Meskalamdug

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Meskalamdug
władca Ur
Okres

połowa III tys. p.n.e.

Dane biograficzne
Dzieci

Mesanepada

Meskalamdug – jeden z wczesnych sumeryjskich władców, który ok. 2500 r. p.n.e. panować miał w mieście Ur. Imię jego nie występuje w Sumeryjskiej liście królów, ale znany jest z inskrypcji znalezionych w dwóch grobach na Królewskim Cmentarzysku w Ur. Wspomniany jest również w inskrypcji pochodzącej z miasta Mari, która czyni go ojcem Mesanepady - władcy, który według Sumeryjskiej listy królów założyć miał I dynastię z Ur.

Imię Meskalamduga widnieje na inskrypcjach znalezionych w dwóch grobach z Królewskiego Cmentarzyska w Ur, odkrytego w 1924 r. przez archeologa sir Leonarda Woolleya (1880-1960)[1]. W pierwszym z grobów, gdzie leżały szczątki kobiety, znaleziono pieczęć cylindryczną z inskrypcją „Meskalamdug, król” - co mogło stanowić ofiarę złożoną w jego imieniu podczas pogrzebu. W drugim z grobów znalezione zostały dwie złote misy i złota lampa w kształcie muszli, na których wyryto imię Meskalamduga. Tu też znaleziono słynny hełm Meskalamduga - złoty hełm w formie peruki z dokładnie wycyzelowanymi włosami.

W trakcie wykopalisk w mieście Mari odkryto paciorek z lapis-lazuli noszący inskrypcję Mesanepady, władcy Ur[2]. Inskrypcja ta jako ojca Mesanepady wymienia Meskalamduga:

Mesanepada, król Ur, syn Meskalamduga, króla Kisz[3], ofiarował (ten paciorek z lapis-lazuli) bogu Lugalkalama[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M. Roaf, Wielkie..., s. 86.
  2. M. Roaf, Wielkie..., s. 84.
  3. tytuł „król Kisz” (sum. lugal-kiš) użyty jest tu w znaczeniu symbolicznym, odpowiadającym późniejszemu „król kraju” (sum. lugal-kalam); G. Magid, Sumerian.., s. 5.
  4. G. Magid, Sumerian.., s. 10.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michael Roaf, Wielkie kultury świata: Mezopotamia, Wydawnictwo „Świat Książki” (1998).
  • Glenn Magid, Sumerian Early Dynastic Royal Inscriptions, [w:] Mark Chavalas (edytor), The Ancient Near East - Historical Sources in Translation, Blackwell Publishing, Carlton 2006, s. 4-16.