Mesanepada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mesanepada (sum. mes.an.ne2.pa3.da, tłum. „młodzieniec wybrany przez boga Ana”) – jeden z wczesnych sumeryjskich władców, który ok. 2500 r. p.n.e. panować miał w mieście Ur. Według Sumeryjskiej listy królów założyciel I dynastii z Ur[1]. Znany z inskrypcji znalezionych w Ur i Tall al-Ubajd oraz z inskrybowanego paciorka z lapis-lazuli znalezionego w Mari[2]. Inskrypcja na paciorku z Mari brzmi następująco:

Mesanepada, król Ur, syn Meskalamduga, króla Kisz, ofiarował (ten paciorek z lapis-lazuli) bogu Lugalkalama'”'[3]

Wymienia ona Meskalamduga jako ojca Mesanepady. Meskalamdug nie występuje w Sumeryjskiej liście królów, ale znany jest z inskrypcji odkrytych w grobach z Królewskiego Cmentarzyska w Ur[4]. W miejscu tym znaleziono również inskrypcje żony Mesanepady - królowej Ninbandy (sum. nin.banda3, dosł. „młoda pani/królowa”)[5][4]. Mesanepada miał dwóch synów: Meskiagnunę (wymieniony w Sumeryjskiej liście królów jako następca Mesanepady) i Aanepadę (nie występuje w Sumeryjskiej liście królów, ale znany jest z własnych inskrypcji królewskich).

Mesanepada wymieniony jest też w inskrypcji z Tumal jako budowniczy świątyni Enlila w Nippur:

„Mesanepada (z Ur) zbudował (w Nippur świątynię) Burszuszua, dom Enlila”[6]

Przypisy

 1. P. Michalowski, Sumerian..., s. 83.
 2. M. Roaf, Wielkie..., s. 84.
 3. G. Magid, Sumerian.., s. 10.
 4. 4,0 4,1 M. Roaf, Wielkie..., s. 86.
 5. G. Magid, Sumerian..., s. 5-6.
 6. P. Michalowski, Bringing..., s. 86.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Bielicki Marian, Zapomniany świat Sumerów, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1969
 • Michael Roaf, Wielkie kultury świata: Mezopotamia, Wydawnictwo „Świat Książki” (1998)
 • Piotr Michalowski, Sumerian King List, [w:] Mark Chavalas (edytor), The Ancient Near East - Historical Sources in Translation, Blackwell Publishing, Carlton 2006, s. 81-85.
 • Piotr Michalowski, Bringing Ninlil to Tumal, [w:] Mark Chavalas (edytor), The Ancient Near East - Historical Sources in Translation, Blackwell Publishing, Carlton 2006, s. 85-87.
 • Glenn Magid, Sumerian Early Dynastic Royal Inscriptions, [w:] Mark Chavalas (edytor), The Ancient Near East - Historical Sources in Translation, Blackwell Publishing, Carlton 2006, s. 4-16.


Poprzednik
Meskalamdug
pierwszy władca z I dynastii z Ur
według Sumeryjskiej listy królów

połowa III tys. p.n.e.
Następca
Meskiagnuna