Działko GSz-30-1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szablon:Lotnicza broń strzelecka infobox GSz-30-1 – (ros. ГШ-30-1 od Grazjew-Szipunow) działko automatyczne kalibru 30 mm skonstruowane w Związku Radzieckim jako pokładowe uzbrojenie strzeleckie samolotów, wprowadzone do uzbrojenia na początku lat 80. pod oznaczeniem 9A-4071K. Obecnie jest produkowane przez zakłady Iżmasz w Iżewsku.

Działko GSz-30-1 zostało zbudowane na podstawie działka 2A42 stosowanego w bojowych wozach piechoty jako jednolufowe działko automatyczne przeładowywane energią gazów prochowych. W odróżnieniu od wielu powojennych konstrukcji, działko to zostało skonstruowane jako działające na klasycznej zasadzie odrzutu, a nie jako działko rewolwerowe, czy napędowe typu Gatlinga. Takie rozwiązanie mimo mniejszej szybkostrzelności pozwoliło zredukować masę i wymiary broni. Działko jest chłodzone wodą o objętości 7 litrów, znajdującą się w płaszczu okrywającym lufę.

Szybkostrzelność działka GSz-30-1 wynosi 1800 strzałów na minutę, ale została ona ograniczona do 1500 strzałów w celu wydłużenia żywotności lufy. Pomimo to lufa wymaga wymiany po oddaniu około 2000 strzałów.

Zasięg skuteczny ognia deklarowany przez producenta waha się w granicach 1200 do 1800 metrów w zależności od użytej amunicji. Do zasilania działka stosuje się taśmy amunicyjne doprowadzone z obu stron broni, zawierające amunicję odłamkowo-burzącą typu 9-A-4002 lub przeciwpancerną ze smugaczem 9-A-4511 przeznaczoną do niszczenia lekko opancerzonych celów naziemnych, nawodnych i powietrznych. Zapas amunicji do działka wynosi 150 sztuk.

Naprowadzanie GSz-30-1 na cel odbywa się przy pomocy laserowego systemu celowniczego zapewniając bardzo dużą skuteczność, co w połączeniu z bardzo dużą energią pocisków umożliwia zniszczenie celu krótką serią od 3 do 5 pocisków.