Might and Magic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Might and Magic
Producenci New World Computing, Arkane Studios, Limbic Entertainment
Wydawcy New World Computing, The 3DO Company, Ubisoft
Pierwsza gra serii Might and Magic: The Secret of the Inner Sanctum
Ostatnia gra serii Might and Magic X: Legacy
Platformy sprzętowe Amiga, Apple II, C64, Macintosh, MS-DOS, MSX, NEC PC-9801, NES, PlayStation 2, Sega Genesis, SNES, TurboGrafx-16, Windows
Gatunek komputerowa gra fabularna

Might and Magic – seria komputerowych gier fabularnych produkowanych przez New World Computing oraz wydawanych przez The 3DO Company. Producentem serii był Jon Van Caneghem.

Oryginalna seria Might and Magic zakończyła się wraz z bankructwem The 3DO Company. Prawa do nazwy Might and Magic zostały zakupione przez Ubisoft. Firma ta zdecydowała się odtworzyć serię, tworząc nowe gry niemające związku z poprzednimi częściami.

Oprócz serii gier fabularnych powstało kilka innych gier mniej lub bardziej powiązanych z cyklem, z których najważniejszą jest seria turowych gier strategicznych Heroes of Might and Magic.

Seria[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Mimo że większa część rozgrywki sprawia wrażenie, że fabuła gry jest stricte fantasy, wiele wydarzeń w serii ma podłoże bliższe science-fiction - we wczesnych odsłonach serii elementy naukowe oraz fantastyczne występują bardziej równomiernie, można więc uznać serię za przykład science fantasy. Światy odwiedzane w grach cyklu znajdują się w alternatywnym wszechświecie, nadzorowanym przez Starożytnych. W każdej grze drużyna poszukiwaczy przygód walczy z potworami i wykonuje różnorakie misje na jednej z planet (bądź, jak w grach 6-8, w różnych częściach jednej planety), dopóki nie zostanie wplątana w intrygi Starożytnych. Sugestie w części gier wskazują na to, że „Starożytni” mogą być w rzeczywistości ludźmi z dalekiej przyszłości. Nawiązania do Star Treka – niektóre niemalże nieukrywane – również można odnaleźć po bliższym zapoznaniu się z fabułą.

Pierwsze pięć gier koncentruje się na zdradzieckim strażniku planet nazwanym Sheltem, który zwykł wrzucać planety, którymi się opiekował, do gwiazd, dookoła których one krążyły. Sheltem obejmuje kontrolę nad kilkoma upiornymi planetami, a Corak – wysłannik Starożytnych – w towarzystwie drużyny bohaterów gracza walczy z nim za każdym razem. Ostatecznie zarówno Corak, jak i Sheltem zostają zniszczeni.

Szósta, siódma i ósma część gry rozgrywają się na tej samej planecie, ale w różnych jej częściach – Enroth, Antagarichu i Jadame. Opowiadają one historię inwazji Kreegan – największych wrogów Starożytnych. Wyjaśnia się w nich również, dlaczego światy Might and Magic przypominają średniowiecze z elementami fantasy, mimo że zostały stworzone za pomocą futurystycznych technologii – zostały one odcięte od Starożytnych i popadły w barbarzyństwo.

Części VI-VIII są ściśle powiązane fabularnie z serią Heroes of Might and Magic, w której ujawnione jest więcej szczegółów dotyczących rządzącej w Enroth dynastii Ironfist, samej inwazji Kreegan, a także pokazane więcej wątków dotyczących mniej istotnych regionów odwiedzanych przez bohaterów Might and Magic.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Większa część gry rozgrywa się w średniowieczno-fantastycznym otoczeniu. Gracz kontroluje grupę bohaterów o różnych profesjach (w części gier także rasach). Świat gry przedstawiony jest graczowi z perspektywy pierwszej osoby. We wcześniejszych grach serii interfejs był zbliżony do tego z gier serii Wizardry i Bard's Tale. W Might and Magic VI: The Mandate of Heaven zmieniono go na podobny do znanego z serii gier Doom. Gracz ma możliwość wyboru trybu walki – ma do wyboru walkę turową oraz walkę w czasie rzeczywistym.

Światy gry we wszystkich grach cyklu Might and Magic są dość duże, a gracz może oczekiwać wielu godzin rozgrywki. Światy są zwykle pełne wrogich istot, występujących w dużych grupach. Pierwsze pięć gier serii prezentowało bardzo zróżnicowane środowisko i liczne stworzenia wymyślone przez twórców. W kolejnych częściach pojawiło się więcej elementów znanych z innych światów fantasy, zwłaszcza Dungeons and Dragons, a także mitologii (np. Meduzy, nagi czy smoki).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]