Might and Magic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Might and Magic
Producenci

New World Computing, Arkane Studios, Limbic Entertainment

Wydawcy

New World Computing, The 3DO Company, Ubisoft

Pierwsza gra serii

Might and Magic: The Secret of the Inner Sanctum

Ostatnia gra serii

Might and Magic X: Legacy

Platformy

Amiga, Apple II, C64, Macintosh, MS-DOS, MSX, NEC PC-9801, NES, PlayStation 2, Sega Genesis, SNES, TurboGrafx-16, Windows

Gatunek

komputerowa gra fabularna

Might and Magic – seria komputerowych gier fabularnych osadzonych w świecie fantasy z elementami fantastyki naukowej[1], zaliczanych do odmiany dungeon crawler[2]. Były wydawane w latach 1986–2014 przez trzy kolejne przedsiębiorstwa:

  • początkowo New World Computing,
  • następnym wydawcą było 3DO, z zachowaniem pierwotnego producenta;
  • po upadku tego przedsiębiorstwa markę przejął Ubisoft, który wydał jeszcze jedną część.

Twórcą serii i głównym autorem większości odsłon był Jon Van Caneghem – założyciel New World Computing. Gry Might and Magic ukazały się zarówno w wersjach na komputery osobiste, jak i konsole.

Seria ta była podstawą dla kilkunastu innych gier (spin-offów), odwołujących się do marki swoimi tytułami lub fabułą. Najbardziej rozbudowaną wariacją tego typu jest seria Heroes of Might and Magic z gatunku strategicznych gier turowych.

Gry z cyklu[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Podstawowe cechy gier Might and Magic, wspólne wszystkim odsłonom, to:

Kierowane postacie różnią się profesjami, a w części gier także rasami. We wcześniejszych grach serii interfejs był zbliżony do tego z gier serii Wizardry i Bard’s Tale. W Might and Magic VI: The Mandate of Heaven zmieniono go na podobny do znanego z serii gier Doom.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Światy odwiedzane w grach cyklu znajdują się w alternatywnym wszechświecie, nadzorowanym przez Starożytnych. W każdej grze drużyna poszukiwaczy przygód walczy z potworami i wykonuje różnorakie misje na jednej z planet (bądź, jak w grach 6-8, w różnych częściach jednej planety), dopóki nie zostanie wplątana w intrygi Starożytnych.

Pierwsze pięć gier koncentruje się na zdradzieckim strażniku planet nazwanym Sheltem, który zwykł wrzucać planety, którymi się opiekował, do gwiazd, dookoła których one krążyły. Sheltem obejmuje kontrolę nad kilkoma upiornymi planetami, a Corak – wysłannik Starożytnych – w towarzystwie drużyny bohaterów gracza walczy z nim za każdym razem. Ostatecznie zarówno Corak, jak i Sheltem zostają zniszczeni.

Szósta, siódma i ósma część gry rozgrywają się na tej samej planecie, ale w różnych jej częściach – Enroth, Antagarichu i Jadame. Opowiadają one historię inwazji Kreegan – największych wrogów Starożytnych. Wyjaśnia się w nich również, dlaczego światy Might and Magic przypominają średniowiecze z elementami fantasy, mimo że zostały stworzone za pomocą futurystycznych technologii – zostały one odcięte od Starożytnych i popadły w barbarzyństwo.

Części VI-VIII są ściśle powiązane fabularnie z serią Heroes of Might and Magic, w której ujawnione jest więcej szczegółów dotyczących rządzącej w Enroth dynastii Ironfist, samej inwazji Kreegan, a także pokazane więcej wątków dotyczących mniej istotnych regionów odwiedzanych przez bohaterów Might and Magic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Historia Heroes of Might and Magic. Część 1 – sci-fi i papierowe ergpegi, „CD-Action”, cdaction.pl, 10 stycznia 2022 [dostęp 2023-09-04].
  2. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Might & Magic X: Legacy, Encyklopedia Gier, gry-online.pl, 21 listopada 2014 [dostęp 2023-09-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]