Edward Higgins White

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edward White
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 listopada 1930
San Antonio

Data i miejsce śmierci

27 stycznia 1967
Przylądek Canaveral

Narodowość

amerykańska

Funkcja

pilot statku kosmicznego

Łączny czas misji kosmicznych

4 dni 1 godzina i 54 minut

Misje

Gemini 4, Apollo 1

Stopień wojskowy

podpułkownik United States Air Force

Odznaczenia
Medal Pochwalny Sił Powietrznych (Stany Zjednoczone) Medal Armii Okupacyjnej (USA) Medal Służby Obrony Narodowej Air Force Longevity Service Award (trzykrotnie) Congressional Space Medal of Honor (Stany Zjednoczone) Medal NASA za Wybitną Służbę

Edward Higgins White II (ur. 14 listopada 1930 w San Antonio, zm. 27 stycznia 1967 na Przylądku Canaveral) – amerykański astronauta, podpułkownik United States Air Force. Pierwszy Amerykanin, który dokonał wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Ed White podczas spaceru kosmicznego (misja Gemini 4), 1965

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1952 ukończył Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point, a w 1959 stanowy Uniwersytet Michigan. Szkolenie lotnicze odbył na Florydzie i w Teksasie. W 1959 przeszedł szkolenie pilota-oblatywacza w kalifornijskiej bazie lotniczej Edwards. Później służył jako pilot doświadczalny w wojskowej bazie lotniczej w Ohio. Do czasu powołania go w 1962 do grupy astronautów NASA latał jako pilot doświadczalny. Razem z Jamesem McDivittem od 3 do 7 czerwca 1965 odbył lot kosmiczny w statku Gemini 4, podczas którego jako pierwszy Amerykanin, a po Aleksieju Leonowie – drugi człowiek, dokonał wyjścia na zewnątrz statku w otwartą przestrzeń kosmiczną. Użył do tego celu pistoletu odrzutowego. W czasie pobytu w otwartym kosmosie zgubił rękawicę, która przez kilkanaście lat pozostawała śmieciem kosmicznym, a potem najprawdopodobniej spaliła się w atmosferze.

Edward H. White II, pilot Gemini IV, fotografia wykonana na pokładzie statku kosmicznego Gemini-Titan 4 podczas czterodniowej misji orbitalnej Ziemi. Zdjęcie: NASA

Zginął 27 stycznia 1967 podczas pożaru kabiny Apollo 1 na wyrzutni na Przylądku Kennedy’ego razem z astronautami Virgilem Grissomem i Rogerem Chaffee. Kongres Stanów Zjednoczonych odznaczył go pośmiertnie Kosmicznym Medalem Honoru (Congressional Space Medal of Honor).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]