Benon z Miśni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Benon z Miśni OSB
Benno
biskup
Benno of Meissen.jpg
Data urodzenia ok. 1010
Hildesheim (Niemcy)
Data śmierci 16 czerwca 1106
Miśnia
Czczony przez Kościół katolicki
Data kanonizacji 13 maja 1523
przez papieża Hadriana VI
Wspomnienie 16 czerwca
Atrybuty ryba, klucz
Patron Miśni, Monachium i Bawarii; orędownik chorych, rybaków i zwierząt domowych
Szczególne miejsca kultu Monachium

Benon z Miśni, niem. Benno von Meißen (ur. ok. 1010 w Hildesheim, zm. 16 czerwca 1106 w Miśni) – niemiecki benedyktyn i opat, biskup diecezji miśnieńskiej, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj]

Benon urodził się w arystokratycznej rodzinie saskiej. Wykształcenie zdobywał u benedyktynów i w szkole katedralnej, po ukończeniu studiów wstąpił do benedyktynów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1040 i wkrótce został wybrany opatem. Za sugestią cesarza Henryka IV, metropolita Magdeburga ustanowił go biskupem miśnieńskim.

W 1071 r. cesarz przekazał Benonowi, z rąk banity, Ozera osiem "łanów królewskich" w "Villa Goreliz" (Gorelic, dzisiejszy Zgorzelec i Görlitz)[1].

Kiedy pomiędzy cesarzem a papieżem św. Grzegorzem VII wybuchła walka o inwestyturę, biskup opowiedział się po stronie papieża, za co został aresztowany. Legenda głosi, że w momencie aresztowania, wyrzucił klucze katedry do Łaby. Odzyskał je kilka lat później z żołądka ryby, kiedy został uwolniony z niewoli (św. Benon często jest przedstawiany podczas tego wydarzenia).

Po śmierci Grzegorz VII, w 1085 roku podczas synodu w Quedlinburgu, Benon poparł anatemę wobec antypapieża Klemensa III, za co synod moguncki (popierający cesarza) zdjął go z urzędu. W 1088 roku ponownie objął swą diecezję, przywrócił w niej karność kościelną i uzdrowił administrację.

Ponieważ rozwinął działalność misyjną pośród plemion zamieszkujących na wschód od Łaby przyjęło się by nazwać Świętego Benona apostołem Wendów.

Zmarł w 1106 roku. Jego grób został zniszczony w czasie, gdy Saksonia przeszła na protestantyzm.

Kult[edytuj]

Relikwie Benona zostały przeniesione do Monachium, gdzie znajdują się do dzisiejszego dnia. Dogmatem jest wiele cudów, które miały miejsce po tym wydarzeniu.

Benon z Miśni został kanonizowany 13 maja 1523[2] przez papieża Hadriana VI[3]. Fakt ten skłonił Martina Lutra do napisania pamfletu przeciw kultowi świętych.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 16 czerwca[4].

Święty Benon jest patronem Miśni, Monachium i Bawarii. W Polsce również otoczony jest kultem, szczególnie w archidiecezji poznańskiej. Jest patronem m.in. Kościoła Rektoralnego w Warszawie.
Jest orędownikiem chorych, rybaków i zwierząt domowych.

W ikonografii przedstawiany jest w szatach biskupich. Jego atrybutami są ryba i klucz.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Codex diplomaticus Lusatiae superioris, Bd.1
  2. Benno von Meißen (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2013-10-18].
  3. poczet papieży
  4. Antonio Borrelli: San Bennone (Benno) di Meissen. [dostęp 2009-07-07].

Bibliografia[edytuj]