Przejdź do zawartości

Assassin’s Creed Chronicles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Assassin’s Creed Chronicles
Ilustracja
Producenci

Climax Studios(inne języki)

Wydawcy

Ubisoft
Ubisoft Polska (w Polsce)

Projektant

Matt Duff

Kompozytor

Aaron Miller
Mark Rutherford

Pierwsza gra serii

Assassin’s Creed Chronicles: China

Ostatnia gra serii

Assassin’s Creed Chronicles: Russia

Platformy

Microsoft Windows
PlayStation 4
Xbox One
PlayStation Vita

Gatunek

przygodowa gra akcji, skradanka

Assassin’s Creed Chronicles – podseria z franczyzy Assassin’s Creed składająca się z trzech gier wyprodukowanych przez Climax Studios(inne języki) i wydanych przez Ubisoft. Pierwsza część, Assassin’s Creed Chronicles: China, została wydana 21 kwietnia 2015 roku na Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One[1]. Druga część, Assassin’s Creed Chronicles: India została wydana na te same platformy 12 stycznia 2016 roku[2], a ostatnia część, Assassin’s Creed Chronicles: Russia, ukazała się również na tych samych platformach 9 lutego 2016 roku[3]. Zbiór wszystkich gier pod nazwą Assassin’s Creed Chronicles: Trilogy ukazał się na tych samych platformach 9 lutego 2016 roku, a 5 kwietnia 2016 roku dodatkowo na PlayStation Vita[4].

Chronicles: China opowiada historię Shao Jun, która, wracając z podróży z Włoch, podejmuje się misji odbudowania swego Bractwa. Chronicles: India przedstawia historię Arbaaza Mira, który kradnie ważny artefakt Prekursorów, a następnie broni go przed templariuszami. Chronicles: Russia opowiada o Nikołaju Orłowie, który próbuje odejść z Bractwa, lecz zostaje zdradzony przez swoich braci, gdy bierze pod opiekę Anastazję Romanową.

Wszystkie trzy gry są dwuipółwymiarowymi grami platformowymi z naciskiem na skradanie. Rozgrywka w Chronicles polega na pokonaniu liniowych poziomów, bezpiecznie unikając przeciwników lub konfrontując się z nimi. Za swoje dokonania gracz otrzymuje rangę i punkty, za które są mu dawane ulepszenia postaci. Gry prawdopodobnie były inspirowane Prince of Persia i Mark of the Ninja[5].

Gry zostały pozytywnie przyjęte przez krytyków, którzy chwalili m.in. oprawę audiowizualną czy system skradania. Krytykowali jednak fabułę i małe ilości zmian między grami.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Assassin’s Creed Chronicles: China

[edytuj | edytuj kod]
Cosplay Shao Jun

W 1526 roku Shao Jun, Asasynka z Chin, powraca do swojego kraju obecnie rządzonego przez cesarza Jiajinga z dynastii Ming po naukach odbytych we Włoszech odbytych przez emerytowanego Mentora Asasynów Ezio Auditore da Firenze (jak ukazano w Assassin’s Creed: Embers(inne języki)[6])[7][8]. Jako zadanie stawia sobie pokonanie Ośmiu Tygrysów, grupy templariuszy, którzy zniszczyli jej Bractwo[9].

Aby dostać się do swojego pierwszego celu, Gao Fenga, chowającego się w Jaskiniach Maijishan, pozwala się pojmać i zabrać od siebie tzw. Puzdro Prekursorów[5], cywilizacji istniejącej przed ludźmi[10] (Puzdro było ukazane w Assassin’s Creed: Rogue[11][12]) dane jej przez Ezio[13]. Shao uwalnia się i zabija Fenga[14]. Następnie spotyka się w Makau z Wangiem Yangming, który zabił jednego z Tygrysów i planują zabić kolejnego, w ten sposób odzyskując Puzdro. Jun się to udaje, oddaje Puzdro Wangowi i ucieka z portu, który został podpalony przez templariuszy[15][16].

W 1529 roku Shao ściga i zabija Wei Bina, kolejnego z Tygrysów[17]. Po jego śmierci dowiaduje się, że lider Tygrysów, Zhang Yong, wie o Puzdrze i ściga Wanga. Jun próbuje go uratować, ale nie udaje jej się to.

W 1530 roku Asasynka infiltruje Zakazane Miasto i odwiedza swoją przyjaciółkę z jej lat jako konkubina, Cesarzową Zhang(inne języki). Okazuje się jednak, że templariusze zmusili Cesarzową do wprowadzenia Shao w pułapkę[18][7]. Jun jej wybacza i ucieka z Miasta po zabiciu kolejnego Tygrysa, Qiu Ju[19].

W 1532 roku Mongołowie za pozwoleniem Yonga napadają na Chiny. Shao przybywa pod Wielki Mur i powstrzymuje ich, zamykając bramy[20]. Ostatecznie konfrontuje się z Yongiem i go zabija[21]. Dowiaduje się jednak, że Zhang już nie ma Puzdra, bo wysłał je poza teren kraju. Jun postanawia nie szukać go, a jedynie odbudować Bractwo[22].

Assassin’s Creed Chronicles: India

[edytuj | edytuj kod]

W 1841 roku agenci templariuszy przenikają do Kompanii Wschodnioindyjskiej, aby zapewnić sobie większą kontrolę nad niestabilnymi politycznie Indiami (Kompania toczyła walki z Państwem Sikhów). Indyjski Asasyn, Arbaaz Min (poprzednio znany z powieści graficznej Assassin’s Creed: Brahman[23]) opóźnia ich działania, kradnąc potężny artefakt Prekursorów, Koh-i-noor[24]. Asasyn zostawia diament pod opieką swego mistrza, Hamida[25], sam natomiast odwiedza swoją kochankę[26]. Hamid zostaje jednak porwany przez templariuszy[27].

Hamid jest przesłuchiwany przez lidera Templariuszy, Williama Henry’ego Sleemana(inne języki). Arbaaz odbija swego mistrza[27], a następnie śledził Sleemana pod świątynię Prekursorów wypełnioną pułapkami, które Min musiał omijać[28]. Z racji nieszczęśliwej reakcji łańcuchowej świątynia się zawala, a Sleeman z templariuszami przemieszcza się do cytadeli w Heracie. Lokalni mieszkańcy nie są z tego zadowoleni i rozpoczęli bitwę z templariuszami. Arbaaz pojawia się w Heracie i pomaga Afgańczykom w walce[29]. Pod fundamentami zamku Asasyn odkrywa kolejną świątynię Prekursorów. Próbuje się do niej dostać[30], ale zostaje porwany przez templariuszy i zabrany do Świątyni Katasraj(inne języki) w Pakistanie[31].

Arbaaz ucieka i zabiera ze sobą Koh-i-noor i Puzdro[32], ale przed wyjściem konfrontuje się z przybocznym Sleemana, Alexandrem Burnesem[33]. Mir pokonuje go w walce, lecz go oszczędza. W ten sposób zyskuje sobie szacunek Burnesa, który pozwala mu odejść[34].

Arbaaz wraca do Amritsar, aby powiedzieć Hamidowi o swym sukcesie. Jego mistrz mówi mu jednak o tym, że Sleeman przejął Letni Pałac maharadży Ranjita Singha i wziął jego kochankę jako zakładniczkę. Mir wyrusza do pałacu w celu ocalenia dziewczyny[35]. Sleeman żąda klejnotu i Puzdra w zamian za zakładniczkę. Arbaaz oddaje przedmioty, ale kobieta dźga Sleemana jego własnym nożem. Mirowi udaje się odzyskać Koh-i-noor, jednak Puzdro wpada w ręce templariuszy[36].

Jakiś czas potem Arbaaz spotyka się z Ethanem Frye’em, ojcem Jacoba i Evie Frye i przekazuje mu Koh-i-noor pod opiekę[36].

Assassin’s Creed Chronicles: Russia

[edytuj | edytuj kod]

W 1918 roku sowiecki Asasyn, Nikołaj Orłow (znany wcześniej z komiksu Assassin's Creed: The Fall[37]) podejmuje się ostatniej misji dla radzieckiego Bractwa, zanim opuści Rosję razem ze swoją rodziną[38]: ukradnięcia Puzdra[39]. Asasyni podejrzewają, że znajduje się ono obecnie w posiadaniu rodziny Romanowów przetrzymywanej przez templariuszy w Jekaterynburgu[40][41]. W nocy 16-17 lipca Nikołaj infiltruje miejsce przetrzymania Romanowów i jest świadkiem rozstrzelania cara i jego rodziny. Przeżywa tylko najmłodsza córka, Anastazja Romanowa, która zabiera ze sobą Puzdro. W niewyjaśniony sposób świadomość Anastazji zostaje połączona z świadomością Shao Jun, co daje jej umiejętności i wspomnienia Asasynki[41][42].

Nikołaj postanawia zabrać Anastazję do siedziby Bractwa w Moskwie, aby spróbować odseparować ją od Shao. Z Jekaterynburgu uciekają pociągiem jadącym do Kazania. Pociąg infiltrują Sowieci w nadziei znalezienia Puzdra i Anastazji. Nikołaj ją ratuje, jednak oboje musieli uciekać z pociągu[43]. Orłow odnajduje w Kazaniu swego przyjaciela, Lwa Trockiego, nieświadom tego, że on przygotowuje się do walki z siłami cara. Chce, aby Trocki zorganizował mu transport do Moskwy, ale ten zdradza Nikołaja i oddaje go templariuszom[44].

Orłow zostaje zabrany do rezydencji Trockiego, gdzie templariusze go torturują. Anastazja, korzystając z umiejętności Jun, uwalnia go z więzienia[45]. Razem uciekają z Kazania Wołgą[46].

W Moskwie Asasyni zabierają Anastazję, aby spróbować ją oddzielić od Shao, a Nikołaj składa raport z jego misji w biurze. Podsłuchuje dwóch Asasynów, którzy przyrównują dziewczynę do żywego artefaktu Prekursorów i mówią o wydobywaniu wspomnień Jun z Romanowej, co prawdopodobnie ją zabije. Nikołaj postanawia ją uwolnić. Przesłuchując jednego z Asasynów, dowiaduje się, że Anastazja została przetransportowana na Kreml. Unikając członków Bractwa, którzy dostali rozkaz zabicia go, Orłow ucieka z siedziby[47].

Nikołaj infiltruje Kreml i uwalnia Anastazję[48]. Asasyni próbują go pokonać przy użyciu czołgu, lecz Orłow go niszczy. Następnie Asasyn daje Anastazji sfałszowane dokumenty, które miały należeć do jego żony, w ten sposób umożliwiając Romanowej ucieczkę z kraju. Anastazja dziękuje Nikołajowi i wyrusza do Niemiec jako Anna Anderson[49].

Sekretne zakończenie

[edytuj | edytuj kod]

W Chronicles: Russia można odblokować sekretne zakończenie po wpisaniu dziewięciu kodów umieszczonych we wszystkich grach z serii Chronicles. Zakończenie przedstawia czasy współczesne. Wielki mistrz templariuszy, Otso Berg, który niedawno dowiedział się o właściwościach Puzdra z wspomnień Shaya Patricka Cormaca, zostaje wysłany przez Laetitię England do naukowca Álvara Gramático. Doktor wyjaśnia Bergowi, że Puzdro jest koniecznym elementem Projektu Phoenix (projektu polegającego na sztucznym stworzeniu Prekursora[50])[51].

Rozgrywka

[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie trzy gry z serii Chronicles są dwuipółwymiarowymi grami platformowymi z elementami walki oraz skradanki[52][53][40]. Gracz kontroluje protagonistę z perspektywy trzecioosobowej i musi wykonać przedstawione mu zadanie, unikając lub konfrontując się z przeciwnikami i omijając pułapki, aby ukończyć poziom[54]. Poziomy są liniowe, więc nie pozwalają na duże ilości eksploracji[55][56], chociaż w grze można odnaleźć różne znajdźki, jak odłamki Animusa, skrzynie czy punkty synchronizacji[57][20].

Fundamentalna rozgrywka gier polega na skradaniu się i na walce. Gracz ma do dostępu liczne narzędzia pomagające mu w skradaniu (w zależności od gry mogą to być np. noże do rzucania(inne języki), petardy[54], bomby dymne[58], karabin snajperski lub specjalne zdolności Anastazji[59]) oraz może używać swojego otoczenia do chowania się[52]. Przeciwnicy mają określone pole widzenia. Jeśli w tym polu znajdzie się gracz, przeciwnik podniesie alarm i zacznie atakować postać. Przed atakującym przeciwnikiem można uciec i się schować, aż przestanie ścigać gracza. Po kilku sekundach alarm ustanie[60][61]. System walki pozwala graczowi na wyprowadzanie lekkich i ciężkich ataków, a także na kontrowanie ciosów wroga. Przeciwnik umrze jedynie po ciężkim ataku[62]. Protagonista może również unikać pocisków[60]. W grze okazjonalnie występują sekcje parkourowe[55]. Postać może się wspinać jedynie na specjalnie zaznaczonych kolorem powierzchniach[63].

W grze występują też poziomy ucieczkowe, w których gracz musi jak najszybciej uciec przed nadciągającym z prawej strony ekranu zagrożeniem[64].

Po przejściu pewnej sekwencji poziomu gracz otrzymuje specjalną rangę, która determinuje ilość otrzymanych punktów[64]. W sumie w Assassin’s Creed Chronicles występują 4 różne rangi:

  • Cień – najwyższa z rang, możliwa do osiągnięcia, jeśli gracz nie wywoła alarmów i nie zabije żadnego wroga poza wyznaczonym celem[64].
  • Asasyn – ranga możliwa do osiągnięcia, jeśli gracz nie wywoła alarmów, ale zabije w skryty sposób co najmniej jednego przeciwnika[62].
  • Zabijaka – najniższa z rang, dostępna jedynie w China, osiągalna, gdy gracz wywoła alarm i zabije co najmniej jednego przeciwnika w walce wręcz[64].
  • Dusiciel – ranga zastępująca Zabijakę w India i Russia (jednak dająca więcej punktów niż Asasyn), osiągalna, gdy gracz nie wywoła alarmu i ogłuszy co najmniej jednego przeciwnika[65][40].

Punkty otrzymane za pomocą rang są zamieniane na ulepszenia postaci[54], np. dłuższy pasek życia[62] lub zwiększenie efektywności narzędzi[40].

Oprawa wizualna gry została przedstawiona w trzy różne sposoby: w China przypomina ona stonowane, oszczędne malowidła (podobne do chińskich obrazów z tamtych czasów)[52][66], w India jest ona ułożona za pomocą większej ilości kolorów i bardziej nasycona[55][63], natomiast w Russia jest ona wzorowana na sowieckiej propagandzie[67].

Rozwój gier

[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2014 roku Chronicles: China została ogłoszona jako część przepustki sezonowej Assassin’s Creed: Unity. Gra miała być wydana na PlayStation 4, Xbox One i komputery osobiste w 2015 roku[68].

31 marca 2015 roku Ubisoft ogłosił, że Chronicles będzie trylogią; jedna z części miała być osadzona w Chinach podczas panowania dynastii Ming, druga – w Indiach podczas istnienia Państwa Sikhów, a ostatnia – w Rosji po rewolucji październikowej. Powiedziano też, że protagonistami będą odpowiednio Shao Jun, Arbaaz Mir i Nikołaj Orłow. Gry były tworzone przez brytyjskie Climax Studios we współpracy z Ubisoft Montréal. Chronicles: China miało być wydane 21 kwietnia 2015 roku, a dwie pozostałe gry podczas jesieni 2015 roku[69][70][71].

Assassin’s Creed Chronicles: China zostało ostatecznie wydane 21 kwietnia 2015 roku na planowane platformy. W Polsce wydawcą gry był Ubisoft Polska[1].

Premiera India i Russia została przesunięta ze względu na premierę Assassin’s Creed: Syndicate. W grudniu 2015 roku ogłoszono nową datę premiery dla obu gier; odpowiednio 12 stycznia 2016 roku i 9 lutego tego samego roku. Razem z premierą Russia miał wyjść pakiet zawierający wszystkie trzy części. Pakiet miał wyjść również na PlayStation Vita, jednak dopiero 5 kwietnia 2016 roku[71].

India i Russia zostały wydane w planowanym czasie na te same platformy, co China. Pakiet gier, który został nazwany Assassin’s Creed Chronicles: Trilogy, również ukazał się na zapowiedziane platformy w uprzednio zaplanowanym czasie. We wszystkich przypadkach wydawcą w Polsce był Ubisoft Polska[2][3][4].

Odbiór gier

[edytuj | edytuj kod]

Assassin’s Creed Chronicles: China

[edytuj | edytuj kod]
 Odbiór Chronicles: China
Recenzje
Publikacja Ocena
Gry-Online 7/10[5]
Komputer Świat 6/10[60]
PPE 7/10[52]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

PS4: 69/100 (z 45 recenzji)[72]
XONE: 67/100 (z 31 recenzji)[73]
PC: 67/100 (z 15 recenzji)[74]

Chronicles: China otrzymała pozytywne oceny od krytyków polskich. Chwalili oni oprawę wizualną, elementy skradania i zauważalny klimat Chin, krytykowali natomiast fabułę, system walki i krótką rozgrywkę. Stwierdzili natomiast, że w Chronicles jest spora ilość potencjału i wyrazili nadzieję, że zostanie on wykorzystany przez następne części[5][60][52].

W agregatorze Metacritic gra uzyskała „mieszane” opinie. Najwyższą notę uzyskała wersja na PlayStation 4, gdzie średnia ocen wyniosła 69/100 z 45 recenzji[72], najmniejszą zaś wersje na Xbox One i komputery osobiste, gdzie średnia wyniosła 67/100 z odpowiednio 31[73] i 15 recenzji[74].

Assassin’s Creed Chronicles: India

[edytuj | edytuj kod]
 Odbiór Chronicles: India
Recenzje
Publikacja Ocena
Gry-Online 8/10[58]
Komputer Świat 6/10[75]
PPE 5/10[53]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

PS4: 63/100 (z 41 recenzji)[76]
XONE: 64/100 (z 20 recenzji)[77]
PC: 63/100 (z 15 recenzji)[78]

Chronicles: India również otrzymała pozytywne oceny od krytyków w Polsce, choć bardziej zróżnicowane niż w przypadku China. Recenzenci chwalili oprawę wizualną, mechanikę rozgrywki i system wspinaczki, negatywnie mówili zaś o fabule, wyważeniu między rodzajami poziomów oraz małej ilości zmian między China a India. Polscy krytycy liczyli na to, że Chronicles: Russia będzie satysfakcjonującym zakończeniem serii[58][75][53].

Na Metacritic gra otrzymała „mieszane” opinie. Największą średnią otrzymała wersja na Xbox One (64/100 wyliczoną z 20 recenzji)[77], najmniejszą natomiast wersje na PlayStation 4 i komputery osobiste, gdzie średnia wyniosła 63/100 z odpowiednio 41[76] i 15 recenzji[78].

Assassin’s Creed Chronicles: Russia

[edytuj | edytuj kod]
 Odbiór Chronicles: Russia
Recenzje
Publikacja Ocena
Komputer Świat 7/10[59]
PPE 7/10[40]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

PS4: 60/100 (z 22 recenzji)[79]
XONE: 62/100 (z 24 recenzji)[80]
PC: 53/100 (z 11 recenzji)[81]

Chronicles: Russia także otrzymało pozytywne oceny od polskich krytyków. Pozytywnie ocenili oni fabułę, sekwencje snajperskie i styl graficzny rewolucyjnej Rosji, skrytykowali natomiast małą ilość nowości, krótkość gry i problematyczne sterowanie. Stwierdzili jednak, że gra była dobrym zakończeniem Chronicles[59][40].

Na Metacritic gra otrzymała mieszane opinie, choć były one zauważalnie niższe w porównaniu do China i India. Największą notę uzyskała wersja na Xbox One, gdzie z 24 recenzji średnia ocen wyniosła 62/100[80], najmniejszą średnią uzyskała zaś wersja na komputery osobiste (53/100 z 11 recenzji)[81].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Assassin's Creed Chronicles: China PC, PS4, XONE, PSV | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl [dostęp 2023-11-25] (pol.).
  2. a b Assassin's Creed Chronicles: India PC, PS4, XONE, PSV | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl [dostęp 2023-11-25] (pol.).
  3. a b Assassin's Creed Chronicles: Russia PC, PS4, XONE, PSV | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl [dostęp 2023-11-25] (pol.).
  4. a b Assassin's Creed Chronicles: Trilogy PC, PS4, XONE, PSV | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl [dostęp 2023-11-25] (pol.).
  5. a b c d Krystian Smoszna, Recenzja gry Assassin's Creed Chronicles: China - dla fanów Mark of the Ninja i Prince of Persia | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl [dostęp 2023-11-25] (pol.).
  6. G.R. Staff, 'Assassin's Creed: Embers' Review [online], Game Rant, 15 grudnia 2011 [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  7. a b Oliver Bowden: Assassin’s Creed: Objawienia. Insignis Media, 2012-11-07, s. 454. ISBN 978-83-61428-87-9.
  8. Assassin's Creed Chronicles: China - recenzja. Całkiem przyjemny skok asasyna w bok [online], Komputer Świat, 21 kwietnia 2015 [dostęp 2023-11-25] (pol.).
  9. Assassin’s Creed Chronicles cuts away the series’ fat in its promising debut [online], The A.V. Club, 5 maja 2015 [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  10. Glenn Carreau, Assassin's Creed: The Isu and First Civilization Explained [online], Game Rant, 16 kwietnia 2020 [dostęp 2023-11-26] (ang.).
  11. Assassins Creed Rogue Ending Explained - OtakuKart [online], otakukart.com, 12 stycznia 2022 [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  12. Joseph Heindl, 9 Cool Lore Details Introduced By The Assassin's Creed Chronicles Trilogy#The Precursor Box [online], Game Rant, 17 listopada 2021 [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  13. Oliver Bowden: Assassin’s Creed: Objawienia. Insignis Media, 2012-11-07, s. 460. ISBN 978-83-61428-87-9.
  14. Shawn Saris i inni, Memory Sequence 1 - Assassin’s Creed Chronicles: China Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  15. Shawn Saris i inni, Memory Sequence 4 - Assassin’s Creed Chronicles: China Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  16. Shawn Saris i inni, Memory Sequence 5 - Assassin’s Creed Chronicles: China Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  17. Shawn Saris i inni, Memory Sequence 7 - Assassin’s Creed Chronicles: China Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  18. Shawn Saris i inni, Memory Sequence 9 - Assassin’s Creed Chronicles: China Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  19. Shawn Saris i inni, Memory Sequence 10 - Assassin’s Creed Chronicles: China Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  20. a b Shawn Saris i inni, Memory Sequence 11 - Assassin’s Creed Chronicles: China Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  21. Shawn Saris i inni, Memory Sequence 12 - Assassin’s Creed Chronicles: China Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  22. Gary Kay, The Assassin's Creed Timeline, Explained [online], TheGamer, 23 listopada 2023 [dostęp 2023-11-25] (ang.).
  23. Ian Birnbaum, Assassin's Creed: Brahman comic book will explore the Brotherhood in 18th century India, „PC Gamer”, 24 lipca 2013 [dostęp 2023-11-26] (ang.).
  24. Ashley Reed, Assassin's Creed Chronicles: India review [online], gamesradar, 11 stycznia 2016 [dostęp 2023-11-26] (ang.).
  25. Michael Huffaker i inni, Memory Sequence 2: The Absent Handler - Assassin’s Creed Chronicles: India Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-26] (ang.).
  26. Assassin’s Creed Chronicles: India Review [online], GameSpot [dostęp 2023-11-26] (ang.).
  27. a b Michael Huffaker i inni, Memory Sequence 3: The Quest Begins - Assassin’s Creed Chronicles: India Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-26] (ang.).
  28. Michael Huffaker i inni, Memory Sequence 4: The Secret Below - Assassin’s Creed Chronicles: India Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-26] (ang.).
  29. Michael Huffaker i inni, Memory Sequence 6: The Silent Assist - Assassin’s Creed Chronicles: India Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  30. Michael Huffaker i inni, Memory Sequence 7: What Lies Beneath - Assassin’s Creed Chronicles: India Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  31. Michael Huffaker i inni, Memory Sequence 8: The Thief Within - Assassin’s Creed Chronicles: India Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  32. Pramath, Assassin’s Creed Chronicles India Entire Story Walkthrough With Ending [online], GamingBolt, 16 stycznia 2016 [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  33. Michael Huffaker i inni, Memory Sequence 9: The Escape - Assassin’s Creed Chronicles: India Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  34. Climax Studios, Assassin’s Creed Chronicles: India. Ubisoft, 2016-01-12. Zadanie/wątek fabularny: Sekwencja 9: Ucieczka (pol.). Cytat: „Stać! On zasłużył na to, żeby żyć.”
  35. Michael Huffaker i inni, Memory Sequence 10: The Rescue - Assassin’s Creed Chronicles: India Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  36. a b Climax Studios, Assassin’s Creed Chronicles: India. Ubisoft, 2016-01-12. Zadanie/wątek fabularny: Sekwencja 10: Ratunek (pol.).
  37. Kuba Tobiasz, Assassin's Creed: The Fall – komiks i nowy zabójca w akcji [online], Komputer Świat, 24 października 2010 [dostęp 2023-11-29] (pol.).
  38. Ashley Reed, Assassin's Creed Chronicles: Russia review [online], GamesRadar+, 8 lutego 2016 [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  39. Zachary Ryan, Assassin's Creed Chronicles: Russia Review [online], IGN, 9 lutego 2016 [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  40. a b c d e f Jaszczomb, Recenzja: Assassin's Creed Chronicles: Russia (PS4) [online], www.ppe.pl, 14 lutego 2016 [dostęp 2023-11-29].
  41. a b Climax Studios, Assassin’s Creed Chronicles: Russia. Ubisoft, 2016-02-09. Zadanie/wątek fabularny: Sekwencja 1: Na pohybel carom (pol.).
  42. Climax Studios, Assassin’s Creed Chronicles: Russia. Ubisoft, 2016-02-09. Zadanie/wątek fabularny: Sekwencja 2: Czerwona furia (pol.).
  43. Climax Studios, Assassin’s Creed Chronicles: Russia. Ubisoft, 2016-02-09. Zadanie/wątek fabularny: Sekwencja 4: Pociąg do rewolucji (pol.).
  44. Climax Studios, Assassin’s Creed Chronicles: Russia. Ubisoft, 2016-02-09. Zadanie/wątek fabularny: Sekwencja 5: Pomocna dłoń (pol.).
  45. Climax Studios, Assassin’s Creed Chronicles: Russia. Ubisoft, 2016-02-09. Zadanie/wątek fabularny: Sekwencja 6: Dziewczyna o dwóch twarzach (pol.).
  46. Climax Studios, Assassin’s Creed Chronicles: Russia. Ubisoft, 2016-02-09. Zadanie/wątek fabularny: Sekwencja 7: Znowu razem (pol.).
  47. Climax Studios, Assassin’s Creed Chronicles: Russia. Ubisoft, 2016-02-09. Zadanie/wątek fabularny: Sekwencja 8: W bezpiecznych rękach (pol.).
  48. Climax Studios, Assassin’s Creed Chronicles: Russia. Ubisoft, 2016-02-09. Zadanie/wątek fabularny: Sekwencja 9: Mroczna tajemnica (pol.).
  49. Climax Studios, Assassin’s Creed Chronicles: Russia. Ubisoft, 2016-02-09. Zadanie/wątek fabularny: Sekwencja 10: Wyścig do wolności (pol.).
  50. Jordan Ramée, Assassin's Creed Finally Wraps Up A Major Present Day Story--But Not In Odyssey [online], GameSpot, 26 października 2018 [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  51. The biggest secret hidden across the three Assassin's Creed Chronicles games [online], Destructoid, 9 lutego 2016 [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  52. a b c d e Igor Chrzanowski, Recenzja gry: Assassin’s Creed Chronicles: China [online], www.ppe.pl, 7 maja 2015 [dostęp 2023-11-29].
  53. a b c Mateusz Gołąb, Assassin’s Creed Chronicles: India - recenzja gry [online], www.ppe.pl, 19 stycznia 2016 [dostęp 2023-11-29].
  54. a b c Mateusz Zdanowicz, Assassin's Creed Chronicles: China - Recenzja, „Eurogamer.pl”, 21 kwietnia 2015 [dostęp 2023-11-29] (pol.).
  55. a b c Assassin's Creed Chronicles: India - recenzja. Prawie jak w Chinach [online], Polygamia, 22 stycznia 2016 [dostęp 2023-11-29] (pol.).
  56. Ashley Reed, Assassin's Creed Chronicles: China review [online], GamesRadar+, 21 kwietnia 2015 [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  57. Shawn Saris i inni, Memory Sequence 2 - Assassin’s Creed Chronicles: China Guide [online], IGN [dostęp 2023-11-29] (ang.).
  58. a b c Krystian Smoszna, Recenzja gry Assassin's Creed Chronicles: India - więcej Prince'a! | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl, 11 stycznia 2016 [dostęp 2023-12-02] (pol.).
  59. a b c Assassin's Creed Chronicles: Russia - recenzja. Czas zakończyć trylogię [online], Komputer Świat, 25 lutego 2016 [dostęp 2023-12-02] (pol.).
  60. a b c d Adam Bednarek, Recenzja Assassin’s Creed Chronicles: China [online], Komputer Świat, 22 kwietnia 2015 [dostęp 2023-12-02] (pol.).
  61. José L. Ortega, Assassin's Creed Chronicles: China. Análisis PS4, One y PC [online], IGN España, 21 kwietnia 2015, s. 2 [dostęp 2023-12-02] (hiszp.).
  62. a b c Recenzja gry Assassin's Creed Chronicles: China - dla fanów Mark of the Ninja i Prince of Persia - Strona 2 | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl, 21 kwietnia 2015 [dostęp 2023-12-02] (pol.).
  63. a b Marty Sliva, Assassin’s Creed Chronicles: Bringing the Series to 2D [online], IGN, 2 kwietnia 2015 [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  64. a b c d Małgorzata Trzyna, Recenzja Assassin's Creed Chronicles: China [online], www.gram.pl, 23 kwietnia 2015 [dostęp 2023-12-02] (pol.).
  65. Małgorzata Trzyna, Assassin's Creed Chronicles: India - recenzja [online], www.gram.pl, 21 stycznia 2016 [dostęp 2023-12-02] (pol.).
  66. Krystian Smoszna, Recenzja gry Assassin's Creed Chronicles: China - dla fanów Mark of the Ninja i Prince of Persia - Strona 3 | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl, 21 kwietnia 2015 [dostęp 2023-12-02] (pol.).
  67. Jak zniechęcić do wizyty w Rosji czyli Assassin's Creed Chronicles Russia - recenzja [online], gameplay.pl, 12 lutego 2016 [dostęp 2023-12-02].
  68. Luke Karmali, Assassin's Creed Unity DLC Includes New Story in China [online], IGN, 22 września 2014 [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  69. Alex Osborn, Assassin's Creed Chronicles Trilogy Announced [online], IGN, 31 marca 2015 [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  70. Assassin's Creed Chronicles now a three-part series set in China, India, Russia, „Eurogamer.net”, 31 marca 2015 [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  71. a b Tom Phillips, Assassin's Creed Chronicles: India and Russia finally get release dates, „Eurogamer.net”, 9 grudnia 2015 [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  72. a b Assassin's Creed Chronicles: China PlayStation 4 critic reviews [online], www.metacritic.com [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  73. a b Assassin's Creed Chronicles: China Xbox One critic reviews [online], www.metacritic.com [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  74. a b Assassin's Creed Chronicles: China PC critic reviews [online], www.metacritic.com [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  75. a b Bartosz Wysocki, Recenzja Assassin's Creed Chronicles: India [online], Komputer Świat, 6 lutego 2016 [dostęp 2023-12-02] (pol.).
  76. a b Assassin's Creed Chronicles: India PlayStation 4 critic reviews [online], www.metacritic.com [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  77. a b Assassin's Creed Chronicles: India Xbox One critic reviews [online], www.metacritic.com [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  78. a b Assassin's Creed Chronicles: India PC critic reviews [online], www.metacritic.com [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  79. Assassin's Creed Chronicles: Russia PlayStation 4 critic reviews [online], www.metacritic.com [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  80. a b Assassin's Creed Chronicles: Russia Xbox One critic reviews [online], www.metacritic.com [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  81. a b Assassin's Creed Chronicles: Russia PC critic reviews [online], www.metacritic.com [dostęp 2023-12-02] (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]