Tel Baruch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tel Baruch
תל ברוך
Osiedle Tel Awiwu
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Druga
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°07′02″N 34°48′55″E/32,117222 34,815278
Portal Portal Izrael

Tel Baruch (hebr. תל ברוך) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Drugiej.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa osiedla oddaje cześć znanemu działaczowi ruchu syjonistycznego Mordechaja (Mark) Joseph Barucha (1899-1872).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Tel Baruch

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone w północno-wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Południową granicę osiedla stanowi ulica Mivtsa Kadesh, za którą znajduje się osiedle Ma’oz Awiw. Zachodnią granicę wyznacza autostrada Ayalon, za którą jest Kampus Uniwersytetu Telawiwskiego i osiedle Afeka. Na północy jest osiedle Newe Gan. Natomiast wschodnią granicę wyznacza ulica Bnei Ephraim, za którą znajduje się osiedle Ne’ot Afeka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle zostało utworzone w latach 50. XX wieku przez żydowskich imigrantów z Bułgarii. W kolejnych latach dołączyli do nich imigranci z Algierii, Egiptu i Włoch. W latach 90. dobudowano na północy nowoczesne osiedle Tel Baruch North.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zabudowa osiedla składa się z niewysokich budynków mieszkalnych, w większości przeznaczonych dla 6-8 rodzin. Jedynie w północnej części osiedla (Tel Baruch North) znajdują się budynki mieszkalne wzniesione z „wielkiej płyty”.

Znajdują się tutaj dwa parki: Rizfeld Garden i Khaim Mevorakh Garden.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajdują się dwie szkoły podstawowe Tel Baruch, El-Harizi, oraz gimnazjum Beit Ha-Noar Ha-Ironi Giwat Hod Boarding School.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Na terenie osiedla znajduje się jedna synagoga (przy ulicy Kafrisin).

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W północnej części osiedla znajduje się centrum handlowe Mikado Center, w którym mieści się przychodnia zdrowia, apteka oraz urząd pocztowy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Główną ulicą osiedla jest Keren Kayemet Le'Israel, którą jadąc na zachód dojeżdża się do autostrady nr 20 ISR-FW-20.svg (Ayalon Highway), lub jadąc na wschód dojeżdża się do drogi nr 482 ISR-HW-482.svg (Tel Awiw-Herclijja), którą jadąc na północ dojeżdża się do autostrady nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Ari’el).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]