David Arnold

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy kompozytora muzyki filmowej. Zobacz też: David Arnold (dyrygent).
David Arnold
Data urodzenia 23 stycznia 1962
Pochodzenie Anglia (Luton)
Gatunki muzyka filmowa
Zawód kompozytor
Strona internetowa

David Arnoldangielski kompozytor muzyki filmowej, najbardziej znany za tworzenie ścieżek dźwiękowych do filmów z Jamesem Bondem i serialu telewizyjnego Little Britain.

Fascynacja Jamesem Bondem[edytuj]

Od swojej młodości David Arnold był fanem agenta 007 i ówczesnego kompozytora muzyki do jego filmów, Johna Barry’ego. 1997 roku wydał album Shaken and Stirred: The David Arnold James Bond Project, zawierający kompilację coverów utworów z tych filmów, z udziałem takich artystów jak Jarvis Cocker, Chrissie Hynde czy Iggy Pop. John Barry wypowiadał się bardzo pozytywnie na temat tego wydawnictwa:

Jest bardzo wierny melodyjnej i harmonijnej zawartości, ale dodał nowej świeżości i wybrał interesujących artystów do odtworzenia tych piosenek. Uważam, że jest to fantastyczny album. Jestem zaszczycony.

Muzyk skontaktował się z Barbarą Broccoli, producentem nadchodzącego Jutro nie umiera nigdy i polecił Davida Arnolda. W wyniku tego kompozytor skomponował muzykę i współtworzył melodie przewodnie do kolejnych części serii: Świat to za mało, Śmierć nadejdzie jutro, Casino Royale i Quantum of Solace.

Pozostała twórczość[edytuj]

Pierwszym filmem, do którego David Arnold skomponował muzykę był Amerykański łowca (The Young Americans) z 1993 roku, do którego stworzył utwór „Play Dead” w wykonaniu Björk. Następnymi filmami były:

David Arnold tworzył także melodie do kilku seriali telewizyjnych, m.in. do remake'u Randall and Hopkirk (Deceased) i Little Britain. W tym ostatnim pojawił się nawet w jednym epizodzie. W 2001 roku utworzył nową aranżację melodii do serialu science fiction Doktor Who.

W swojej karierze współpracował z takimi artystami i grupami muzyki rozrywkowej, jak Massive Attack, Natasha Bedingfield, Shirley Manson czy David Holmes.

Prywatnie David Arnold spokrewniony jest z irlandzkim wokalistą i autorem piosenek, bratankiem Damienem Ricem.

Linki zewnętrzne[edytuj]