Circle Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo Circle Line

Circle Line – jedna z linii metra w Londynie, tradycyjnie oznaczana kolorem żółtym. Jej nazwa (w dosłownym tłumaczeniu "linia okrężna") wzięła się z faktu, iż w latach 1949-2009 pociągi jeździły na niej w ruchu ciągłym, po pętli.

13 grudnia 2009 przebieg linii został zmodyfikowany, aby odciążyć Hammersmith & City Line. Wcześniej przez kilka lat toczyła się dyskusja nad ewentualnym połączeniem obu linii. Ostatecznie zachowały swoją odrębność w rozkładach i na mapach, lecz ich trasa w znacznym stopniu pokrywa się. W swej obecnej postaci Circle Line liczy 27 km torów i 35 stacji. Należy do grupy sub-surface lines, co oznacza, iż tory w obie strony ułożone są w jednym tunelu, na średniej głębokości ok. 5 metrów pod ziemią.

Trasy wchodzące w skład dzisiejszej Circle Line budowane były w latach 1854-1884 w ramach kolejnych przedłużeń linii District i Metropolitan. W 1949 miała miejsce oficjalna inauguracja osobnej Circle Line.

Przebieg[edytuj]

Aktualny schemat Circle Line

Po zmianach z grudnia 2009, pociągi Circle Line kursują na dwóch wersjach trasy:

  • Hammersmith - Edgware Road - pełna pętla - Edgware Road- Hammersmith
  • Edgware Road - pełna pętla - Edgware Road - Hammersmith

Tabor[edytuj]

Pociąg klasy C Stock

Circle Line obsługiwana jest przez pociągi klasy C Stock, dostarczone w latach 1969-1978 przez nieistniejące już zakłady Metro Cammel z Birmingham. Na początku lat 90. pojazdy te poddane zostały remontowi generalnemu. Łącznie metro londyńskie dysponuje 46 składami tego typu, jednak oprócz Circle Line, obsługują one także Hammersmith & City Line oraz wybrane kursy District Line. Utrzymaniem linii i jej taboru zajmuje się na zlecenie władz Londynu spółka Metronet.

Linki zewnętrzne[edytuj]