Bakerloo Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia metra
Bakerloo Line
Mapa linii
Dane podstawowe
Zarządca

Transport for London

Liczba stacji

25

Długość

23,2 km

Rozstaw szyn

1435 mm

ilustracja
Historia
Rok otwarcia

1906

Cechą charakterystyczną wielu stacji odcinka podziemnego Bakerloo Line są nadziemne budynki z elewacją wykładaną terakotą. Na zdjęciu stacja Lambeth North
Stacja kolei i metra Harrow & Wealdstone, na której kończy się linia Bakerloo Line od północnej strony
Zajezdnia za krańcem Elephant & Castle

Bakerloo Line – jedna z linii metra w Londynie, piąta pod względem długości w stolicy Anglii. Została uruchomiona w 1906 roku. Obecnie liczy 23,2 kilometra długości. Na jej trasie znajduje się 25 stacji, w tym 15 podziemnych i 10 naziemnych. Korzysta z niej ok. 96 mln pasażerów rocznie. Na mapach sieci metra tradycyjnie oznaczana jest kolorem brązowym. Słowo „Bakerloo” było początkowo przydomkiem, jaki linia zyskała tuż po swoim otwarciu. Jej oficjalna nazwa brzmiała wówczas Baker Street and Waterloo Railway. Potoczne określenie szybko stało się tak popularne, że linia wkrótce została przemianowana.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

Przebieg linii[edytuj | edytuj kod]

Linia składa się z 25 stacji. Północnym krańcem jest stacja Harrow & Wealdstone. Pierwsze 10 stacji znajduje się na powierzchni. Wszystkie one przynależą do sieci kolejowej i równocześnie z metrem korzystają z nich inni przewoźnicy, przede wszystkim London Overground. Około 300 metrów za stacją Queen’s Park pociągi wjeżdżają do tunelu. Wszystkie kolejne stacje znajdują się pod ziemią. Na południu końcową stacją jest Elephant & Castle. Niektóre kursy, zwłaszcza w godzinach szczytu, realizowane są na trasie skróconej z Queen’s Park do Elephant & Castle. Linia Bakerloo należy do linii typu deep line, co oznacza, iż na odcinku podziemnym tor w każdą stronę biegnie w osobnym tunelu, na głębokości średnio 20 metrów.

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Pociąg Bakerloo Line na krańcu Elephant & Castle.

Na Bakerloo używane są pociągi klasy 1972 Stock. Linia obsługiwana jest równocześnie przez 32 składy (w godzinach szczytu, razem z rezerwą). Obsługa techniczna pociągów odbywa się w zajezdni w pobliżu stacji Stonebridge Park. Miejsca postojowe przygotowano także przy stacjach Queen’s Park oraz Elephant & Castle. W imieniu władz samorządowych Londynu linią zarządza ich ajent, firma Metronet Rail.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]