Metropolitan Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Metropolitan Line

Metropolitan Line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem magenta. Jest najstarszą z linii podziemnej kolejki w Londynie i zarazem na świecie. Otwarcie jej pierwszego odcinka nastąpiło 10 stycznia 1863 (pod nazwą Metropolitan Railway). Obecnie liczy 34 stacje (w tym tylko 9 pod ziemią), zaś łączna długość jej trasy wynosi 66,7 km (w tym tylko 9,7 km pod ziemią).

Przebieg linii[edytuj | edytuj kod]

Schemat linii

Metropolitan Line składa się z linii głównej oraz kilku odgałęzień. Za linię główną uważa się najczęściej odcinek od wschodniego krańca Aldgate do stacji Harrow-on-the-Hill. Za nią linia rozdziela się na liczące 8 stacji odgałęzienie Uxbridge oraz odgałęzienie Northwood, z pięcioma stacjami. Ostatnią z nich jest Moor Park, będąca zarazem pierwszą stacją położoną nie w Wielkim Londynie, lecz w hrabstwie Hertfordshire. Za nią oddzielają się odgałęzienie Watford (2 stacje), oraz odgałęzienie Chesham / Amersham. Liczy ono trzy stacje, za którymi linia rozdziela się po raz ostatni, kończąc swój bieg na dwóch równoległych krańcach - Chesham i Amersham.

Tak skomplikowany układ linii powoduje, iż w praktyce (poza godzinami szczytu) pociągi kursują na 4 różnych trasach:

  • Uxbridge - Aldgate
  • Watford - Baker Street
  • Amersham - Baker Street (kursy przyspieszone, zatrzymują się tylko na wybranych stacjach)
  • Chesham - Chalfont & Latimer (połączenie wahadłowe)

W godzinach szczytu struktura kursów staje się jeszcze bardziej złożona.

Linia zaliczana jest do grupy sub-surface lines, co oznacza, iż na odcinkach podziemnych tory w obu kierunkach ułożone są w jednym tunelu, na głębokości ok. 5 metrów.

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Pociąg klasy A Stock

Linia obsługiwana jest przez pociągi klasy A Stock, dostarczone na początku lat 60. przez nieistniejącą już firmę Cravens z Sheffield. W latach 90. ich modernizacji podjęły się zakłady firmy Adtranz w Derby (obecnie należące do koncernu Bombardier Transportation). Ich wycofanie z użytku planowane jest na rok 2009. W godzinach szczytu na linii pracują jednocześnie 44 składy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]