Fundamentalistyczny Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundamentalistyczny Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich

Fundamentalistyczny Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (ang. Fundamentalist Church of Jesus Christ of Latter Day Saints skrót: FLDS) – kościół z ruchu świętych w dniach ostatnich, charakteryzujący się skrajnym fundamentalizmem w nauczaniu i praktykach.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Świątynia Fundamentalistycznego Kościoła w Eldorado w Teksasie
Zdjęcie z lotu ptaka z widocznym promieniem światła z nieba padającym na świątynię FLDS

Kościół Fundamentalistyczny odwołuje się do wszystkich kontrowersyjnych poglądów, które swego czasu głosili mormoni na czele z Brighamem Youngiem[a]. Przejawia się to m.in. w następujących praktykach i poglądach:

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Jest to największa amerykańska grupa poligamistyczna, liczy od 6 do 10 tysięcy członków, żyjących w kilkunastu miejscowościach w Utah, Arizonie, Kolorado, Teksasie, oraz Kanadzie i Meksyku.

Terenem działalności jest objęty kontynent Ameryki Północnej. Kościół organizuje śluby poligamistyczne.

Zarzuty[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Kościoła – Warren Steed Jeffs znalazł się na liście FBI, dziesięciu najbardziej poszukiwanych przestępców (7 maja 2006). Za pomoc w jego ujęciu wyznaczono nagrodę 100 tys. dolarów. Zarzucano mu utrzymywanie kontaktów seksualnych z nastolatką (jedną ze swoich żon) oraz zaaranżowanie małżeństwa innej 14-letniej dziewczyny z 19-letnim członkiem jego Kościoła. FBI określiła to jako „współudział w gwałcie”. Został ujęty 28 sierpnia 2006 około 9 wieczorem czasu lokalnego na północ od Las Vegas.

20 listopada 2007 roku orzeczono dwukrotną karę pięciu lat pozbawienia wolności. Tego samego dnia Warren Jeffs zrzekł się funkcji Prezydenta Kościoła.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Brigham Young nauczał doktryn, do których współczesny mormonizm jest sceptyczny, zaś Fundamentalistyczny Kościół je uznaje, np. Jezus Chrystus nie został zrodzony z Ducha Świętego (Journal of Discourses, t. I, s. 52); Bóg Ojciec był kiedyś zwykłym człowiekiem (Journal of Discourses, t. I, s. 50-51); Grzech cudzołóstwa może być przebaczony jedynie dzięki ofierze złożonej z własnego życia (Journal of Discourses, t. IV, s. 53-54)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]