Final Fantasy X

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Final Fantasy X
ファイナルファンタジーX
Producent

Square Soft[1]

Wydawca

SCEE[1]

Dystrybutor

PL: Sony Poland[2]

Seria gier

Final Fantasy

Scenarzysta

Kazushige Nojima

Kompozytor

Nobou Uematsu
Masashi Hamauzu
Junya Nakano

Format obrazu

4:3, 16:9

Data wydania

JP: 17 grudnia 2001[1]
Am.Płn.: 17 grudnia 2001[1]
EU: 9 maja 2002[1]

Gatunek

jRPG[3]

Tryby gry

gra jednoosobowa[1]

Wymagania sprzętowe
Platforma

PlayStation 2[1]
PlayStation 3[4]
PlayStation 4[5]

Nośniki

DVD (1)[3]

Kontrolery

DualShock 2

Final Fantasy X (jap. ファイナルファンタジーX Fainaru Fantajī X)gra komputerowa z gatunku jRPG na konsolę PlayStation 2[1], wyprodukowana przez firmę Square Enix[1]. Produkcja gry rozpoczęła się w 1999 roku[6], a film ukazujący jej wersję beta został zaprezentowany podczas Square Millennium Event w 2000 roku[7]. Jej premiera nastąpiła 17 grudnia 2001 roku. Gra w początkowych założeniach miała zawierać elementy gry online[8]. Jest to pierwsza część z serii Final Fantasy, w której zastosowano dubbing[3]. 26 grudnia 2013 roku, ukazała się wersja na PlayStation 3[4], a 12 maja 2015 na PlayStation 4[5]. Wydanie gry na komputery PC zaplanowano na dzień 12 maja 2016 roku[9].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historie w grze skupia się wokół Tidusa, gwiazdy sportu zwanego blitzball[10], mieszkającego w mieście Zanarkand. Podczas rozgrywanego meczu, na miasto napada potężny potwór nazywany Sinem, w wyniku czego zostaje ono doszczętnie zniszczone[1]. Tidus wraz z Auronem – przyjacielem swojego ojca – przeżywają jako jedni z nielicznych, jednakże w niezbyt jasnych okolicznościach przedostają się do odległej o tysiąc lat przyszłości[11]. Bohater dowiaduje się także iż mimo tak dużego upływu czasu, technika nie dość, że nie poszła do przodu, to ludzkość w ogóle z niej przestała korzystać. Powodem takiego stanu rzeczy jest nowa religia – Yawonu[3], które zakazuje korzystania z dobrodziejstw techniki. Okazuje się także, że stwór który zniszczył rodzinne miasto bohatera, nadal istnieje, nieustannie siejąc grozę[10], a ludzie trwają w przekonaniu, iż jego ataki są karą za korzystanie ze zdobyczy techniki[10].

Tidus dowiaduje się od Wakki – nowego przyjaciela z tej rzeczywistości – o istnieniu osób znanych jako Summonerzy, których zadaniem jest wyeliminowanie zagrożenia jakim jest Sin[12]. Wkrótce dane im jest poznać dziewczynę której przeznaczeniem jest bycie jedną z takich osób. Postanawiają się do niej przyłączyć w podróży, chcąc jej pomóc w zażegnaniu niebezpieczeństwa[3].

W trakcie podróży postać poznaje różne postacie, wśród których są też tacy którzy dołączają do grupy, chcąc mieć swój wkład w walce ze złem[3].

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Tidus[13] – jest on głównym bohaterem w grze. Był sportowcem, jednakże po tragicznych wydarzeniach w rodzinnym mieście trafił do odległej przyszłości. Motywacją jego działań jest chęć powrotu do swojej rzeczywistości.
 • Kimahri Ronso[13] – Pokryty niebieską sierścią przedstawiciel rasy Ronso, zamieszkującej góry Gagazet. Posługuje się ostrą włócznią, która jest w stanie przebić nawet pancerz. Posiada umiejętność trwałego kopiowania niektórych ataków przeciwników, co jest kontynuacją tzw. „niebieskiej magii” z poprzednich odsłon Final Fantasy.
 • Lulu[13] – Jest ona potężnym magiem. Oprócz standardowym czarów potrafi rzucać na przeciwników nawałnice konkretnego czaru. Zawsze ma przy sobie jedną ze swoich lalek, które są nawiązaniem do poprzednich części serii.
 • Rikku[13] – Nastolatka z plemienia Al-Bhed, które z racji korzystania z maszyn, jest w konflikcie z kapłanami religii Yevon. Jest złodziejką, która potrafi łączyć ze sobą różne przedmioty i substancje, tworząc w ten sposób nowe – o potężnych właściwościach.
 • Yuna[13]Protagonistka w grze. Podąża śladami ojca, stając się jak on Summonerem. Jako jedyna postać w grze potrafi przywoływać Aeony – magiczne stworzenia o potężnej sile.
 • Wakka[13] – Zawodowy piłkarz Blitzballa. Dzięki swojemu talentowi piłkarskiemu walczy na odległość, używając w tym celu swojej piłki od Blitzballa.
 • Auron[13] – poznajemy go na początku gry, przed tragicznymi wydarzeniami w Zanarkand. Jest osobą małomówną, posiadającą jednak cięty język.

Aeony[edytuj | edytuj kod]

Potężne istoty, które pojawiają się wyłącznie na życzenie Yuny. Dzieje się tak, gdyż jest jedyną Summonerką w drużynie.

 • Valefor[14] – Pierwsza istota którą możemy przywołać w grze. Wyglądem przypomina olbrzymiego ptaka.
 • Ifrit[14] – Piekielna istota miotająca ogniem. Znana z wcześniejszych odsłon serii.
 • Ixion[14] – Władający elektrycznością jednorożec – walczy za pomocą ataków błyskawicami.
 • Shiva[14] – Kobieta mająca ciało z lodu. Włada żywiołem zimna, a w czasie walki nie okazuje nikomu litości.
 • Anima[14] – Skuta łańcuchami przerażająca istota. Jest bardzo potężna, gdyż potrafi zabić jednym – bardzo bolesnym – atakiem będącym skupieniem jej cierpień.
 • Bahamut – Znany z poprzednich części potężny Aeon. Posiada mocne czary i jest pierwszym Aeonem z umiejętnością Break Damage Limit (jego damage może wynieść więcej niż 9999)
 • Yojimbo[14] – Płatny najemnik, który zawsze podczas walki, życzy sobie aby mu zapłacić za swoją pomoc, każdorazowo za każdy atak.
 • Magus Sisters[14] – Najtrudniejszy do zdobycia Aeon, będący zarazem jedynym, który jest tak naprawdę trzema osobnymi istotami występującymi razem.

System gry[edytuj | edytuj kod]

Technika walki[edytuj | edytuj kod]

Toczenie pojedynków tradycyjnie, obywa się w systemie tur[10][15]. W czasie każdej walki, do pojedynku stają tylko 3 spośród wszystkich postaci. Jednak po raz pierwszy w serii, można dowolnie zmieniać postacie, wybierając w każdym momencie, tę osobę, którą aktualnie najbardziej potrzebujemy[16]. Dodatkowo po prawej stronie ekranu, wyświetla się kolejka ruchów postaci toczących udział w walce, zaś sama kolejność, jak i częstotliwość czynności wykonywanych w czasie jednej tury, zależy od rodzaju podjętych działań[16].

Rozwój postaci[edytuj | edytuj kod]

Rozwijanie każdego z członków drużyny odbywa się poprzez specjale punkty ruchu, które to otrzymujemy po każdej zwycięskiej walce. Zarządzamy nimi na planszy rozwoju postaci zwanej Sphere Grid[17]. Na każdym polu znajdujemy obszar, który możemy zapełnić mocą siły, zręczności, magii lub innymi. Sphere Grid występuje w dwóch wersjach, wybieranych na początku rozgrywki – podstawowej i eksperckiej[17].

 • Podstawowa umożliwia rozwijanie postaci, wyłącznie w specjalizacji dla niej przeznaczonej. Nie ma możliwości uczenia się ataków innej osoby[18].
 • Ekspercka natomiast umożliwia uczenie się przez wszystkich członków drużyny, umiejętności każdego z nich. Każdy z nich zaczyna na planszy w tym samym miejscu[18].

Aspekty techniczne[edytuj | edytuj kod]

W Final Fantasy X zerwano z rozmowami postaci w formie dymków wypowiedzi. Zamiast tego, po raz pierwszy mamy do czynienia z mówiącymi postaciami[19]. Nowością w serii są także trójwymiarowe lokalizacje, jednakże bez możliwości manipulowania kamerą[20]. Tereny które pojawiają się podczas rozgrywki są wypełnione głębią. Podobnie jest z postaciami, u których wprowadzono mimikę twarzy[19][12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j Opis gry w serwisie Gry Online. [dostęp 2012-09-02]. (pol.).
 2. https://polter.pl/konsole/Final-Fantasy-X-n22373
 3. a b c d e f Opis gry w serwisie Square Zone. [dostęp 2012-09-02]. (pol.).
 4. a b Final Fantasy X HD (PS3), GRY-Online.pl [dostęp 2016-05-10] (pol.).
 5. a b Final Fantasy X HD (PS4), GRY-Online.pl [dostęp 2016-05-10] (pol.).
 6. IGN „Square Talks Final Fantasy Online” IGN [dostęp 2012-09-03].
 7. Square Millennium Event:: Final Fantasy IX, X, and XI Revealed IGN [dostęp 2012-09-03].
 8. IGN „Final Fantasy X Loses Online Capability” IGN [dostęp 2012-09-03].
 9. Daniel Górecki, Final Fantasy X/X-2 HD Remaster oficjalnie zmierza na PC, FrazPC.pl [dostęp 2016-05-10] (pol.).
 10. a b c d Opis gry na Wirtualnej Polsce. [dostęp 2012-09-02]. (pol.).
 11. Square Soft, Final Fantasy X. SCEE, PlayStation 2. (ang.). Cytat: „„Yeah, there is no Zanarkand anymore. Sin destroyed it a thousand years ago.” – wypowiedziane przez Rikku, podczas wykonywania misji w Ruinach, w początkowym etapie gry.”
 12. a b Recenzja gry: Final Fantasy X /X-2 HD Remaster, PPE.pl [dostęp 2016-05-11] (pol.).
 13. a b c d e f g Opis postaci w serwisie IGN. [dostęp 2016-05-11]. (ang.).
 14. a b c d e f g Opisy Aeonów w serwisie IGN. [dostęp 2016-05-11]. (ang.).
 15. Final Fantasy X (PlayStation 2), IGN [dostęp 2016-05-11] (ang.).
 16. a b Final Fantasy X, IGN [dostęp 2016-05-11] (ang.).
 17. a b Marcin Kosman, Final Fantasy X/X-2 HD Remaster – recenzja, Polygamia.pl [dostęp 2016-05-11] (pol.).
 18. a b Sphere Grid - Final Fantasy X, IGN [dostęp 2016-05-11] (ang.).
 19. a b Roger Hargreaves, Game review: Final Fantasy X/X-2 HD Remaster looks even better on PS4, Metro, 21 maja 2015 [dostęp 2016-05-11] (ang.).
 20. Opis gry w serwisie Krypta Final Fantasy. [dostęp 2012-09-03]. (pol.).