Etana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Etana
ilustracja
król Kisz
Poprzednik

Arwi'um

Następca

Balih

Dane biograficzne
Dynastia

I dynastia z Kisz

Dzieci

Balih

Fragment Eposu o Etanie, ok. 1895–1595 p.n.e.
Gliniana pieczęć obrazująca Mit o Etanie, między 2300 a 2100 p.n.e.

Etana – według mitologii sumeryjskiej i babilońsko-asyryjskiej 12. władca sumeryjski należący do I dynastii z Kisz, wymieniony w Sumeryjskiej liście królów, bohater Mitu o Etanie[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Etana był sumeryjskim królem z miasta Kisz, położonego w południowej części Mezopotamii, leżącej w dorzeczu Tygrysu i Eufratu[2]. Był następcą Arwiuma, syna Maszdy. Po potopie powstały różne państwa-miasta i dynastie królów, które nimi władały. Pierwszym królem, który je zjednoczył był Etana, władca Kisz (ok. 2800 p.n.e.)[2]. Dotyczący go fragment w Sumeryjskiej liście królów brzmi następująco: „Etana, pasterz, który poleciał do niebios i zjednoczył wszystkie obce kraje, został królem i panował przez 1500 lat”[3].

Etana jest bohaterem akadyjskiego Mitu o Etanie[4]. Opowiada on, że na początku nie było króla i bogowie postanowili wybrać Etanę. Był dobrym władcą, ale nie mógł mieć dzieci, a jedynym lekarstwem na tę przypadłość było ziele po które musiał udać się do nieba. Modlił się do boga Szamasza, który w końcu skierował go na górę, gdzie uwięziony był ogromny orzeł. Po uwolnieniu go odbył podróż do siedziby bogów w niebie po ziele, które miało wyleczyć jego bezpłodność[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Etana, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-06-20].
  2. a b Sumer, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2020-06-20] (ang.).
  3. Piotr Michalowski, Sumerian..., s. 82.
  4. polskie tłumaczenie tego mitu w przekładzie Krystyny Łyczkowskiej znajduje się w: Krystyna Łyczkowska i inni, Mity akadyjskie, seria Antologia Literatury Mezopotamskiej, Wydawnictwo AGADE, Warszawa 2000, s.148-156
  5. Etana Epic, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2020-06-20] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Michalowski, Sumerian King List, [w:] Mark Chavalas (redaktor), The Ancient Near East - Historical Sources in Translation, Blackwell Publishing, Carlton 2006, s. 81–85.