Final Fantasy X

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Final Fantasy X
Producent Square Soft[1]
Wydawca SCEE[1]
Seria gier Final Fantasy
Scenarzysta Kazushige Nojima
Kompozytor Nobou Uematsu
Masashi Hamauzu
Junya Nakano
Format obrazu 4:3, 16:9
Data wydania JP: 17 grudnia 2001[1]
Am.Płn.: 17 grudnia 2001[1]
EU: 9 maja 2002[1]
Gatunek jRPG[2]
Tryby gry gra jednoosobowa[1]
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 2[1]
PlayStation 3[3]
PlayStation 4[4]
Nośniki DVD (1)[2]
Kontrolery DualShock 2

Final Fantasy X (jap. ファイナルファンタジーX Fainaru Fantajī X)gra komputerowa z gatunku jRPG na konsolę PlayStation 2[1], wyprodukowana przez firmę Square Enix[1]. Produkcja gry rozpoczęła się w 1999 roku[5], a film ukazujący jej wersję beta został zaprezentowany podczas Square Millennium Event w 2000 roku[6]. Jej premiera nastąpiła 17 grudnia 2001 roku. Gra w początkowych założeniach miała zawierać elementy gry online[7]. Jest to pierwsza część z serii Final Fantasy, w której zastosowano dubbing[2]. 26 grudnia 2013 roku, ukazała się wersja na PlayStation 3[3], a 12 maja 2015 na PlayStation 4[4]. Wydanie gry na komputery PC zaplanowano na dzień 12 maja 2016 roku[8].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historie w grze skupia się wokół Tidusa, gwiazdy sportu zwanego blitzball[9], mieszkającego w mieście Zanarkand. Podczas rozgrywanego meczu, na miasto napada potężny potwór nazywany Sinem, w wyniku czego zostaje ono doszczętnie zniszczone[1]. Tidus wraz z Auronem – przyjacielem swojego ojca – przeżywają jako jedni z nielicznych, jednakże w niezbyt jasnych okolicznościach przedostają się do odległej o tysiąc lat przyszłości[10]. Bohater dowiaduje się także iż mimo tak dużego upływu czasu, technika nie dość że nie poszła do przodu, to ludzkość w ogóle z niej przestała korzystać. Powodem takiego stanu rzeczy jest nowa religia – Yawonu[2], które zakazuje korzystania z dobrodziejstw techniki. Okazuje się także że stwór który zniszczył rodzinne miasto bohatera, nadal istnieje, nieustannie siejąc grozę[9], a ludzie trwają w przekonaniu iż jego ataki są karą za korzystanie ze zdobyczy techniki[9].

Tidus dowiaduje się od Wakki – nowego przyjaciela z tej rzeczywistości – o istnieniu osób znanych jako Summonerzy, których zadaniem jest wyeliminowanie zagrożenia jakim jest Sin[11]. Wkrótce dane im jest poznać dziewczynę której przeznaczeniem jest bycie jedną z takich osób. Postanawiają się do niej przyłączyć w podróży, chcąc jej pomóc w zażegnaniu niebezpieczeństwa[2].

W trakcie podróży postać poznaje różne postacie, wśród których są też tacy którzy dołączają do grupy, chcąc mieć swój wkład w walce ze złem[2].

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Tidus[12] – jest on głównym bohaterem w grze. Był sportowcem, jednakże po tragicznych wydarzeniach w rodzinnym mieście trafił do odległej przyszłości. Motywacją jego działań jest chęć powrotu do swojej rzeczywistości.
 • Kimahri Ronso[12] – Pokryty niebieską sierścią przedstawiciel rasy Ronso, zamieszkującej góry Gagazet. Posługuje się ostrą włócznią, która jest w stanie przebić nawet pancerz. Posiada umiejętność trwałego kopiowania niektórych ataków przeciwników, co jest kontynuacją tzw. „niebieskiej magii” z poprzednich odsłon Final Fantasy.
 • Lulu[12] – Jest ona potężnym magiem. Oprócz standardowym czarów potrafi rzucać na przeciwników nawałnice konkretnego czaru. Zawsze ma przy sobie jedną ze swoich lalek, które są nawiązaniem do poprzednich części serii.
 • Rikku[12] – Nastolatka z plemienia Al-Bhed, które z racji korzystania z maszyn, jest w konflikcie z kapłanami religii Yevon. Jest złodziejką, która potrafi łączyć ze sobą rożne przedmioty i substancje, tworząc w ten sposób nowe – o potężnych właściwościach.
 • Yuna[12]Protagonistka w grze. Podąża śladami ojca, stając się jak on Summonerem. Jako jedyna postać w grze potrafi przywoływać Aeony – magiczne stworzenia o potężnej sile.
 • Wakka[12] – Zawodowy piłkarz Blitzballa. Dzięki swojemu talentowi piłkarskiemu walczy na odległość, używając w tym celu swojej piłki od Blitzballa.
 • Auron[12] – poznajemy go na początku gry, przed tragicznymi wydarzeniami w Zanarkand. Jest osobą małomówną, posiadającą jednak cięty język.

Aeony[edytuj | edytuj kod]

Potężne istoty, które pojawiają się wyłącznie na życzenie Yuny. Dzieje się tak, gdyż jest jedyną Summonerką w drużynie.

 • Valefor[13] – Pierwsza istota którą możemy przywołać w grze. Wyglądem przypomina olbrzymiego ptaka.
 • Ifrit[13] – Piekielna istota miotająca ogniem. Znana z wcześniejszych odsłon serii.
 • Ixion[13] – Władający elektrycznością jednorożec – walczy za pomocą ataków błyskawicami.
 • Shiva[13] – Kobieta mająca ciało z lodu. Włada żywiołem zimna, a w czasie walki nie okazuje nikomu litości.
 • Anima[13] – Skuta łańcuchami przerażająca istota. Jest bardzo potężna, gdyż potrafi zabić jednym – bardzo bolesnym – atakiem będącym skupieniem jej cierpień.
 • Bahamut – Znany z poprzednich części potężny Aeon. Posiada mocne czary i jest pierwszym Aeonem z umiejętnością Break Damage Limit (jego damage może wynieść więcej niż 9999)
 • Yojimbo[13] – Płatny najemnik, który zawsze podczas walki, życzy sobie aby mu zapłacić za swoją pomoc, każdorazowo za każdy atak.
 • Magus Sisters[13] – Najtrudniejszy do zdobycia Aeon, będący zarazem jedynym, który jest tak naprawdę trzema osobnymi istotami występującymi razem.

System gry[edytuj | edytuj kod]

Technika walki[edytuj | edytuj kod]

Toczenie pojedynków tradycyjnie, obywa się w systemie tur[9][14]. W czasie każdej walki, do pojedynku stają tylko 3 spośród wszystkich postaci. Jednak po raz pierwszy w serii, można dowolnie zmieniać postacie, wybierając w każdym momencie, tę osobę, którą aktualnie najbardziej potrzebujemy[15]. Dodatkowo po prawej stronie ekranu, wyświetla się kolejka ruchów postaci toczących udział w walce, zaś sama kolejność, jak i częstotliwość czynności wykonywanych w czasie jednej tury, zależy od rodzaju podjętych działań[15].

Rozwój postaci[edytuj | edytuj kod]

Rozwijanie każdego z członków drużyny odbywa się poprzez specjale punkty ruchu, które to otrzymujemy po każdej zwycięskiej walce. Zarządzamy nimi na planszy rozwoju postaci zwanej Sphere Grid[16]. Na każdym polu znajdujemy obszar, który możemy zapełnić mocą siły, zręczności, magii lub innymi. Sphere Grid występuje w dwóch wersjach, wybieranych na początku rozgrywki – podstawowej i eksperckiej[16].

 • Podstawowa umożliwia rozwijanie postaci, wyłącznie w specjalizacji dla niej przeznaczonej. Nie ma możliwości uczenia się ataków innej osoby[17].
 • Ekspercka natomiast umożliwia uczenie się przez wszystkich członków drużyny, umiejętności każdego z nich. Każdy z nich zaczyna na planszy w tym samym miejscu[17].

Aspekty techniczne[edytuj | edytuj kod]

W Final Fantasy X zerwano z rozmowami postaci w formie dymków wypowiedzi. Zamiast tego, po raz pierwszy mamy do czynienia z mówiącymi postaciami[18]. Nowością w serii są także trójwymiarowe lokalizacje, jednakże bez możliwości manipulowania kamerą[19]. Tereny które pojawiają się podczas rozgrywki są wypełnione głębią. Podobnie jest z postaciami, u których wprowadzono mimikę twarzy[18][11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j Opis gry w serwisie Gry Online (pol.). [dostęp 2012-09-02].
 2. a b c d e f Opis gry w serwisie Square Zone (pol.). [dostęp 2012-09-02].
 3. a b Final Fantasy X HD (PS3), GRY-Online.pl [dostęp 2016-05-10] (pol.).
 4. a b Final Fantasy X HD (PS4), GRY-Online.pl [dostęp 2016-05-10] (pol.).
 5. IGN „Square Talks Final Fantasy Online” IGN [dostęp 2012-09-03].
 6. Square Millennium Event:: Final Fantasy IX, X, and XI Revealed IGN [dostęp 2012-09-03].
 7. IGN „Final Fantasy X Loses Online Capability” IGN [dostęp 2012-09-03].
 8. Daniel Górecki, Final Fantasy X/X-2 HD Remaster oficjalnie zmierza na PC, FrazPC.pl [dostęp 2016-05-10] (pol.).
 9. a b c d Opis gry na Wirtualnej Polsce (pol.). [dostęp 2012-09-02].
 10. Square Soft, Final Fantasy X. SCEE, PlayStation 2. (ang.). Cytat: „„Yeah, there is no Zanarkand anymore. Sin destroyed it a thousand years ago.” – wypowiedziane przez Rikku, podczas wykonywania misji w Ruinach, w początkowym etapie gry.”
 11. a b Recenzja gry: Final Fantasy X /X-2 HD Remaster, PPE.pl [dostęp 2016-05-11] (pol.).
 12. a b c d e f g Opis postaci w serwisie IGN (ang.). [dostęp 2016-05-11].
 13. a b c d e f g Opisy Aeonów w serwisie IGN (ang.). [dostęp 2016-05-11].
 14. Final Fantasy X (PlayStation 2), IGN [dostęp 2016-05-11] (ang.).
 15. a b Final Fantasy X, IGN [dostęp 2016-05-11] (ang.).
 16. a b Marcin Kosman, Final Fantasy X/X-2 HD Remaster – recenzja, Polygamia.pl [dostęp 2016-05-11] (pol.).
 17. a b Sphere Grid - Final Fantasy X, IGN [dostęp 2016-05-11] (ang.).
 18. a b Roger Hargreaves, Game review: Final Fantasy X/X-2 HD Remaster looks even better on PS4, Metro, 21 maja 2015 [dostęp 2016-05-11] (ang.).
 19. Opis gry w serwisie Krypta Final Fantasy (pol.). [dostęp 2012-09-03].