Final Fantasy X

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Final Fantasy X
Producent Square Soft[1]
Wydawca SCEE[1]
Seria gier Final Fantasy
Scenarzysta Kazushige Nojima
Kompozytor Nobou Uematsu
Masashi Hamauzu
Junya Nakano
Format obrazu 4:3, 16:9
Data wydania JP: 17 grudnia 2001[1]
Am.Płn.: 17 grudnia 2001[1]
EU: 9 maja 2002[1]
Gatunek jRPG[2]
Tryby gry gra jednoosobowa[1]
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 2[1]
Nośniki DVD (1)[2]
Kontrolery DualShock 2

Final Fantasy X (jap. ファイナルファンタジーX Fainaru Fantajī X?)gra komputerowa z gatunku jRPG na konsolę PlayStation 2[1], wyprodukowana przez firmę Square Enix[1]. Produkcja gry rozpoczęła się w 1999 roku[3], a film ukazujący jej wersję beta został zaprezentowany podczas Square Millennium Event w 2000 roku[4]. Jej premiera nastąpiła 17 grudnia 2001 roku. Gra w początkowych założeniach miała zawierać elementy gry online[5]. Jest to pierwsza część z serii Final Fantasy, w której zastosowano dubbing[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historie w grze skupia się wokół Tidusa, gwiazdy sportu zwanego blitzball[6], mieszkającego w mieście Zanarkand. Podczas rozgrywanego meczu, na miasto napada potężny potwór nazywany Sinem, w wyniku czego zostaje ono doszczętnie zniszczone[1]. Tidus wraz z Auronem – przyjacielem swojego ojca – przeżywają jako jedni z nielicznych, jednakże w niezbyt jasnych okolicznościach przedostają się do odległej o tysiąc lat przyszłości[7]. Bohater dowiaduje się także iż mimo tak dużego upływu czasu, technika nie dość że nie poszła do przodu, to ludzkość w ogóle z niej przestała korzystać. Powodem takiego stanu rzeczy jest nowa religia – Yawonu[2], które zakazuje korzystania z dobrodziejstw techniki[8]. Okazuje się także że stwór który zniszczył rodzinne miasto bohatera, nadal istnieje, nieustannie siejąc grozę[6], a ludzie trwają w przekonaniu iż jego ataki są karą za korzystanie ze zdobyczy techniki[6].

Tidus dowiaduje się od Wakki – nowego przyjaciela z tej rzeczywistości – o istnieniu osób znanych jako Summonerzy, których zadaniem jest wyeliminowanie zagrożenia jakim jest Sin[8]. Wkrótce dane im jest poznać dziewczynę której przeznaczeniem jest bycie jedną z takich osób. Postanawiają się do niej przyłączyć w podróży, chcąc jej pomóc w zażegnaniu niebezpieczeństwa[2].

W trakcie podróży postać poznaje różne postacie, wśród których są też tacy którzy dołączają do grupy, chcąc mieć swój wkład w walce ze złem[2].

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Tidus[9] – jest on głównym bohaterem w grze. Był sportowcem, jednakże po tragicznych wydarzeniach w rodzinnym mieście trafił do odległej przyszłości. Motywacją jego działań jest chęć powrotu do swojej rzeczywistości.
 • Kimahri Ronso[9] – Pokryty niebieską sierścią przedstawiciel rasy Ronso, zamieszkującej góry Gagazet. Posługuje się ostrą włócznią, która jest w stanie przebić nawet pancerz. Posiada umiejętność trwałego kopiowania niektórych ataków przeciwników, co jest kontynuacją tzw. „niebieskiej magii” z poprzednich odsłon Final Fantasy.
 • Lulu[9] – Jest ona potężnym magiem. Oprócz standardowym czarów potrafi rzucać na przeciwników nawałnice konkretnego czaru. Zawsze ma przy sobie jedną ze swoich lalek, które są nawiązaniem do poprzednich części serii.
 • Rikku[9] – Nastolatka z plemienia Al-Bhed, które z racji korzystania z maszyn, jest w konflikcie z kapłanami religii Yevon. Jest złodziejką, która potrafi łączyć ze sobą rożne przedmioty i substancje, tworząc w ten sposób nowe – o potężnych właściwościach.
 • Yuna[9]Protoganistka w grze. Podąża śladami ojca, stając się jak on Summonerem. Jako jedyna postać w grze potrafi przywoływać Aeony – magiczne stworzenia o potężnej sile.
 • Wakka[9] – Zawodowy piłkarz Blitzballa. Dzięki swojemu talentowi piłkarskiemu walczy na odległość, używając w tym celu swojej piłki od Blitzballa.
 • Auron[9] – poznajemy go na początku gry, przed tragicznymi wydarzeniami w Zanarkand. Jest osobą małomówną, posiadającą jednak cięty język.

Aeony[edytuj | edytuj kod]

Potężne istoty, które pojawiają się wyłącznie na życzenie Yuny. Dzieje się tak gdyż jest jedyną Summonerką w drużynie.

 • Valefor[10] – Pierwsza istota którą możemy przywołać w grze. Wyglądem przypomina olbrzymiego ptaka.
 • Ifrit[10] – Piekielna istota miotajaca ogniem. Znana z wcześniejszych odsłon serii.
 • Ixion[10] – Władający elektrycznością jednorożec – walczy za pomocą ataków błyskawicami.
 • Shiva[10] – Kobieta mająca ciało z lodu. Włada żywiołem zimna, a w czasie walki nie okazuje nikomu litości.
 • Anima[10] – Skuta łańcuchami przerażająca istota. Jest bardzo potężna, gdyż potrafi zabić jednym – bardzo bolesnym – atakiem będącym skupieniem jej cierpień.
 • Bahamut – Znany z poprzednich części potężny Aeon. Posiada mocne czary i jest pierwszym Aeonem z umiejętnością Break Damage Limit ( jego damage może wynieść więcej niż 9999)
 • Yojimbo[10] – Płatny najemnik, który zawsze podczas walki, życzy sobie aby mu zapłacić za swoją pomoc, każdorazowo za każdy atak.
 • Magus Sisters[10] – Najtrudniejszy do zdobycia Aeon, będący zarazem jedynym, który jest tak naprawdę trzema osobnymi istotami występującymi razem.

System Gry[edytuj | edytuj kod]

Technika walki[edytuj | edytuj kod]

Toczenie pojedynków tradycyjnie, obywa się w systemie tur[6]. W czasie każdej walki, do pojedynku stają tylko 3 spośród wszystkich postaci. Jednak po raz pierwszy w serii, można dowolnie zmieniać postacie, wybierając w każdym momencie, tą osobę, którą aktualnie najbardziej potrzebujemy[8]. Dodatkowo po prawej stronie ekranu, wyświetla się kolejka ruchów postaci toczących udział w walce, zaś sama kolejność jak i częstotliwość czynności wykonywanych w czasie jednej tury, zależy od rodzaju podjętych działań[8].

Rozwój postaci[edytuj | edytuj kod]

Rozwijanie każdego z członków drużyny odbywa się poprzez specjale punkty ruchu, które to otrzymujemy po każdej zwycięskiej walce. Zarządzamy nimi na planszy rozwoju postaci zwanej Sphere Grid[8]. Na każdym polu znajdujemy obszar, który możemy zapełnić mocą siły, zręczności, magii lub innymi. Sphere Grid występuje w dwóch wersjach, wybieranych na początku rozgrywki – podstawowej i eksperckiej.

 • Podstawowa umożliwia rozwijanie postaci, wyłącznie w specjalizacji dla niej przeznaczonej. Nie ma możliwości uczenia się ataków innej osoby[8].
 • Ekspercka natomiast umożliwia uczenie się przez wszystkich członków drużyny, umiejętności każdego z nich. Każdy z nich zaczyna na planszy w tym samym miejscu[8].

Aspekty techniczne[edytuj | edytuj kod]

W Final Fantasy X zerwano z rozmowami postaci w formie dymków wypowiedzi. Zamiast tego, po raz pierwszy mamy do czynienia z mówiącymi postaciami[11]. Nowością w serii są także trójwymiarowe lokalizacje, jednakże bez możliwości manipulowania kamerą[11]. Tereny które pojawiają się podczas rozgrywki są wypełnione głębią. Podobnie jest z postaciami, u których wprowadzono mimikę twarzy[11].

Przypisy

 1. a b c d e f g h i j Opis gry w serwisie Gry Online. [dostęp 2012-09-02].
 2. a b c d e f Opis gry w serwisie Square Zone. [dostęp 2012-09-02].
 3. IGN „Square Talks Final Fantasy Online” IGN [dostęp: 2012-09-03]
 4. Square Millennium Event:: Final Fantasy IX, X, and XI Revealed IGN [Dostęp 2012-09-03]
 5. IGN „Final Fantasy X Loses Online Capability” IGN [dostęp: 2012-09-03]
 6. a b c d Opis gry na Wirtualnej Polsce. [dostęp 2012-09-02].
 7. Square Soft, Final Fantasy X. SCEE, PlayStation 2. (ang.). Cytat: „"Yeah, there is no Zanarkand anymore. Sin destroyed it a thousand years ago." – wypowiedziane przez Rikku, podczas wykonywania misji w Ruinach, w początkowym etapie gry.”
 8. a b c d e f g Opis gry w serwisie Polska Manga. [dostęp 2012-09-02].
 9. a b c d e f g Opis postaci w serwisie Krypta Final Fantasy. [dostęp 2012-09-02].
 10. a b c d e f g Opisy Aeonów w serwisie Krypta Final Fantasy. [dostęp 2012-09-03].
 11. a b c Opis gry w serwisie Krypta Final Fantasy. [dostęp 2012-09-03].