Circle Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia metra
Circle Line
Mapa linii
Dane podstawowe
Zarządca

Transport for London

Liczba stacji

36

Długość

27 km

Rozstaw szyn

1435 mm

ilustracja
Historia
Rok otwarcia

1863[a]

Portal Transport szynowy

Circle Line – jedna z linii metra w Londynie, tradycyjnie oznaczana kolorem żółtym. Jej nazwa (w dosłownym tłumaczeniu "linia okrężna") wzięła się z faktu, iż w latach 1949–2009 pociągi jeździły na niej w ruchu ciągłym, po pętli.

13 grudnia 2009 przebieg linii został zmodyfikowany, aby odciążyć Hammersmith & City Line. Wcześniej przez kilka lat toczyła się dyskusja nad ewentualnym połączeniem obu linii. Ostatecznie zachowały swoją odrębność w rozkładach i na mapach, lecz ich trasa w znacznym stopniu pokrywa się. W swej obecnej postaci Circle Line liczy 27 km torów i 35 stacji. Należy do grupy sub-surface lines, co oznacza, iż tory w obie strony ułożone są w jednym tunelu, na średniej głębokości ok. 5 metrów pod ziemią.

Trasy wchodzące w skład dzisiejszej Circle Line budowane były w latach 1854–1884 w ramach kolejnych przedłużeń linii District i Metropolitan. W 1949 miała miejsce oficjalna inauguracja osobnej Circle Line.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Po zmianach z grudnia 2009, pociągi Circle Line kursują na dwóch wersjach trasy:

  • Hammersmith - Edgware Road - pełna pętla - Edgware Road- Hammersmith
  • Edgware Road - pełna pętla - Edgware Road - Hammersmith

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Pociąg klasy C Stock

Do 2014 r. Circle Line obsługiwana była przez pociągi klasy C Stock, dostarczone w latach 1969–1978 przez nieistniejące już zakłady Metro Cammel z Birmingham. Na początku lat 90. pojazdy te poddane zostały remontowi generalnemu. Łącznie metro londyńskie dysponowało 46 składami tego typu, jednak oprócz Circle Line, obsługiwały one także Hammersmith & City Line oraz wybrane kursy District Line. Utrzymaniem linii i jej taboru zajmuje się na zlecenie władz Londynu spółka Metronet.

Pociąg klasy S7 Stock

Od września 2013 r. pociągi C Stock zaczęły być wypierane przez nowe pociągi S7 Stock, które w lutym 2014 r. przejęły całkowicie obsługę linii. Wagony S7 Stock zostały wyprodukowane przez Bombardier Transportation od 2012 roku i są ciągle produkowane - obecnie metro posiada w ruchu 186 pociągów.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Otwierano etapami w latach 1863 – 1884, umieszczana na mapach jako osobna linia od 1949 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]