Przejdź do zawartości

Command & Conquer: Red Alert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Command & Conquer: Red Alert
Producent

Westwood Studios

Wydawca

Virgin Interactive

Dystrybutor

PL: IPS/Licomp[1]

Seria gier

Command & Conquer

Wersja

3.03
(Brak daty wydania) [±]

Data wydania

USA: 9 listopada 1996
POL: 31 lipca 1997

Gatunek

RTS

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: Teen (T)
PEGI: 12+

Język

angielski, polski

Wymagania sprzętowe
Platforma

DOS, Windows, PlayStation

Nośniki

CD (2)

Wymagania

Pentium 60 MHz, 8 MB RAM

Kontrolery

klawiatura, mysz lub gamepad

Command and Conquer: Red Alert – druga w kolejności wydania część serii Command & Conquer – serii gier na PC, która stała się odniesieniem dla kolejnych gier strategii czasu rzeczywistego. C&C: Red Alert stał się zarazem pierwszą w historii grą RTS dostępną na platformie PlayStation[potrzebny przypis].

Gra została stworzona przez Westwood Studios w 1996 roku, stając się wzorem dla przyszłych gier strategicznych[2]. Została wysoko oceniona dzięki klimatowi rozgrywek, budowanemu przez przerywniki filmowe z udziałem aktorów oraz muzykę, zwłaszcza utwór „Hell March” (skomponowany przez Franka Klepackiego)[3]. Gracz dysponuje szeregiem budowli i jednostek, począwszy od piechoty, poprzez czołgi i samoloty, skończywszy zaś na bombie atomowej oraz takich wynalazkach jak chronosfera czy żelazna kurtyna. W grze zastosowano wiele rozwiązań z wcześniejszej gry Westwood Studios – Dune II.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

W 1946 roku Albert Einstein, chcąc zmienić los świata i zapobiec wybuchowi II wojny światowej, skonstruował w Trinity (Nowy Meksyk, USA) wehikuł czasu tzw. chronosferę. Za jego pomocą cofnął się w czasie do roku 1924, gdy Adolf Hitler wychodził z więzienia Landsberg (gdzie został osadzony po nieudanym puczu monachijskim). Einstein spotyka go pod bramą więzienia. W chwili, gdy wita się z nim i podaje mu dłoń, Hitler w tajemniczy sposób znika. Mając nadzieję, że uratował świat przed II wojną światową, naukowiec powrócił do 1946 roku. Sytuacja polityczna globu zmieniała się. Dzięki temu, że Hitler został wymazany z historii i nigdy nie doszedł do władzy, Niemcy pozostały państwem demokratycznym, a wojna nie wybuchła.

W sytuacji braku zagrożenia ze strony Niemiec pozostał tylko jeden kraj zdolny zagrozić światowej demokracji – rządzony przez Józefa Stalina Związek Radziecki. W 1950 roku Stalin ze swą potężną armią uderzył na niepodejrzewające zagrożenia państwa europejskie z zamiarem rozszerzenia sowieckiego imperium od Chin po Wyspy Brytyjskie. Armia Czerwona, atakując z północy, wschodu i południa, zajęła znaczną część Europy. Jeszcze nieokupowane państwa europejskie stworzyły sojusz przeciwko agresorowi. Na jego czele stanął generał Günther von Esling z armii niemieckiej oraz jego zastępca Nicos Stavros z armii greckiej.

Możliwe są dwa alternatywne zakończenia gry, w zależności od strony konfliktu wybranej przez gracza.

Alianci

[edytuj | edytuj kod]

Mniej licznym i ponoszącym początkowo ciężkie klęski wojskom alianckim udało się powstrzymać postępy Sowietów. Przy wykorzystaniu tajnych technologii (m.in. chronosfery Einsteina) Alianci przystępują do generalnej kontrofensywy i odzyskują utracone kraje. W końcu uderzają na Moskwę i zadają Sowietom klęskę. Stalin ginie w gruzach Kremla zabity przez Stavrosa. Fabuła jest kontynuowana w grze Command & Conquer: Red Alert 2.

Sowieci

[edytuj | edytuj kod]

Armia Czerwona tryumfuje i zadaje Aliantom ostateczny cios podbijając Wielką Brytanię – ostatni wolny europejski kraj. W chwili, gdy Stalin gratuluje graczowi zwycięstwa, zostaje otruty przez Nadię – swą kochankę, a zarazem szefa NKWD. Działa ona w zmowie z tajemniczym doradcą Stalina imieniem Kane. Kane zabija następnie Nadię, ogłaszając przejęcie władzy nad ZSRR przez Bractwo NOD. Wypadki te prowadzą do wydarzeń ukazanych w grze Command & Conquer.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Alianci

[edytuj | edytuj kod]
  • Arthur Roberts jako marszałek Günther von Esling
  • Barry Kramer jako generał Nikos Stavros
  • Lynne Litteer jako komandos Tanya
  • John Milford jako Albert Einstein

Sowieci

[edytuj | edytuj kod]
  • Eugene Dynarski jako Józef Stalin
  • Andrea C. Robinson jako Nadia
  • Alan Terry jako generał Gradenko
  • Craig Cavanah jako generał Gieorgij Kukow
  • Joseph D. Kucan jako Kane

Remake i remaster

[edytuj | edytuj kod]

W 2007 remake gry wraz z remakami gier Tiberian Dawn i Dune 2000 został opublikowany w ramach projektu OpenRA[4]. Grę wydano na komputery z systemami Windows, macOS, Linux i FreeBSD[5].

W 2020 roku wydano remaster gry pod tytułem Command & Conquer Remastered Collection[6]. W jego skład wchodzi również remaster gry Tiberian Dawn. Ów remaster wydano oryginalnie na komputery z systemem Windows, ale jest grywalny także na Steam Decku(inne języki)[7]konsoli przenośnej z należącym do rodziny Linux systemem SteamOS.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Command & Conquer: Red Alert. „Gry Komputerowe”. 12/1996, s. 18-19. CGS Computer Studio. 
  2. Command & Conquer Remastered PC. gry-online.pl. [dostęp 2020-06-02]. (pol.).
  3. Command & Conquer: Red Alert Critic Reviews for PC. metacritic.com. [dostęp 2020-06-02]. (ang.).
  4. OpenRA: About
  5. OpenRA: Download
  6. Steve Watts: Command & Conquer Remastered Collection Now Available. GameSpot, 5 czerwca 2020. [dostęp 2020-06-30]. (ang.).
  7. Command & Conquer™ Remastered Collection w sklepie Steam

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]