Kirjat Atidim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kirjat Atidim
קריית עתידים
Park przemysłowy Tel Awiwu
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Druga
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°06′52″N 34°50′35″E/32,114444 34,843056
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Kirjat Atidim (hebr. קריית עתידים) – park przemysłowy w mieście Tel Awiw-Jafa w Izraelu, znajdujący się na terenie Dzielnicy Drugiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone w północno-wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Na północnym zachodzie za ulicą Raoul Wallenberg jest osiedle Newe Szaret. Na północy i wschodzie rozciągają się tereny rolnicze, za którymi przebiega autostrada nr 4 ISR-HW4 blue.PNG (Aszkelon-Tel Awiw-Petach Tikwa-Hajfa). Na południu jest Ewer ha-Jarkon, a na zachodzie za ulicą Raoul Wallenberg jest osiedle Ramat ha-Chajjal.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa Kirjat Atidim

Projekt budowy tego nowoczesnego centrum biznesowego i jednocześnie strefy przemysłowej hi-tech powstał w 1972 z inicjatywy Rady Miejskiej Tel Awiwu i Uniwersytetu Tel Awiwu. Jednak prace budowlane rozpoczęto pod koniec XX wieku.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zabudowa składa się w większości z niewysokich budynków, jedynie w północnej części strefy znajduje się wieżowiec Vision Tower, o wysokości 150 metrów. Tuż obok jest mniejszy biurowiec Kirjat Atidim Tower o wysokości 76 metrów.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Największe znaczenie mają tutejsze firmy hi-tech, które wchodzą w skład izraelskiej Doliną Krzemową. Zgodnie z nazwą tereny te stanowią centrum izraelskiego przemysłu tzw. "nowych technologii" (technopolia), głównie przemysłu komputerowego. Działają tutaj między innymi: Ness Technologies, Comverse, Red-Bint, Alvarion i inne.

W południowej części strefy znajduje się duże centrum handlowe z urzędem pocztowym.

Transport[edytuj | edytuj kod]

W strefie znajduje się duża zajezdnia autobusowa Dan.

Ze strefy wyjeżdża się na zachód ulicą Raoul Wallenberga, którą dojeżdża się na drogę nr 482 ISR-HW-482.svg (Tel Awiw-Herclijja), którą jadąc na północ dojeżdża się do autostrady nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Ari’el).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]