Ewer ha-Jarkon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park przemysłowy Jarkon
אזור תעשייה עבר הירקון
Park przemysłowy Tel Awiwu
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Druga
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°06′32″N 34°50′16″E/32,108889 34,837778
Portal Portal Izrael

Park przemysłowy Jarkon (hebr. אזור תעשייה עבר הירקון; ang. Ever Ha-Yarkon Industrial Zone) – park przemysłowy w mieście Tel Awiw-Jafa w Izraelu, znajdujący się na terenie Dzielnicy Drugiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Park przemysłowy leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położona w północno-wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Zachodnią granicę stanowi ulica Raoul Wallenberg, za którą znajduje się osiedle mieszkaniowe Jisgaw. Na północy za ulicą Ha-Arad jest strefa biznesowa Kirjat Atidim. Na wschodzie rozciągają się tereny rolnicze, za którymi przebiega autostrada nr 4 ISR-HW4 blue.PNG (Aszkelon-Tel Awiw-Petach Tikwa-Hajfa). Na południu za rzeką Jarkon jest miasto Bene Berak.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Strefa przemysłowa Jarkon

Strefa przemysłowa powstała w latach 50. XX wieku jako skupisko niewielkich zakładów produkcyjnych oraz warsztatów usługowych. Pod koniec lat 90. utworzono tutaj strefę przemysłową hi-tech. Na początku XXI wieku strefa zaczęła odgrywać coraz ważniejszą rolę w życiu kulturalno-rozrywkowym Tel Awiwu. Na dolnych piętrach tutejszych biurowców powstało wówczas wiele restauracji, kawiarni oraz centrów handlowych.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zabudowa strefy składa się z nowoczesnych wielopiętrowych biurowców wzniesionych z „wielkiej płyty”. Z najwyższych budynków znajdują się tutaj wzniesione w latach 2005-2006: 16-piętrowy biurowiec Or Tower B oraz 12-piętrowy biurowiec Or Tower A[1].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W północnej części strefy znajduje się szkoła Dalet.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Największą tutejszą firmą jest izraelskie przedstawicielstwo włoskiego koncernu motoryzacyjnego FIAT. Jednak największe znaczenie mają tutejsze firmy hi-tech, które wchodzą w skład izraelskiej Doliny Krzemowej. Zgodnie z nazwą tereny te stanowią centrum izraelskiego przemysłu tzw. „nowych technologii” (technopolia), głównie przemysłu komputerowego.

Media[edytuj | edytuj kod]

W strefie znajduje się stacja nadawcza komercyjnej stacji telewizyjnej Channel 2 (hebr. ערוץ 2).

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W zachodniej części osiedla znajduje się posterunek policji, natomiast w południowej części jest remiza straży pożarnej.

12 maja 2009 otworzono nowoczesny szpital Assuta. W strefie jest także centrum rehabilitacyjne.

Noclegi[edytuj | edytuj kod]

W strefie przemysłowej znajduje się hotel Leonardo Boutique Hotel Tel Aviv.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszą ulicą osiedla jest droga nr 482 ISR-HW-482.svg (Tel Awiw-Herclijja), którą jadąc na północ dojeżdża się do autostrady nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Ari’el).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Emporis.com: Or Towers (ang.). [dostęp 29 marca 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]