Ur-Ningirsu I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ur-Ningirsu I (sum. ur-dnin-ĝír-su, tłum. „sługa boga Ningirsu”) – władca sumeryjskiego miasta-państwa Lagasz, pierwszy znany władca należący do tzw. „drugiej dynastii z Lagasz”. Jego istnienie potwierdziła publikacja w 1988 roku tłumaczenia sumeryjskiego tekstu BM 18474, będącego listą darów wotywnych, w którym wyraźnie mowa jest o „Ur-Ningirsu Starszym” (ur-dnin-ĝír-su gu-la) i „Ur-Ningirsu, synu Gudei” (ur-dnin-ĝír-su dumu-gù-dé-a)[1]. Z Ur-Ningirsu I identyfikowany jest „Ur-Ningirsu, syn Ur-Ninmarki”, wymieniany jako jeden z poprzedników Gudei w Kronice władców Lagasz[1]. Ur-Ningirsu I przypisywanych jest obecnie kilka krótkich inskrypcji i pięć „nazw rocznych”[1]. Jego małżonka, Nin-niĝin-esi, znana jest z inskrypcji wotywnej odnalezionej w Larsie[2], a jego syn i następca Pirig-me z inskrypcji budowlanej odnalezionej w Girsu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Edzard D.O., Gudea..., s. 7.
  2. Edzard D.O., Gudea..., s. 10.
  3. Edzard D.O., Gudea..., s. 12.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • transliteracja i angielskie tłumaczenie tekstu Kroniki władców Lagasz na stronie Electronic Text Corpus of Sumerian Literature. „Ur-Ningirsu, syn Ur-Ninmarki” wzmiankowany jest w linijce 195.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edzard D.O., Gudea and His Dynasty, The Royal Inscriptions of Mesopotamia – Early Periods, t. 3, University of Toronto Press, 1997.