Giwat Amal Bet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Giwat Amal Bet
גבעת עמל ב
Osiedle Tel Awiwu
Ilustracja
Wieżowce osiedla Giwat Amal Bet – pośrodku
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Czwarta
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°05′34″N 34°47′49″E/32,092778 34,796944
Portal Portal Izrael

Giwat Amal Bet (hebr. גבעת עמל ב; Wzgórze Pracy Bet) − osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Czwartej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone we wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na południe od rzeki Jarkon. Północną granicę osiedla stanowi Park Abramowicza, wschodnią granicą jest ulica Josef Pa'amoni, a zachodnią ulica HaZohar. Od północy, wschodu i zachodu osiedle sąsiaduje z osiedlem Bawli. Na południu, za ulicą HaRav Shlomo Goren znajduje się osiedle Park Cammeret.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w miejscu tym znajdowała się arabska wioska Al-Jammasin al-Gharbi (arab. جمّاسين الغربي), utworzona w XVIII wieku przez Beduinów. W 1945 liczyła ona 1080 mieszkańców. Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny wioska została otoczona przez osiedla i drogi kontrolowane przez siły żydowskie. Ze względu na trudne warunki życia w tej okrążonej arabskiej enklawie, większość mieszkańców wioski zdecydowała się na jej opuszczenie. 7 stycznia 1948 siły Hagany zmusiły pozostałych do opuszczenia wsi. Wioska została całkowicie opuszczona w dniu 17 marca 1948, kiedy to Hagana zajęła opuszczone domy[1].

Na terenie zniszczonej arabskiej wioski wybudowano współczesne osiedle mieszkaniowe Bawli, a w 2000 rozpoczęto budowę domów osiedla Giwat Amal Bet.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Obszar osiedla stanowi niewielki obszar we wschodniej części centrum miasta. Znajdują się tutaj niskie domy mieszkalne.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Na południowo-wschodnim obrzeżu osiedla znajdują się dwie synagogi (przy ulicach HaRav Nisim i HaRav Shlomo Goren).

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przy osiedlu znajduje się skrzyżowanie ulicy Pinkas z Namir, będąca miejskim odcinkiem drogi ekspresowej nr 2 ISR-HW-2.svg (Tel Awiw-Netanja-Hajfa). Na wschód od niej przebiega autostrada nr 20 ISR-FW-20.svg (Ayalon Highway).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Welcome To al-Jammasin al-Gharbi (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 23 maja 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]