Ne’ot Afeka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ne’ot Afeka
נאות אפקה
Osiedle Tel Awiwu
Ilustracja
Osiedle Ne’ot Afeka
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Druga
Powierzchnia 1,3 km²
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°06′57″N 34°49′11″E/32,115833 34,819722
Portal Portal Izrael

Ne’ot Afeka (hebr. נאות אפקה; Właściwy Afeka) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Drugiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Ne’ot Afeka

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone w północno-wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Zachodnią granicę osiedla stanowi ulica Bnei Ephraim, za którą znajduje się osiedle Tel Baruch. Na północy za ulicą Bnei Ephraim znajduje się osiedle Newe Gan oraz cmentarz Kirjat Saul. Na wschodzie za ulicami Moshe Sneh, HaRav Gliksberg i Pinhas Rosen znajdują się osiedla Ramot Cahala, Rewiwim i Newe Dan. Południową granicę wyznacza ulica Mivtsa Kadesh, za którą znajdują się osiedla Hadar Josef i Ma’oz Awiw.

Ulica Avraham Shlonsky dzieli osiedle na dwie części: południową Ne’ot Afeka A i północną Ne’ot Afeka B.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki osiedla datują się na lata 60. XX wieku, kiedy to przy tutejszej fabryce powstały pierwsze domy mieszkalne dla robotników. W latach 90. nastąpiła rozbudowa osiedla.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zabudowa osiedla składa się z budynków wielorodzinnych wzniesionych z "wielkiej płyty". W południowo-wschodniej części osiedla znajduje się mieszkaniowy drapacz chmur 2 Kehilat Venezia, który ma 19 kondygnacji[1]. Tuż przy nim znajdują się mniejsze wieżowce: 14 Kehilat Saloniki o 13 piętrach oraz 10 Kehilat Saloniki o 12 piętrach.

W południowej części osiedla znajduje się Park Berlin, a w północnej części Park Weits.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

College Afeka College of Engineering

W zachodniej części osiedla znajduje się średnia szkoła Lady Davis. Tuż obok znajduje się College Inżynierii Afeka (Afeka College of Engineering). College został założony w 1996 i składa się z pięciu budynków w których około 2 tys. studentów kształci się z zakresu inżynierii elektrycznej i elektronicznej, inżynierii mechanicznej, oprogramowania komputerowego, inżynierii przemysłowej i inżynierii medycznej[2]. Uczelnia ta w 2010 zajęła 20. miejsce w rankingu izraelskich szkół wyższych[3].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W południowo-wschodniej części osiedla znajduje się duży kompleks centrum handlowego. Drugie, mniejsze centrum handlowe znajduje się w północno-zachodniej części osiedla.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W południowo-wschodniej części osiedla znajduje się przychodnia zdrowia. Przy ulicy Avraham Shlonsky znajduje się ośrodek opieki nad ludźmi starszymi „Mishan”. W ośrodku znajdują się różnorodne gabinety fizjoterapii oraz sale gimnastyczne i gabinety lekarskie[4]. W osiedlu jest także jedna apteka.

Przy ulicy Lamdan znajduje się siedziba Straży Cywilnej.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W południowej części osiedla znajduje się Centrum Sportowe Hadar Afeka.

Park Berlin

Transport[edytuj | edytuj kod]

Główną ulicą osiedla jest Avraham Shlonsky, którą jadąc na zachód dojeżdża się do autostrady nr 20 ISR-FW-20.svg (Ayalon Highway), lub jadąc na wschód dojeżdża się do drogi nr 482 ISR-HW-482.svg (Tel Awiw-Herclijja). Jadąc nią na północ dojeżdża się do autostrady nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Ari’el).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2 Kehilat Venezia (ang.). W: Emporis.com [on-line]. [dostęp 2010-03-29].
  2. Afeka Tel Aviv Academic College of Engineering: Afeka Tel Aviv Academic College of Engineering (ang.). [dostęp 2010-02-26].
  3. 4 International Colleges & Universities: Universities in Israel by 2010 University Web Ranking (ang.). [dostęp 2010-02-26].
  4. Neot Afeka Seniors' Residence – Beit Neot Afeka (ang.). retirementhomes.com. [dostęp 2010-02-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]