Ramat Awiw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ramat Aviv
רמת אביב
Osiedle Tel Awiwu
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Pierwsza
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°06′25″N 34°47′49″E/32,106944 34,796944
Portal Portal Izrael

Ramat Aviv (hebr. רמת אביב; Wiosenne Wzgórza) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Pierwszej.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwę Ramat Awiw noszą w Tel Awiwie cztery osiedla: Ramat Awiw Hajeruka (również Ramat Awiw Alef lub w skrócie Ramat Awiw), Newe Awiwim (również Ramat Awiw Bet), Ramat Awiw Gimel oraz Ramat Awiw ha-Chadasza.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron, nad Morzem Śródziemnym. Jest położone w północnej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Północną granicę wyznacza ulica Einsteina, za którą znajduje się osiedle Newe Awiwim. Wschodnią i południową granicę stanowi ulica Haim Levanon, za którą znajdują się Kampus Uniwersytetu Telawiwskiego i Kirjat ha-Muze’onim. Natomiast zachodnią granicę wyznacza droga ekspresowa nr 2, za którą znajduje się osiedle Tochnit Lamed.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Osiedle powstało na nadmorskich wydmach i nieużytkach rolniczych, położonych na północ od zabudowy miejskiej Tel Awiwu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w miejscu tym znajdowały się pola uprawne niewielkiej arabskiej wioski Al-Shaykh Muwannis (arab. الشيخ موّنس). Większość mieszkańców wsi było członkami arabskiej rodziny Abu Kishk, która wyemigrowała do Brytyjskiego Mandatu Palestyny z Egiptu w połowie XX wieku. Populacja wioski żyła w przyjaznych stosunkach z Żydami. Doszło jednak do kilku incydentów. Na przykład w 1946 trzech arabskich mieszkańców wsi zgwałciło żydowską dziewczynę. W trakcie procesu sądowego, członkowie żydowskiej organizacji Hagana postrzelili jednego ze sprawców gwałtu, a drugiego porwali i wykastrowali[2].

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny mieszkańcy wsi otrzymali gwarancję bezpieczeństwa ze strony żydowskiej Hagany, w zamian za obietnicę nie wpuszczenia do wsi żołnierzy Arabskiej Armii Wyzwoleńczej[2]. Pomimo to, członkowie żydowskich oddziałów Irgun i Lechi porwali 12 marca 1948 kilku ważnych mieszkańców wsi. Dalszy wzrost napięcia spowodował, że mieszkańcy zaczęli opuszczać wieś[3]. W dniu 23 marca Hagana doprowadziła do uwolnienia porwanych Arabów, jednak mieszkańcy wsi kontynuowali opuszczanie swoich domów. Po całkowitym opuszczeniu wioski, tereny te zostały przyłączone do Tel Awiwu[4].

Budowa osiedla Ramat Awiw rozpoczęła się w latach 50. XX wieku. Jego ranga wzrosła po 1963, kiedy podjęto decyzję o przeniesieniu tutaj Uniwersytetu Telawiwskiego.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Przy centrum handlowym Ramat Aviv Mall znajdują się ambasady Norwegii i Finlandii.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to zamożna podmiejska dzielnica, nieoficjalnie traktowana czasami jako oddzielne miasto. Obok domów jednorodzinnych znajdują się tutaj także budynki wielorodzinne wybudowane z „wielkiej płyty”.

Edukacja i nauka[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajdują się szkoły podstawowe: Ilanot, Alummot i Aran. Jest tu także Alliance High School, oferująca wyższe wykształcenie w ramach Otwartego Uniwersytetu Izraela[5].

W północno-wschodniej części osiedla znajdują się akademiki studentów z Uniwersytetu Tel Awiwu.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W południowej części osiedla znajduje się kryta pływalnia, a w środkowej korty tenisowe.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Ramat Aviv Mall

W północnej części osiedla znajduje się centrum handlowe Ramat Aviv Mall, uznawane za jedno z najbardziej luksusowych centrów handlowych w Izraelu. Na powierzchni 80 tys. znajduje się około 120 sklepów, kawiarni, restauracji i kilka sal kinowych. W 15-piętrowym wieżowcu (58 metrów wysokości) swoje siedziby mają liczne firmy biznesowe, między innymi: Danya Cebus Ltd., Africa Israel Investments Ltd., Aluton Products Ltd., ESL – Eng. S. Lustig Consulting Engineers Ltd., H.R.V.A.C Consulting Engineering Co. Ltd.[6].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Przy centrum handlowym Ramat Aviv Mall znajduje się nowoczesne prywatne Centrum Medyczne Ramat Aviv[7]. W osiedlu jest także apteka i urząd pocztowy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez zachodnią część osiedla przechodzi droga ekspresowa nr 2 ISR-HW-2.svg (Tel Awiw-Netanja-Hajfa), natomiast ulicą Rokah można dojechać do położonej na wschodzie autostrady nr 20 ISR-FW-20.svg (Ayalon Highway).

Na zachód od osiedla znajduje się krajowy port lotniczy Sede Dow.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jewish Agency for Israel: Tel Aviv (ang.). [dostęp 21 maja 2008].
  2. a b Benny Morris: The Birth of the Palestinian Refugee Problem Revisited. Cambridge: Cambridge University Press, 2004, s. 127-128. ISBN 0-521-00967-7.
  3. Ilan Pappe: The Israel/Palestine Question. Cmbridge: Routledge, 1999, s. 199. ISBN 0-415-16947-X.
  4. PalestineRemembered.com: Welcome To al-Shaykh Muwannis (ang.). [dostęp 18 lutego 2010].
  5. Alliance High School: Alliance High School (hebr.). [dostęp 28 lutego 2010].
  6. Emporis Corporation: Ramat Aviv Mall Tower (ang.). [dostęp 20 lutego 2010].
  7. The Ramat Aviv Medical Center: About Us (ang.). [dostęp 20 lutego 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]