Boney M.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Boney M)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Boney M.
Boney M 1981.jpg
Boney M. (1981)
Rok założenia 1975[1]
Pochodzenie  Niemcy
Gatunek disco[1],
euro disco[1],
dance[1],
eurodance[1]
Wytwórnia płytowa Sony BMG
Boney M., 2007

Boney M.zachodnioniemiecka grupa muzyczna grająca muzykę disco, euro disco, dance i eurodance, która odniosła sukces w latach 70. XX wieku[1].

Historia zespołu[edytuj]

Zespół został utworzony w RFN w 1975 z inicjatywy Franka Fariana[1].

Wydany w 1978 roku utwór "Nightflight to Venus" jest w rzeczywistości przeredagowaną wersją przeboju Cozy’ego Powella "Dance With the Devil". W dłuższej wersji piosenki "Rasputin" wstęp perkusyjny jest również cytatem z tego samego utworu Powella.

W 1978 roku Boney M. była pierwszym zespołem muzycznym z Zachodu (Niemiec) zaproszonym przez Leonida Breżniewa do ZSRR. Artyści przylecieli samolotem Aerofłotu z Londynu do Moskwy, gdzie na Placu Czerwonym zaśpiewali dla 2700 Rosjan[2][3]. Rok później na scenie Opery Leśnej, podczas Sopockiego Festiwalu[4] Interwizja wystąpił zespół Boney M. z zakazaną w Polsce piosenką "Rasputin". Telewizja nadała ten występ z jednodniowym poślizgiem, wycinając kontrowersyjną – godzącą w sojusz z ZSRR – piosenkę. Zespół w Sopocie 1979 wystąpił w składzie: Bobby Farrell, Liz Mitchell, Maizie Williams i Marcia Barrett[5]. Był to oficjalny skład zespołu z pierwszego okresu jego istnienia – w składzie tym nagrano pierwsze sześć płyt. W trakcie nagrywania płyt śpiewały jednak tylko Liz Mitchell (większość wokali solo) i Marcia Barett oraz menadżer zespołu Frank Farian, a w kilku utworach gościnnie wokalistka zespołu Eruption Precious Wilson; Bobby Farrell i Maizie Williams występowali tylko na scenie. W szczegółowych informacjach zamieszczanych na wewnętrznych okładkach płyt (gdzie znajdowały się dane o osobach uczestniczących w nagraniu każdego konkretnego utworu) nazwiska wokalistów były jawnie podawane, zatem nie było tu mistyfikacji takiej, jakiej Frank Farian dopuścił się po latach z grupą Milli Vanilli.

Singel "Rivers of Babylon", ze słowami częściowo zaczerpniętymi z Psalmów 137 oraz 19, stał się drugim najlepiej sprzedającym się singlem wszech czasów w Wielkiej Brytanii. Pierwszym wykonawcą piosenki była jednakże jamajska grupa reggae The Melodians, w skład której wchodzili autorzy napisanej piosenki – Brent Dowe i Trevor McNaughton. Zespół nagrał "Rivers of Babylon" w 1969 i dzięki niej zdobył pewną popularność. Singel "Mary's Boy Child/Oh My Lord" z 1978, trafił do księgi rekordów Guinnessa jako najszybciej sprzedający się singel wszech czasów – sprzedaż w ciągu 4 tygodni grudnia 1978 roku wyniosła na świecie 2,5 miliona egzemplarzy.

Lata 80. to pasmo wzlotów i upadek. Producent pozwolił Bobby'emu Farellowi wokalnie udzielać się w piosenkach Boney M. ("Train to Skaville" i "We Kill the World"). Nie trwało to jednak długo z prostej przyczyny - w 1981 roku Farrell został wyrzucony z zespołu po nagraniu albumu Boonoonoonoos. Powodem miało być nieprofesjonalne podejście tancerza do obowiązków, a jego miejsce zajął Reggie Tsiboe. Do zespołu Bobby Farell powrócił w 1984 roku.

30 grudnia 2010 roku w Sankt Petersburgu zmarł wokalista zespołu – Bobby Farrell[6].

Skład[edytuj]

Wszystkie składy wykonują nadal przeboje sprzed lat, czasem w nowych aranżacjach.

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Kompilacje[edytuj]

Single[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]