Credit Agricole Bank Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Credit Agricole Bank Polska S.A.
Credit Agricole Bank Polska S.A.
Credit Agricole Bank Polska S.A.
Data założenia 1991
Państwo  Polska
Lokalizacja  Polska
Siedziba Wrocław
pl. Orląt Lwowskich 1
Prezes Piotr Kwiatkowski
Rodzaj banku bank uniwersalny
Kapitał własny 782 333 400 zł (wniesiony w całości)
Strona internetowa

Credit Agricole Bank Polska S.A.bank uniwersalny, oferujący usługi z zakresu bankowości codziennej (w tym kont osobistych i kart kredytowych), oszczędności i kredytów, a we współpracy z innymi spółkami wchodzącymi w skład grupy Crédit Agricole w Polsce – także z zakresu leasingu, inwestycji, bancassurance oraz bancassistance.

Działalność prowadzona jest w ramach czterech linii biznesowych: bankowość detaliczna (w tym kredyty konsumenckie), bankowość dla małych i średnich firm, bankowość dla rolników oraz bankowość korporacyjna. Credit Agricole Bank Polska ma rozbudowaną sieć placówek własnych oraz placówek partnerskich w całej Polsce, a jego centrala mieści się we Wrocławiu. Obecnie prezesem zarządu jest Piotr Kwiatkowski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1991 roku powstał Bank Świętokrzyski S.A., który na początku działał na terenie Kielc i okolic. Rok później spółka Lukas (kierowana przez Mariusza Łukasiewicza) założyła we Wrocławiu dział zajmujący się sprzedażą ratalną. W 1998 roku spółka Lukas przejęła Bank Świętokrzyski, który zmienił nazwę na Lukas Bank Świętokrzyski S.A. W 1999 uruchomione zostało Centrum Telefonicznych Usług Bankowych Lukas Banku SA (Lukaslinia). W 2000 r. została uruchomiona usługa Lukas e-Bank umożliwiająca dostęp do konta przez internet.

W 2001 roku francuska grupa finansowa Crédit Agricole objęła 75% akcji Spółki Lukas S.A. W tym roku miała też miejsce kolejna zmiana nazwy – na Lukas Bank SA, a także przeniesienie siedziby z Kielc do Wrocławia. Plany Crédit Agricole Polska przewidywały dalszy rozwój podstawowych linii biznesowych firm tworzących grupę. W 2006 uruchomiona została pierwsza w Polsce „ruchoma” placówka bankowa – Lukasmobil.

W 2007 liczba wydanych kart kredytowych przez Lukas Bank wyniosła milion. Pod koniec roku bank posiadał 331 placówek bankowych i centrów kredytowych.

W 2008 roku uruchomione zostało pierwsze w pełni franczyzowe centrum kredytowe. Zaczął funkcjonować program lojalnościowy, w którym za płatności kartą FURORA klienci otrzymują zwrot części kwoty wydanej na zakupy. Z końcem roku 2008 bank posiadał 229 placówek bankowych oraz 154 centra kredytowe,

24 września 2011 roku dokonano rebrandingu nazwy banku na Credit Agricole Bank Polska S.A., w związku z należnością do grupy Crédit Agricole[1][2].

W styczniu 2013 Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na połączenie Credit Agricole Bank Polska S.A. z Credit Agricole Corporate and Investment Bank S.A., Oddział w Polsce. W ten sposób Credit Agricole Bank Polska S.A. stał się bankiem uniwersalnym, obsługującym klientów detalicznych, z sektora małych i średnich firm, z sektora rolniczego oraz klientów korporacyjnych.

Pod koniec kwietnia 2016 roku bank uruchomił swoją aplikację mobilną CA24 Mobile dla klientów indywidualnych.  W lipcu 2017 uruchomiony został chatbot o nazwie KrEdytka, dostępny na platformie Facebook Messenger[3]. W sierpniu 2017 roku wygasła kadencja Romualda Szeligi na stanowisku prezesa zarządu banku, którego w październiku tego samego roku, za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego, zastąpił Piotr Kwiatkowski.

W 2017 roku liczba klientów indywidualnych banku wynosiła 2,05 mln, podczas gdy liczba klientów ogółem – 2,1 mln[4].

Na koniec 2017 roku bank posiadał 397 placówek własnych, 48 placówek partnerskich i 289 biur kredytowych CA Express.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzień dobry w Credit Agricole Bank Polska. Credit Agricole Bank Polska SA, 2011-09-24. [dostęp 2011-09-29].
  2. Rzeczpospolita, „Nowe szyldy znanych banków”, 2011-09-22, s. 1.
  3. W Credit Agricole kredytu udzieli chatbot, „pb.pl” [dostęp 2017-12-04] (pol.).
  4. Raport PRNews.pl: Liczba klientów w bankach – II kw. 2017 - PRNews.pl, „PRNews.pl”, 18 września 2017 [dostęp 2017-12-04] (pol.).