Mithril

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mithril (sind. szary blask) – substancja ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Był to lekki metal, wytrzymalszy od stali, wydobywany przez krasnoludów w kopalniach Khazad-dûm[1]. Był piękniejszy od srebra (miał jego kolor, lecz nie matowiał) i przez to nazywany „prawdziwym srebrem”.

Wykorzystywany był m.in. do tworzenia bardzo lekkiego i wytrzymałego uzbrojenia i ithildinu. Pod koniec Trzeciej Ery, kiedy rozgrywa się akcja Władcy Pierścieni, mithril był już bardzo rzadko spotykany, a przez to bardzo cenny.

Kolczugę z tego metalu miał Bilbo Baggins. Później podarował ją swemu krewniakowi – Frodowi. Według Gandalfa ta kolczuga była warta więcej niż całe Shire[2]. Właśnie ona kilkakrotnie uratowała Frodowi życie.

Z mithrilu były wykonane także hełmy straży Cytadeli z Minas Tirith[3] oraz brama, wykonana na miejsce starej, zniszczonej przez Czarnoksiężnika podczas oblężenia Gondoru.

Ithildin[edytuj | edytuj kod]

Ithildin (sin. gwiazda-księżyc) był wytwarzany z mithrilu przez osiadłych w Eregionie Ñoldorów, którzy stosowali tę substancję przy tworzeniu bram i drzwi. Dostrzec go można było wyłącznie w świetle gwiazd lub księżyca po dotknięciu powierzchni, w którą został wprawiony[4].

Mithril pokrywał zachodnie drzwi Morii, przez które weszła Drużyna Pierścienia do Morii, zimą 3019 roku Trzeciej Ery[5].

Mithril występuje często w systemach gier fabularnych oraz grach komputerowych o tematyce fantasy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Encyclopedia of Arda - Khazad-dûm [online], www.glyphweb.com [dostęp 2021-03-26].
  2. J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, s. 353.
  3. Robert Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 185.
  4. Robert Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 147.
  5. J.R.R Tolkien Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, s. 352

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]