Double Dragon (gra komputerowa 1987)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Double Dragon
Producent Technos Japan Corporation
Wydawca Taito
Seria gier Double Dragon
Data wydania 1987
Gatunek Bijatyka chodzona
Tryby gry jednoosobowy
Wymagania sprzętowe
Platforma Automaty, Nintendo Entertainment System, Sega Mega Drive, Sega Master System, Game Boy, Amiga, Atari ST, Commodore 64, ZX Spectrum, Amstrad CPC, MS-DOS, MSX, Atari Lynx, Sega Game Gear, Wii
Nośniki Kartridż, Dyskietka, Kaseta, Dystrybucja cyfrowa
Kontrolery Gamepad, klawiatura, Arcade Stick,

Double Dragon – dwuwymiarowa bijatyka, stworzona przez Technos. Jest pierwszą grą w serii Double Dragon. Została wydana w 1987 roku na Automaty, później przeniesiona na przeróżne komputery domowe oraz konsole[1][2][3][4][5][6][7]. Wersje gry różniły się od siebie, w zależności od możliwości sprzętu - z wersji na NES-a wycięto tryb kooperacji, zamiast tego dodano możliwość walki 1 na 1[8], również wersja na Atari 2600, wykonana przez Activision była mocno uproszczona[9][10]. W roku 2003 gra doczekała się nieco poprawionego remake'u o nazwie Double Dragon Advance[11][12].

Historia[edytuj]

Głównymi bohaterami gry są bracia Billy i Jimmy Lee, mistrzowie sztuk walk. Muszą oni uratować dziewczynę Billy'ego, Marian, którą porwał gang Black Warriors[13] - całe porwanie jest przedstawione w animowanym na silniku gry intrze, gdzie Marian zostaje pobita i zabrana przez członków gangu[14].

Rozgrywka[edytuj]

Gra jest typową chodzoną bijatyką, gdzie gracz idzie w jedną stronę, po drodze bijąc przeciwników. Jako że bracia Lee są mistrzami sztuk walk, potrafią oni wykonać wiele ciosów, w tym kopnięcie z wyskoku, czy przerzut przeciwnika przez ramię. Poza różnymi uderzeniami gracz może posługiwać się znalezioną bronią[15] - były to kije baseballowe, bicze, noże oraz materiały wybuchowe[16]. Gra zawierała też przepaście, które należało ominąć bądź przeskoczyć.

Przypisy