. Out Of Royalties: The Sad Truth About Pete Best, Society Of Rock [dostęp 2020-02-15] (ang.).
  3. Pete Best, The Beatles Bible, 19 marca 2008 [dostęp 2020-02-15] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]