Rimusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rimusz
król imperium akadyjskiego
Okres panowania od ok. 2278 p.n.e.
do ok. 2270 p.n.e.
Dane biograficzne
Dynastia akadyjska
Ojciec Sargon Wielki
Rodzeństwo Manisztusu,
Enheduanna

Rimusz – władca z dynastii akadyjskiej; objął władzę nad imperium akadyjskim około roku 2278 p.n.e., po 56 latach panowania jego ojca - Sargona Wielkiego.

gliniana tabliczka z tekstem wyliczającym zwycięstwa Rimusza nad Abalgamaszem, królem Warahsze, oraz miastami elamickimi; zbiory Luwru (AO 5476)

Jego panowanie naznaczone było konfliktami wewnętrznymi I zewnętrznymi. Na początku swego panowania stłumił powstanie miast sumeryjskich na którego czele stał Kaku, lugal Ur. W 3 roku panowania wyruszył z karną ekspedycją przeciw zbuntowanym Elamitom. W bitwie w której poległo ok. 17 tysięcy Elamitów, a 4 tysiące dostało się do niewoli, Rimusz zadał ostateczną klęskę Hiszep-ratepowi, królowi Anszanu, oraz sprzymierzonemu z nim Abalgamaszowi, królowi Warahsze. Po 9 latach, około roku 2269 p.n.e., miejsce Rimusza zajął jego młodszy brat, Manisztusu. Rimusz zginął w wyniku zamachu zorganizowanego przez jego najbliższe otoczenie.

muszla z wyrytą inskrypcją „Rimusz, król Kisz”; zbiory Luwru (AO 21404)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Laessoe „Ludy Asyrii”, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Wrocław 1972
  • G. Bibby „Cztery tysiące lat temu”
  • Praca zbiorowa pod redakcją naukową Joachima Śliwy, 2005, Wielka Historia Świata Tom 2 Stary i Nowy Świat od „rewolucji” neolitycznej do podbojów Aleksandra Wielkiego, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ss. 199, ​ISBN 83-85719-83-0​.


Poprzednik
Sargon Wielki
władca z dynastii akadyjskiej
ok. 2278–2270 p.n.e.
Następca
Manisztusu