Rimusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rimusz
ilustracja
król imperium akadyjskiego
Okres od ok. 2278 p.n.e.
do ok. 2270 p.n.e.
Dane biograficzne
Dynastia akadyjska
Ojciec Sargon Wielki
Rodzeństwo Manisztusu,
Enheduanna

Rimusz – władca z dynastii akadyjskiej; objął władzę nad imperium akadyjskim około roku 2278 p.n.e., po 56 latach panowania jego ojca - Sargona Wielkiego.

gliniana tabliczka z tekstem wyliczającym zwycięstwa Rimusza nad Abalgamaszem, królem Warahsze, oraz miastami elamickimi; zbiory Luwru (AO 5476)

Jego panowanie naznaczone było konfliktami wewnętrznymi I zewnętrznymi. Na początku swego panowania stłumił powstanie miast sumeryjskich na którego czele stał Kaku, lugal Ur. W 3 roku panowania wyruszył z karną ekspedycją przeciw zbuntowanym Elamitom. W bitwie w której poległo ok. 17 tysięcy Elamitów, a 4 tysiące dostało się do niewoli, Rimusz zadał ostateczną klęskę Hiszep-ratepowi, królowi Anszanu, oraz sprzymierzonemu z nim Abalgamaszowi, królowi Warahsze. Po 9 latach, około roku 2269 p.n.e., miejsce Rimusza zajął jego młodszy brat, Manisztusu. Rimusz zginął w wyniku zamachu zorganizowanego przez jego najbliższe otoczenie.

muszla z wyrytą inskrypcją „Rimusz, król Kisz”; zbiory Luwru (AO 21404)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Laessoe „Ludy Asyrii”, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Wrocław 1972
  • G. Bibby „Cztery tysiące lat temu”
  • Praca zbiorowa pod redakcją naukową Joachima Śliwy, 2005, Wielka Historia Świata Tom 2 Stary i Nowy Świat od „rewolucji” neolitycznej do podbojów Aleksandra Wielkiego, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ss. 199, ​ISBN 83-85719-83-0​.


Poprzednik
Sargon Wielki
władca z dynastii akadyjskiej
ok. 2278–2270 p.n.e.
Następca
Manisztusu