Dark Messiah of Might and Magic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dark Messiah of Might and Magic
Producent Arkane Studios (i Kuju Entertainment odpowiedzialne za tryb gry wieloosobowej)
Wydawca Ubisoft
Dystrybutor PL: CD Projekt
Silnik Source
Aktualna wersja 1.02
Data wydania Am.Płn.: 25 października 2006
EU: 27 października 2006
PL: 23 stycznia 2007
Gatunek strzelanka pierwszoosobowa, fabularna gra akcji
Tryby gry jedno- i wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Xbox 360
Nośniki DVD
Wymagania

Windows XP, 512 MB RAM, procesor Athlon lub Pentium 4 2,6 GHz, karta graficzna 128MB zgodna z DirectX 9.0, DVD-ROM 4x, 6 GB miejsca na HDD

Kontrolery klawiatura, mysz

Dark Messiah of Might and Magicgra komputerowa stworzona przez Arkane Studios i wydana przez Ubisoft. Gra korzysta z silnika Source, który został użyty do stworzenia m.in. gry Half-Life 2. Arkane Studios było odpowiedzialne za rozgrywkę jednoosobową, a Kuju Entertainment za tryb gry wieloosobowej.

Fabuła gry jest ściśle powiązana z historią przedstawioną w grze Heroes of Might and Magic V, lecz rozgrywa się kilkadziesiąt lat później.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Bohaterem historii jest młody mężczyzna o imieniu Sareth, który po latach studiów nad magią i sztukami walki zostaje wyznaczony przez swojego mistrza – czarodzieja Phenringa – do zdobycia magicznego kryształu Shantri. Przedmiot ten jest konieczny w wyprawie do Świątyni Czaszki, gdzie spoczywa starożytny, święty artefakt o przepotężnej mocy – Cienisty Czerep. Proroctwo głosi, że Cienisty Czerep zostanie zdobyty przez Mrocznego Mesjasza. W walce o zdobycie Cienistego Czerepu zmagają się trzy siły – ludzie zamieszkujący miasto Stonehelm w krainie Ashan, wielki i potężny nekromanta Arantir oraz potężny demon Kha'Baleth. Moc magicznej czaszki jest ogromna; można nią zniszczyć cały Stonehelm, wyzwolić najpotężniejszego demona Kha'Baletha, albo uratować ludzkość. Spełniająca się przepowiednia determinuje tok akcji, jednak ostatecznie to Sareth zdecyduje kim naprawdę jest i po której stoi stronie. W efekcie ze względu na konsekwencje decyzji Saretha możliwe są cztery zakończenia.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Reakcje ze strony redaktorów były w większości pozytywne. Pochwały dla gry posłały takie czasopisma, jak „PC Zone” (UK) i „PC Gamer” (UK), które oceniły grę na odpowiednio 84% i 88%. Serwis GameSpot dał grze ocenę 6,7/10, mówiąc, że gra zawiera wiele błędów technicznych, przewidywalną historię i słaby tryb gry wieloosobowej. GameSpy mówił o podobnych problemach, dając 3 z 5 gwiazdek. Redaktorzy 1UP.com byli bardziej krytyczni i ocenili grę na 4/10, krytykując m.in. zbyt częstą konieczność użycia kopnięcia jako osobnej broni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]