Circle Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia metra
Circle Line
Mapa linii
Dane podstawowe
Zarządca

Transport for London

Liczba stacji

36

Długość

27 km

Rozstaw szyn

1435 mm

ilustracja
Historia
Rok otwarcia

1863[a]

Circle Line – jedna z linii metra w Londynie, tradycyjnie oznaczana kolorem żółtym. Jej nazwa (w dosłownym tłumaczeniu "linia okrężna") wzięła się z faktu, iż w latach 1949–2009 pociągi jeździły na niej w ruchu ciągłym, po pętli.

13 grudnia 2009 przebieg linii został zmodyfikowany, aby odciążyć Hammersmith & City Line. Wcześniej przez kilka lat toczyła się dyskusja nad ewentualnym połączeniem obu linii. Ostatecznie zachowały swoją odrębność w rozkładach i na mapach, lecz ich trasa w znacznym stopniu pokrywa się. W swej obecnej postaci Circle Line liczy 27 km torów i 35 stacji. Należy do grupy sub-surface lines, co oznacza, iż tory w obie strony ułożone są w jednym tunelu, na średniej głębokości ok. 5 metrów pod ziemią.

Trasy wchodzące w skład dzisiejszej Circle Line budowane były w latach 1854–1884 w ramach kolejnych przedłużeń linii District i Metropolitan. W 1949 miała miejsce oficjalna inauguracja osobnej Circle Line.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Po zmianach z grudnia 2009, pociągi Circle Line kursują na dwóch wersjach trasy:

  • Hammersmith - Edgware Road - pełna pętla - Edgware Road- Hammersmith
  • Edgware Road - pełna pętla - Edgware Road - Hammersmith

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Pociąg klasy C Stock

Do 2014 r. Circle Line obsługiwana była przez pociągi klasy C Stock, dostarczone w latach 1969–1978 przez nieistniejące już zakłady Metro Cammel z Birmingham. Na początku lat 90. pojazdy te poddane zostały remontowi generalnemu. Łącznie metro londyńskie dysponowało 46 składami tego typu, jednak oprócz Circle Line, obsługiwały one także Hammersmith & City Line oraz wybrane kursy District Line. Utrzymaniem linii i jej taboru zajmuje się na zlecenie władz Londynu spółka Metronet.

Pociąg klasy S7 Stock

Od września 2013 r. pociągi C Stock zaczęły być wypierane przez nowe pociągi S7 Stock, które w lutym 2014 r. przejęły całkowicie obsługę linii. Wagony S7 Stock zostały wyprodukowane przez Bombardier Transportation od 2012 roku i są ciągle produkowane - obecnie metro posiada w ruchu 186 pociągów.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Otwierano etapami w latach 1863 – 1884, umieszczana na mapach jako osobna linia od 1949 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]