Ha-Misztala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ha-Misztala
המשתלה
Osiedle Tel Awiwu
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Druga
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°07′39″N 34°49′48″E/32,127500 34,830000
Portal Portal Izrael

Ha-Misztala (hebr. המשתלה; Żłobek) - osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Drugiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone w północno-wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Południową granicę osiedla stanowią ulice Alexander Argov i Max Brod, za którymi znajduje się osiedle Ganne Cahala. Zachodnią granicę wyznacza droga nr 482 ISR-HW-482.svg (Tel Awiw-Herclijja), za którą jest cmentarz miejski Kirjat Sza’ul. Na północy i wschodzie rozciągają się tereny rolnicze z winnicami, za którymi jest węzeł drogowy drogi nr 482 z autostradą nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Petach Tikwa-Ari’el), za którą znajduje się miasto Ramat ha-Szaron.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt budowy nowego luksusowego osiedla mieszkaniowego w północno-wschodniej części Tel Awiwu, powstał w 1993. Osiedle powstało w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Osiedle jest w ciągłej rozbudowie.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zabudowa osiedla składa się z luksusowych budynków mieszkalnych wzniesionych z „wielkiej płyty”. Jest to osiedle w którym mieszkają zamożni ludzie.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

We wschodniej części osiedla znajduje się kompleks sportowy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z osiedla wyjeżdża się na zachód na drogę nr 482 ISR-HW-482.svg (Tel Awiw-Herclijja), którą jadąc na północ dojeżdża się do autostrady nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Ari’el).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]