Travelcard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jednodniowa Travelcard wydana przez National Rail

Travelcardbilet podróżny obowiązujący w Wielkim Londynie (Wielka Brytania), w ramach systemów: Underground, Overground, Docklands Light Railway, Tramlink, London Buses i National Rail[1]. Travelcard można zakupić na okres jednego lub siedem dni, lub na dowolny okres od miesiąca do jednego roku, w punktach Transport for London, National Rail i ich agentów. Zależnie od miejsca zakupu i okresu ważności - bilet drukowany jest na papierze z paskiem magnetycznym, bądź kodowany na bezdotykowej, elektronicznej karcie wielokrotnego użytku, znanej jako Oyster card. Koszt Travelcard zależy od obszaru, na którym odbywają się przejazdy, w tym celu Londyn podzielony jest na strefy taryfowe.

Sezonowe bilety Travelcard, uprawniające nieograniczone podróżowanie autobusami i metrem, zostały wprowadzone przez London Transport 22 maja 1983 roku[2]. Jednodniowe Travelcard zostały wprowadzone w 1984 roku[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tickets:Fares. Transport for London. [dostęp 2012-05-08]. (ang.).
  2. Tony Grayling & Stephen Glaister: A new fares contract for London. 2000. [dostęp 2012-05-08].
  3. London Underground Limited: A report on passenger and other services supplied by the company. Monopolies and Mergers Commission, 1991. [dostęp 2012-05-08]. (ang.).