Genk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Genk
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Prowincja  Limburgia
Burmistrz Wim Dries
Powierzchnia 87,85 km²
Populacja (2010)
• liczba ludności
• gęstość

64 757
737 os./km²
Nr kierunkowy 089
Kod pocztowy 3600
Położenie na mapie Limburgii
Mapa lokalizacyjna Limburgii
Genk
Genk
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Genk
Genk
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Genk
Genk
Ziemia 50°57′N 5°30′E/50,950000 5,500000
Strona internetowa

Genk (wym. [ʝɛŋk]) – miasto w Belgii, w prowincji Limburgia, w pobliżu Hasselt. Genk jest jednym z najważniejszych przemysłowych miast Flandrii, położony nad Kanałem Alberta, pomiędzy Antwerpią i Liège. SEA Tourist Commission uznało Genk za najprzyjaźniejsze miasto Europy.

Historia, gospodarka[edytuj]

Celtyckie i średniowieczne pochodzenie[edytuj]

Prawdopodobnie Genk bierze swoje początki od celtyckiej wioski, która została schrystianizowana w X wieku. W okolicy znaleziono pozostałości małego drewnianego kościoła pochodzące z tego okresu. Pierwsza wzmianka o Genk, jako Geneche znajduje się w dokumencie z 1108 roku, cedującym teren na opactwo Rolduc. Politycznie Genk należało do hrabstwa Loon, dopóki nie zostało zaanektowane przez Diecezję Liège w roku 1365.

Rozwój w XX wieku[edytuj]

Do końca XIX wieku Genk pozostawało małą, nieznaczącą wioską. W 1901 r. zostały tu jednak odkryte duże pokłady węgla kamiennego, co przyciągnęło tu wielu robotników, zarówno miejscowych jak i imigrantów. Stworzyło to społeczeństwo, będące mozaiką różnych kultur i narodowości: Belgów, Polaków, Włochów, Turków i in. Miejscowość bardzo szybko się rozrastała, stając się jednym z większych miast Limburgii. W pierwszej połowie XX wieku górnictwo stanowiło postawę gospodarki regionu. Począwszy od lat 60. ubiegłego stulecia kopalnie są zamykane. Obecnie największym pracodawcą w Genk jest Ford, który zatrudnia tu ok. 10 000 osób, produkując modele Galaxy, S-max, Transit i Mondeo. W Genk mieszka także skupisko Polonii, dysponujące m.in. Polską Salą w Genk.

Genk dziś[edytuj]

Dziś Genk jest przemysłowym centrum Limburgii, w którym pracuja około 45 tysięcy ludzi. Pod względem ekonomicznym jest to trzecie miasto w Belgii, a na jego populację składają się ludzie z 86 narodowości. Jedna trzecia mieszkańców Genk to cudzoziemcy.

W 2000 r. Genk oficjalnie otrzymało prawa miejskie.

W mieście ma swą siedzibę jeden z czołowych klubów ligi belgijskiej w ostatnich latach, KRC Genk.

Zwiedzanie[edytuj]

 • Największą atrakcją turystyczną Genk jest Bokrijk, centrum rekreacyjne na świeżym powietrzu, na które składa się:
  • skansen z budynkami z całej Flandrii (pochodzącymi z czasów od XVII do XIX wieku)
  • wolnodostępny ogród botaniczny (arboretum)
  • rozbudowany plac zabaw dla najmłodszych
  • rezerwat przyrody (niedostęny dla zwiedzających)

W lecie w Bokrijk obejrzeć można inscenizacje wydarzeń z historii Flandrii.

 • Inne godne uwagi miejsca to kopalnie Zwartberg, Waterschei i Winterslag, otoczone wielkimi hałdami. Obecnie znajdują się w fazie rewitalizacji, w budynkach kopalnianych powstał kinowy multipleks, centrum handlowe i restauracje.
 • Pomimo przemysłowej przeszłości i teraźniejszości, Genk nazywane jest Zielonym Miastem. Znajduje się w nim rezerwat "De Maten", tereny rekreacyjne zwane Kattevennen (gdzie znajduje się Europlaneterium), Bokrijk i inne tereny zielone. W słoneczny dzień warto też odwiedzić Park Słoneczny (po flamandzku: Zonnewijzerpark).

Sławni mieszkańcy[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]