Deutsche Bank Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Deutsche Bank Polska Spółka Akcyjna
Logo
Ilustracja
Siedziba Banku
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1995
Państwo Polska
Siedziba al. Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa
Numer KRS 0000022493
Prezes Tomasz Kowalski
Rodzaj banku bank uniwersalny
Strona internetowa

Deutsche Bank Polska S.A.bank komercyjny i inwestycyjny z siedzibą w biurowcu Focus przy al. Armii Ludowej 26 w Warszawie. Od podziału Banku w 2018 roku Bank obsługuje wyłącznie klientów korporacyjnych oraz indywidualnych w zakresie posiadanych kredytów hipotecznych.

Historia banku do 2018 r.[edytuj | edytuj kod]

Początkowo spółka funkcjonowała w Polsce jako dwa osobne banki – Deutsche Bank Polska SA oraz Deutsche Bank PBC SA. Deutsche Bank Polska SA działał od 11 października 1995 roku jako bank specjalizujący się w bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, skierowanej do średnich i dużych przedsiębiorstw, koncernów międzynarodowych oraz instytucji finansowych. 1 lipca 2001 roku działalność w Polsce rozpoczął również Deutsche Bank 24 SA (później Deutsche Bank PBC SA) jako bank powstały na bazie pionu bankowości prywatnej Deutsche Bank Polska SA oraz Banku Współpracy Regionalnej SA[1][2]

We wrześniu 2012 zarząd Deutsche Bank AG we Frankfurcie podjął decyzję o połączeniu działających w Polsce banków w celu utworzenia silnego banku uniwersalnego, obsługującego wszystkie grupy potencjalnych klientów[3][4]. 31 stycznia 2014 r. nastąpiło połączenie obydwu banków, które od tej pory funkcjonują już jako jedno przedsiębiorstwo pod nazwą Deutsche Bank Polska SA[5]

Podział banku w 2018 r.[edytuj | edytuj kod]

9 listopada 2018 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego Santander Bank Polska SA w związku z podziałem Deutsche Bank Polska SA. Tym samym, Santander Bank Polska SA wstąpił z mocy prawa w prawa i obowiązki Deutsche Bank Polska SA związane z częścią wydzielaną, obejmującą bankowość detaliczną i business banking, wraz z domem maklerskim DB Securities SA, z wyłączeniem portfela kredytów mieszkaniowych oraz pożyczek hipotecznych, denominowanych w walutach obcych. 10 listopada 2018 r. klienci wydzielonej części (m.in. klienci indywidualni), stali się klientami Santander Bank Polska SA[6][7].

Po rejestracji podziału przez KRS w dniu 9 listopada 2018 r., Deutsche Bank Polska S.A. świadczy usługi w zakresie bankowości inwestycyjnej i korporacyjnej, w tym globalnej bankowości transakcyjnej, obsługując polskich i zagranicznych klientów korporacyjnych, instytucje finansowe i sektor publiczny. Bank obsługuje posiadaczy walutowych kredytów i pożyczek zabezpieczonych hipotecznie[8]. W 2019 roku prezes i wiceprezes Banku – Krzysztof Kalicki i Leszek Niemycki opuścili zarząd Deutsche Bank Polska SA w związku z powołaniem na członków rady nadzorczej spółki. Na stanowiskach w zarządzie zastąpili ich odpowiednio Tomasz Kowalski i Magdalena Rogalska - dotychczasowi członkowie zarządu[9][10].

Struktura własnościowa[11][edytuj | edytuj kod]

Akcjonariusz Ilość akcji % głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy
Deutsche Bank AG 2 651 449 384 100%
Razem 2 651 449 384 100%

Zarząd banku[edytuj | edytuj kod]

W skład zarządu Deutsche Bank Polska[12] wchodzą (stan na 08.07.2019 r.):

  • Tomasz Kowalski – prezes zarządu (od 2019 r.)[13]
  • Magdalena Rogalska – wiceprezes zarządu (od 2019 r.)
  • Zbigniew Bętkowski – członek zarządu
  • Piotr Gemra – członek zarządu
  • Piotr Pawłowski – członek zarządu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]