Metropolitan Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia metra
Metropolitan Line
Mapa linii
Dane podstawowe
Zarządca Transport for London
Liczba stacji 34
Długość 67 km
Rozstaw szyn 1435 mm
ilustracja
Historia
Rok otwarcia 10 stycznia 1863
Portal Transport szynowy

Metropolitan Line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem magenta. Jest najstarszą z linii podziemnej kolejki w Londynie i zarazem na świecie. Otwarcie jej pierwszego odcinka nastąpiło 10 stycznia 1863 (pod nazwą Metropolitan Railway). Obecnie liczy 34 stacje (w tym tylko 9 pod ziemią), zaś łączna długość jej trasy wynosi 66,7 km (w tym tylko 9,7 km pod ziemią).

Przebieg linii[edytuj | edytuj kod]

Metropolitan Line składa się z linii głównej oraz kilku odgałęzień. Za linię główną uważa się najczęściej odcinek od wschodniego krańca Aldgate do stacji Harrow-on-the-Hill. Za nią linia rozdziela się na liczące 8 stacji odgałęzienie Uxbridge oraz odgałęzienie Northwood, z pięcioma stacjami. Ostatnią z nich jest Moor Park, będąca zarazem pierwszą stacją położoną nie w Wielkim Londynie, lecz w hrabstwie Hertfordshire. Za nią oddzielają się odgałęzienie Watford (2 stacje), oraz odgałęzienie Chesham / Amersham. Liczy ono trzy stacje, za którymi linia rozdziela się po raz ostatni, kończąc swój bieg na dwóch równoległych krańcach - Chesham i Amersham.

Tak skomplikowany układ linii powoduje, iż w praktyce (poza godzinami szczytu) pociągi kursują na 4 różnych trasach:

  • Uxbridge - Aldgate
  • Watford - Baker Street
  • Amersham - Baker Street (kursy przyspieszone, zatrzymują się tylko na wybranych stacjach)
  • Chesham - Chalfont & Latimer (połączenie wahadłowe)

W godzinach szczytu struktura kursów staje się jeszcze bardziej złożona.

Linia zaliczana jest do grupy sub-surface lines, co oznacza, iż na odcinkach podziemnych tory w obu kierunkach ułożone są w jednym tunelu, na głębokości ok. 5 metrów.

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Pociąg klasy A Stock

Linia obsługiwana jest przez pociągi klasy A Stock, dostarczone na początku lat 60. przez nieistniejącą już firmę Cravens z Sheffield. W latach 90. ich modernizacji podjęły się zakłady firmy Adtranz w Derby (obecnie należące do koncernu Bombardier Transportation). Od 26 września 2012 roku przejazdy są wykonywane ośmiowagonowymi składami klasy S Stock.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Informacje o Metropolitan Line na stronie Transport for London