Eryk Zwycięski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eryk Zwycięski
Ilustracja
Grafika przedstawiająca króla Eryka Zwycięskiego z 1850, autorstwa Gustafa Henrika Mellina
Król Szwecji
Okres

od ok. 970
do ok. 995

Następca

Olaf Skötkonung

Dane biograficzne
Data urodzenia

ok. 945

Data śmierci

ok. 995

Żona

Sygryda Storråda

Dzieci

Olof Skötkonung

Eryk Zwycięski (staronordycki: Eiríkr inn sigrsæli; ur. ok. 945, zm. ok. 995) – szwedzki władca z dynastii Englingerów, panujący od około 970. Jest to pierwszy król Szwecji, którego historyczność nie ulega wątpliwości[1][2]. Prawdopodobny założyciel miasta Sigtuna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pierwotne terytorium jego państwa obejmowało Uppland i sąsiednie prowincje. Swój przydomek otrzymał po zwycięstwie odniesionym nad Jomswikingami dowodzonymi przez jego bratanka, Styrbjörna Silnego, w bitwie pod Fýrisvellir, która miała miejsce w pobliżu Uppsali[3][4][5]. Dokładny zasięg królestwa Eryka jest ciężki do ustalenia przez historyków.

Najprawdopodobniej założył miasto Sigtuna, gdzie bite były pierwsze szwedzkie monety dla jego syna i następcy, Olafa Skötkonunga[6]. Jako pierwszy władca szwedzki przyjął chrześcijaństwo, lecz wkrótce porzucił je i wrócił do wiary przodków[4]. Pomiędzy rokiem 980 a 984 poślubił Sygrydę Storrådę, córkę Mieszka I.

Według przekazów Adama z Bremy Eryk był również władcą Danii; został nim ok. 990 po wypędzeniu Swena Widłobrodego. Nieliczni historycy twierdzą, że nie jest to prawdą; zapis ten ich zdaniem miał wynikać z osobistej niechęci Adama Bremeńskiego do Swena Widłobrodego.

Eryk Zwycięski modlący się do Odyna przed bitwą pod Fýrisvellir, zgodnie z wizją dwudziestowiecznej artystki Jenny Nyström

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Monarchs of Sweden - Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2020-08-11] (ang.).
  2. Eryk Zwycięski, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2020-08-11].
  3. Jakub Morawiec: Jeszcze raz o Styrbjörnie Olafssonie i jego związkach z Jomsborgiem, Przegląd Historyczny 99/1, 17-37 z 2008 r.
  4. a b Eryk VI Zwycięski [online], www.zamki.name [dostęp 2020-08-11].
  5. Starcie miało miejsce najprawdopodobniej w 984 lub 985
  6. Sigtuna och folklanden: den tidiga Sigtunamyntningen och den politiska geografin