Przejdź do zawartości

Dżalal ad-Din

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dżalal ad-Din
ilustracja
chan Złotej Ordy
Okres

od 1411
do 1412

Poprzednik

Temür

Następca

Kerim Berdi

Dane biograficzne
Data urodzenia

1380

Data śmierci

1412

Ojciec

Tochtamysz

Rodzeństwo

Kerim Berdi

Dżalal ad-Din, Dzielal Ed Dyn, Saladyn, tat. Cäläletdin (ur. 1380, zm. 1412) – lennik księcia Witolda, chan Złotej Ordy. Syn Tochtamysza.

Dżalal ad-Din był jednym z wielu pretendentów do tronu w targanej wojnami domowymi Złotej Ordzie[1]. Po klęsce w pierwszych latach XV wieku schronił się wraz ze swoją drużyną na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego i został lennikiem księcia Witolda.

Brał udział w bitwie pod Grunwaldem, dowodząc oddziałem tatarskim w ramach wojsk litewskich (Jan Długosz pisze o trzystu jeźdźcach, jednak zdaniem S. Chazbijewicza i S. Moćkuna jest to liczba symboliczna, a rzeczywista liczebność oddziału to od tysiąca do trzech tysięcy jeźdźców tzn. trochę mniej niż jedna dziesiąta całego polsko-litewskiego wojska[2]). W 1411 powrócił do Złotej Ordy. Pokonał i obalił dotychczasowego chana Temüra i zagarnął tron, na którym utrzymał się przez kilka miesięcy, aż do śmierci. Został zabity przez swego brata Kerim Berdiego, następnego chana[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Dżelal ad-Din był synem chana Złotej Ordy Tochtamysza.
  2. Selim Chazbijewicz, Sławomir Moćkun: Tatarzy pod Grunwaldem. Grunwald: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, 2012, s. 39-40. ISBN 978-83-934441-1-3.
  3. Б.Д. Греков, А.Ю. Якубовский: Золотая Орда и ее падение. Москва-Ленинград: 1950, s. 403. (ros.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]