Carson McCullers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carson McCullers

Carson McCullers (ur. 19 lutego 1917, Columbus, Georgia - zm. 29 września 1967 roku, Nyack, stan Nowy Jork) – amerykańska pisarka. W swojej twórczości zajmowała się duchową izolacją społecznych wyrzutków na południu USA.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Nazwisko McCullers nosiła po mężu.

Urodziła się jako Lula Carson Smith. Pochodziła z dość zamożnej rodziny (ojciec był zegarmistrzem i jubilerem). Jako siedemnastolatka pojechała do Nowego Jorku, gdzie miała uczyć się w szkole muzycznej, ale wybrała kursy pisania i karierę literacką.

W 1935 roku przeniosła się do Północnej Karoliny. Wkrótce powstały jej trzy najbardziej znane utwory: powieści Serce to samotny myśliwy (1940, wydanie polskie 1964) i Reflections in a Golden Eye (1941) oraz nowela Ballada o smutnej knajpie. Obie powieści sfilmowano (odpowiednio 1968 i 1967 rok).

Z mężem (od 1937 roku) rozstała się po paru latach z powodu obustronnych zdrad homoseksualnych. Po kolejnych kilku latach wzięli znów ślub, po dalszych ośmiu on popełnił samobójstwo.

W 1940 roku McCullers przeniosła się ponownie do Nowego Jorku, gdzie obracała się w kręgach elity artystycznej. Po wojnie mieszkała głównie w Paryżu. Kolejny znany jej utwór to powieść Gość weselny (1946).

W 1961 roku zastała opublikowana nowela Zegar bez wskazówek (Clock Without Hands)

Pisarka cierpiała na kilka chorób - reumatyczną, apopleksję, alkoholową. W wieku 31 lat miała już całkowicie sparaliżowaną lewą stronę ciała. Zmarła po krwotoku mózgowym w wieku 50 lat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Mirosław Banasiak, "Carson McCullers. Kobieta - myśliwy", Wysokie Obcasy, 26.02.2005