Przejdź do zawartości

Lugalzagesi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sumer za Lugalzagesiego (na czerwono), ok. 2350 p.n.e.

Lugalzagesi – władca sumeryjskiego miasta-państwa Umma, panujący ok. 2350 r. p.n.e. Jeden z pierwszych sumeryjskich władców, który podjął próbę zjednoczenia całego Sumeru. W Sumeryjskiej liście królów występuje jako jedyny przedstawiciel III dynastii z Uruk.

Pokonał swojego odwiecznego rywala - miasto Lagasz, rządzone przez reformatora Urukaginę w ósmym roku jego panowania:

Ludzie Ummy rzucili na pastwę pożarów, rabowali srebro i drogocenne kamienie; przelali krew w pałacu Tirasz; przelali krew w świątyni Enlila i w świątyni Bau... z pól Ningirsu zagarnęli zboża. Ludzie Ummy podbijając Lagasz, wzięli na siebie grzech przeciw Ningirsu[1].

Następnie zdołał podbić wszystkich sumeryjskich miejscowych władców (Ur, Larsa, Nippur oraz Kisz) i zjednoczyć Sumer. Stolicę przeniósł do Uruk. Po podboju miast Sumeru przyjął tytuł „króla Kraju” (sum. lugal kalam-ma)[2].

W inskrypcjach dowodził pochodzenia swojej władzy nad zdobytymi ziemiami między Dolnym Morzem (Zatoką Perską), a Górnym Morzem ((Morzem Śródziemnym) od Enlila:

Kiedy Enlil, król całego kraju, uczynił Lugalzagesi królem nad całym krajem i podporządkował mu wszystkie kraje od wschodu do zachodu, i ustanowił jego prawo nad nimi, od Morza Dolnego przez Tygrys i Eufrat aż po Morze Górne, drogi kraju stały się bezpieczne. Kraj żył w pokoju, ludzie z radością nawadniali pola; wszystkie dynastie Sumeru i poszczególni władcy z całego kraju podporządkowali się władzy zwierzchniej Uruk[3].

Żadne źródła nie potwierdzają wpływów Lugalzagesiego nad Morzem Śródziemnym, świadczą jednak o poszerzeniu horyzontu geograficznego mieszkańców Sumeru[2].

Został pokonany w 25. roku swojego panowania przez semickiego króla z północy Sargona Wielkiego z Akadu. Jako jeniec przewieziony został w klatce do świętego miasta Nippur i stracony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M. Bielicki, Zapomniany..., s. 129.
  2. a b Ziółkowski A., Starożytność, s. 90.
  3. Mezopotamia..., s. 25.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mezopotamia, Sumerowie cz. 2, Tajemnice starożytnych cywilizacji, ISBN 978-83-252-0797.
  • Ziółkowski A., Starożytność, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009.
  • Marian Bielicki, Zapomniany świat Sumerów, Warszawa 1969.