Heroes of Might and Magic III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heroes of Might and Magic III
Producent New World Computing[1]
Loki Software (Linux)
Wydawca The 3DO Company[1]
Loki Software (Linux)
Dystrybutor PL: Cenega Poland[1]
Seria gier Heroes of Might and Magic
Projektant Jon Van Caneghem
Greg Fulton
Jeff Blattner
David Mullich
Stephane Peter (Linux)
Sam Lantinga (Linux)
Kompozytor Paul Romero
Rob King
Steve Baca
Wersja 1.4
1.3.1a (Linux)
Data wydania Windows:
Am.Płn.: 3 marca 1999[1]
PL: 3 kwietnia 1999[1]
Linux:
Am.Płn.: 20 grudnia 1999
Mac:
Am.Płn.: 21 grudnia 1999
edycja HD:
29 stycznia 2015
Gatunek strategiczna gra turowa[1]
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Everyone
Język polski, angielski, hiszpański, włoski, francuski
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Macintosh, Linux
Nośniki CD (1)
Wymagania

Windows: 133 MHz CPU, 32 MB RAM, 100 MB wolnego miejsca na twardym dysku, DirectX 7.0, Windows 95 lub wyższy.
Mac: PowerPC 603e / 180 MHz Power Macintosh, 64 MB RAM, 4x CD-ROM drive, Mac OS 8.1 albo wyższy.
Linux: 133 MHz Pentium lub PowerPC CPU, 32 MB RAM, karta graficzna obsługująca rozdzielczość 800x600x16 , 4x CD-ROM, 150 MB wolnego miejsca na twardym dysku, Linux kernel 2.2.x, XFree86 3.3 albo wyższy.

Kontrolery mysz i klawiatura

Heroes of Might and Magic IIIstrategiczna gra turowa wyprodukowana przez New World Computing i wydana w 1999 roku przez The 3DO Company. Jest trzecią częścią serii Heroes of Might and Magic[2].

29 stycznia 2015 roku miała miejsce premiera edycji HD tej samej gry. Nowa edycja jest dostępna na platformie Steam oraz tabletach z systemami Android i iOS[3]. W 2018 grę usunięto ze sklepu App Store.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fabuła gry przebiega poprzez siedem grywalnych kampanii, których akcja umiejscowiona jest na kontynencie Antagarich. W trakcie kampanii historia jest przedstawiana z różnych punktów widzenia, co daje graczowi możliwość gry każdym rodzajem miasta.

Po zaginięciu Rolanda Ironfista, króla Enroth, przed wydarzeniami z Might and Magic VI: The Mandate of Heaven, jego żona, królowa Katarzyna, obejmuje władzę w królestwie. W międzyczasie zostaje zamordowany jej ojciec, władca Erathii – król Gryphonheart. Bez swego wspaniałego króla królestwo Erathii pada pod najazdem mrocznych sił Nighonu i Eeofolu. Królowa Katarzyna powraca w rodzinne strony do Antagarichu z zamiarem zebrania ludzi ze swej ojczyzny i poprowadzenia ich przeciwko złu, które zdewastowało ich kraj.[4]

Stolica Erathii, Steadwick, zostaje podbita przez władców podziemi z Nighonu oraz Kreegan z Eeofolu[5]. Tymczasem na zachodniej granicy ścierają się dwa kraje, Tatalia i Krewlod, wykorzystując szansę na poszerzenie terytorium[6]. Pierwszym zadaniem Katarzyny jest ustanowienie przyczółku w podbitym królestwie poprzez uzyskanie pomocy od sojuszników. Czarodzieje z Brakady i elfy z AvLee odpowiadają na wezwanie i razem nacierają w kierunku Steadwick[7]. Ostatecznie sojusznicy odbijają stolicę, szybko tłumiąc wojnę graniczną na zachodzie. Wkrótce potem Lucyfer Kreegan, dowódca armii Eeofolu, wysłyła do Erathii posłańca, który twierdzi, że Roland Ironfist jest przetrzymywany jako jeniec na ich terytorium[8]. AvLee najeżdża na Eeofol, nie udaje się jednak uratować Rolanda, który zostaje przeniesiony na północ. Następnie Katarzyna najeżdża Nighon, spychając armie podziemne z powrotem na ich wyspę.

W międzyczasie nekromanci z Deyji, którzy byli odpowiedzialni za zabójstwo króla Gryphonhearta, planują ożywić jego ciało w postaci licza. Mają zamiar wykorzystać jego mądrość do pokierowania ich własnymi armiami nieumarłych[9]. Jednakże wola Gryphonhearta, nawet w jego zepsutym stanie, okazuje się dla nekromantów zbyt silna, zostaje on liszem nikczemnikiem. Nie mając innej możliwości, królowa Katarzyna zmuszona jest zawrzeć sojusz z nekromantami. Wspólnie wyruszają oni, aby zniszczyć króla-lisza Gryphonhearta, zanim stanie się zbyt potężny[10].

Ostatnia, dodatkowa kampania, dostępna tylko po ukończeniu kampanii głównych, opowiada o separatystach ze Spornych Ziem, rozdartej wojną granicy pomiędzy Erathią a AvLee. Znużeni potyczkami doprowadzającymi do zamieszek w ich ojczyźnie, buntownicy jednoczą się w walce o niepodległość od dwóch dużych królestw. Jak się później okazuje, powstanie to zaaranżował Archibald Ironfist, antagonista z Heroes of Might and Magic II: The Succession Wars[11].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka polega na strategicznej eksploracji mapy świata oraz taktycznej walce w systemie turowym. Tak jak w pozostałych grach serii, gracz kontroluje pewną liczbę bohaterów, którzy funkcjonują jako generałowie dowodzący wojskami składającymi się z różnych rodzajów stworzeń, zaczerpniętych z mitów i legend. Gracz może ukończyć (wygrać) mapę, wypełniając cele ustalone przez jej autora, np.: zdobycie wszystkich miast na mapie, zebranie określonej ilości zasobów czy odkrycie układanki w celu znalezienia Graala. Jeśli gracz straci wszystkich bohaterów i miasta, przegrywa grę.

Mapy mają dwie warstwy – powierzchnię i podziemia. Zazwyczaj istnieją przejścia łączące powierzchnię z podziemiami. Mapy są wypełnione różnorakimi budynkami, skarbami, potworami, kopalniami itd., przynoszącymi korzyści z rozległej eksploracji. Przede wszystkim gracz musi zlokalizować kopalnie i oflagować je (po czym dostarczają one zasoby), gdyż zasoby te są niezbędne do rozbudowy miast. Gracz musi również rozwijać umiejętności swoich bohaterów, zarówno poprzez walkę ze stworzeniami (i wrogimi bohaterami), jak i poprzez zdobywanie artefaktów czy odwiedzanie specjalnych miejsc. Przykładowo, Chatka Wiedźmy może dać bohaterowi losową umiejętność, a Kamień Nauki dostarcza 1000 punktów doświadczenia.

Przy awansie na wyższy poziom bohater uzyskuje możliwość ulepszenia wybranej umiejętności, jak również staje się on skuteczniejszy w walce lub magii. Umiejętności należy wybierać ostrożnie, gdyż są one trwałe, a liczba umiejętności, które może poznać bohater, jest ograniczona. Przykładowe biegłości to: premia do obrażeń zadawanych przez jednostki strzeleckie pod dowództwem bohatera, możliwość przejścia większej odległości na mapie każdego dnia, specjalizacja w danej szkole magii zwiększająca skuteczność związanych z nią zaklęć.

Miasta gracza pełnią wiele funkcji, ale przede wszystkim umożliwiają rekrutację stworzeń w celu sformowania armii. Miasta zapewniają również fundusze, nowe zaklęcia oraz stanowią ostatni bastion przed najeżdżającym bohaterem wroga. Stawianie nowych budynków w mieście wymaga złota i przeważnie jednego lub więcej rodzajów zasobów. Drewno i ruda potrzebne są do większości konstrukcji, jednak droższe budynki wymagają również rzadkich zasobów (rtęci, kryształów, klejnotów lub siarki). Wszystkie frakcje potrzebują nieproporcjonalnej ilości jednego z tych surowców, co sprawia, że zdobycie odpowiedniej kopalni jest bardzo istotne. Ten sam surowiec jest też potrzebny do rekrutacji najpotężniejszych dostępnych stworzeń. Każda frakcja posiada również niewielką liczbę niepowtarzalnych budynków, dostępnych tylko dla niej.

Jeśli gracz odnajdzie artefakt Graal, może dostarczyć go i umieścić na stałe w wybranym mieście, tworząc specjalny budynek. Graal w znacznym stopniu zwiększa przyrost stworzeń oraz dzienny dochód, a także zapewnia premię wyjątkową dla miasta, jak np. Podniebny Galeon w Fortecy, który odkrywa całą mapę oraz daje premię do wiedzy bohaterowi broniącemu miasta podczas oblężenia.

Rodzaje miast[edytuj | edytuj kod]

W Heroes of Might and Magic III istnieje osiem różnych rodzajów miast: trzy „dobre” miasta (Zamek, Bastion i Forteca), trzy „złe” (Inferno, Nekropolis i Loch) oraz dwa „neutralne” (Twierdza i Cytadela). Kolejne miasto neutralne, Wrota Żywiołów, wprowadzono w dodatku Armageddon’s Blade. Każde miasto posiada siedem jednostek podstawowych, z których każda może zostać ulepszona do potężniejszej postaci. Z każdym miastem związane są dwa typy bohatera: jeden specjalizujący się w mocy (walce), a drugi – w magii. Niektóre miasta wykazują naturalną skłonność do mocy lub magii, a ukierunkowania klas bohaterów są tylko rzeczą względną.

Istnieje również wiele stworzeń neutralnych, niezwiązanych z żadnym typem miasta, które można nająć w specjalnych budynkach na mapie.

Dodatki do gry[edytuj | edytuj kod]

Do Heroes III zostały wydane dwa oficjalne dodatki – Armageddon’s Blade oraz The Shadow of Death.

W Armageddon’s Blade wprowadzono m.in. dziewiątą frakcję – Wrota Żywiołów, sześć nowych kampanii, nowych bohaterów i jednostki, nowe mapy oraz edytor kampanii. Fabuła dodatku stanowi kontynuację wydarzeń z The Restoration of Erathia i Might and Magic VII: For Blood and Honor.

W The Shadow of Death, zawierającym podstawową wersję gry, dodano m.in. siedem nowych kampanii, nowe mapy oraz składane artefakty – przedmioty powstałe w wyniku zebrania określonego zestawu pomniejszych artefaktów. Fabuła dodatku umiejscowiona jest przed wydarzeniami z The Restoration of Erathia i Might and Magic VI: The Mandate of Heaven.

Fanowskie rozszerzenia[edytuj | edytuj kod]

In the Wake of Gods[edytuj | edytuj kod]

Heroes of Might and Magic 3½: In the Wake of Gods jest nieoficjalnym dodatkiem do The Shadow of Death, a jego pomysłodawcą jest jeden z fanów, Slava Salnikov. W założeniach ma on rozbudować i urozmaicić grę oraz zapewnić możliwość własnych modyfikacji. WoG umożliwił dodawanie do gry nowych jednostek, włączanie/wyłączanie niektórych opcji czy blokowanie pojawiania się pewnych elementów na mapie. Nowością jest pojawienie się dowódców (odpowiadają oni bohaterom z części czwartej – zdobywają doświadczenie i umiejętności specjalne, ale mogą też i walczyć). Poza tym jednostki siódmego poziomu mogą być podniesione do rangi ósmego poziomu. Dodano wiele potworów neutralnych, np. trzygłowego smoka Gorynycza, spokrewnionego z Gremlinami Gremlinołaja czy też Arktycznych Strzelców. Pojawiły się także jednostki ze zdolnościami specjalnymi – Emisariusze, którzy w założeniu nie mają walczyć, a dawać bohaterowi cotygodniowo kilka punktów do danej umiejętności.

Projekt nie jest już rozwijany[12], wciąż jednak stanowi platformę, na którą tworzone są inne, pomniejsze modyfikacje.

Horn of the Abyss[edytuj | edytuj kod]

Horn of the Abyss to fanowski dodatek do Heroes of Might and Magic III: The Shadow of Death, który został stworzony przez Rosjan, a jego premiera miała miejsce 31 grudnia 2011 roku. 31 grudnia 2013 roku ukazała się wersja 1.3, która dodała m.in. angielską wersję językową[13].

Dodatek zawiera m.in.:

 • Cove – nowe miasto o tematyce pirackiej wraz z bohaterami, jednostkami, machiną wojenną, motywem muzycznym itd.
 • dwie nowe kampanie związane z Cove
 • nowe obiekty na mapie przygody, w tym morskie warianty niektórych lokacji z oryginalnej wersji gry
 • nowe pojedyncze mapy
 • nowe grafiki niektórych jednostek

W Horn of the Abyss poprawiono również wiele błędów z oryginalnej wersji gry.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Heroes of Might & Magic III: The Restoration of Erathia (PC). Gry-Online. [dostęp 2014-06-10].
 2. Heroes of Might & Magic III. IGN. [dostęp 2013-01-15].
 3. Ubisoft: Might & Magic Heroes III HD (pol.). might-and-magic.ubi.com, 2014-12-09. [dostęp 2018-09-12].
 4. New World Computing, Heroes of Might and Magic III. CD Projekt, 2006-11-17. Poziom/obszar: Powrót do Domu (pol.). Cytat: „Katarzyna: Moje wojska rozbiły obóz u podnóża zniszczonego zamku. Informacje, które posiadamy, są niepewne i bardzo skromne. Okoliczni chłopi pouciekali ze swoich wiosek, a większość informacji uzyskanych od odnalezionych niedobitków zamkowego garnizonu przeczy sama sobie. Odnalezione przeze mnie dowody wskazywałyby na inwazję sił Nighonu. Zbierz ilu się da ludzi i postaraj się szybko ich wyszkolić. Zniszcz wszystkie napotkane siły wroga. Spodziewaj się najgorszego. Musimy założyć, że nasze królestwo znajduje się w stanie wojny.”
 5. New World Computing, Heroes of Might and Magic III. CD Projekt, 2006-11-17. Poziom/obszar: Bitwa o Steadwick (pol.). Cytat: „Katarzyna: Raporty wywiadu informują, że w Steadwick zabarykadowały się oddziały wroga. Wszystkie drogi do stolicy są zablokowane, a posiłki dla wroga docierają podziemnymi tunelami. Armie operujące dotąd na zachodzie spotkają się z nami na polu bitwy. To wszystko co mam do powiedzenia. Nie spoczniemy, dopóki stolica królestwa nie znajdzie się w naszych rękach.”
 6. New World Computing, Heroes of Might and Magic III. CD Projekt, 2006-11-17. Poziom/obszar: Chciwość (pol.). Cytat: „Przedstawiciele Tatalii i Krewlodu pragną ponownie skorzystać z twoich usług. Oba kraje chcą zdobyć ostatni kawałek Erathii leżący pomiędzy ich ziemiami. Na wymienionym terenie znajduje się także kilka ostatnich zamków należących do lordów Erathii. Nie musisz się ich jednak obawiać, prawdziwa armia Erathii jest już tylko wspomnieniem. Znacznie poważniejsze walki czekają cię z siłami Tatalii lub Krewlodu. (...)”
 7. New World Computing, Heroes of Might and Magic III. CD Projekt, 2006-11-17. Poziom/obszar: Bitwa o Steadwick (pol.). Cytat: „Aby wejść do doliny, będziesz również musiał odnaleźć przejście, którego używają wrogowie lub znaleźć drogę wśród gór. Czas na dobre wiadomości – mamy poparcie Brakady. Jeśli tylko uda nam się tam dotrzeć, otrzymamy także pomoc od AvLee. Nie ustąpimy, dopóki Steadwick nie zostanie wyzwolone.”
 8. New World Computing, Heroes of Might and Magic III. CD Projekt, 2006-11-17. Poziom/obszar: Rozprawa z diabłem (pol.). Cytat: „Dorell: Nazywam się Dorell, jestem ambasadorem z AvLee. Przynoszę wiadomości od królowej Katarzyny. Po odbiciu stolicy, na dwór przybył posłaniec Kreegan. Twierdzi, że mają zakładnika, którym jest król Enroth, Roland. Chcą dostać milion sztuk złota okupu. Nie jesteśmy w stanie potwierdzić prawdziwości jego słów. Bez względu na to, czy posłaniec kłamie czy nie, królowa nie chce zapłacić okupu. Posłaniec zdradził nam, iż król ma być podobno trzymany w fortecy klanu Kreelah znajdującej się głęboko na ziemiach królestwa Eeofol. (...)”
 9. New World Computing, Heroes of Might and Magic III. CD Projekt, 2006-11-17. Poziom/obszar: Grób Króla (pol.). Cytat: „Naszym celem było zabicie człowieka, który wygnał nas z Erathii. Jednak inwazja wojsk Nighonu i Eeofolu była dla nas niespodziewanym prezentem. (...) Aby pokonać pozostałą część wojsk Erathii, potrzebujemy kogoś, kto dorówna jej zdolnościami taktycznymi. Mamy plan... diaboliczny plan. Wykorzystując fakt, że Katarzyna będzie zajęta wojną z królestwem Nighonu, prześlizgniesz się z małym oddziałem do miejsca, gdzie pochowany został król Gryphonheart. (...) Kiedy już odnajdziesz grób króla, wskrześ go i spraw, by stanął na czele naszych wojsk. Jeśli król Gryphonheart będzie dowodził naszą armią, szybko podbijemy jego królestwo i zmienimy je w krainę zmarłych.”
 10. New World Computing, Heroes of Might and Magic III. CD Projekt, 2006-11-17. Poziom/obszar: Zjednoczony front (pol.). Cytat: „Katarzyna: Jestem zmęczona wojną, tak jak nekromanci. Zgodziliśmy się współpracować, próbując zniszczyć króla Gryphonhearta. Nigdy nie przypuszczałam, że będę walczyć u boku nekromanty, ale już od dziś nasze kuźnie produkują broń dla ich armii. Być może z ich pomocą oraz zjednoczonymi siłami Avlee i Brakady uda nam się zepchnąć nieumarłych poza granice Erathii.”
 11. Archibald: (...) But all plots must begin somewhere or remain formless. Perhaps my seed of discontent will root in those fertile disputed lands? Time will tell, and the telling will be against my brother and his wife! So swear I here!”
  Instrukcja gry Might and Magic VII: For Blood and Honor
 12. WoG – koniec pewnej ery – Kwasowa Grota (pol.). 2012-01-11. [dostęp 2012-10-25].
 13. Paweł Pochowski: Heroes of Might & Magic III: Horn of the Abyss – nieoficjalny dodatek wreszcie dostępny po angielsku (pol.). gram.pl, 2014-01-03. [dostęp 2014-01-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]