Afeka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Afeka
אפקה
Osiedle Tel Awiwu
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Pierwsza
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°07′20″N 34°48′25″E/32,122222 34,806944
Portal Portal Izrael

Afeka (hebr. אפקה) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Pierwszej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron, nad Morzem Śródziemnym. Jest położone w północnej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Od strony zachodniej jest ograniczone ulicami Recanafi i Haim Levanon, za którymi znajdują się osiedla Ramat Awiw Gimel i Newe Awiwim. Od strony północnej osiedle zamykają ulice Abba Ahimeir, Dov Gruner i Dov Drezner. Po stronie wschodniej przebiega autostrada Ayalon, na którą można wjechać poprzez główną ulicę osiedla, ulicę Keren Kayemet Le'Israel. Na południu znajduje się Kampus Uniwersytetu Telawiwskiego.

Osiedle dzieli się na dwie części: Afeka Północna i Afeka Południowa.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Osiedle powstało na nadmorskich wydmach i nieużytkach rolniczych, położonych na północ od zabudowy miejskiej Tel Awiwu. Podczas rozbudowy teren został wyrównany i obecnie obszar osiedla jest płaski[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w miejscu tym znajdowały się pola uprawne niewielkiej arabskiej wioski Al-Shaykh Muwannis (arab. الشيخ موّنس). Większość mieszkańców wsi było członkami arabskiej rodziny Abu Kishk, która wyemigrowała do Brytyjskiego Mandatu Palestyny z Egiptu w połowie XX wieku. Populacja wioski żyła w przyjaznych stosunkach z Żydami. Doszło jednak do kilku incydentów. Na przykład w 1946 trzech arabskich mieszkańców wsi zgwałciło żydowską dziewczynę. W trakcie procesu sądowego, członkowie żydowskiej organizacji Hagana postrzelili jednego ze sprawców gwałtu, a drugiego porwali i wykastrowali[2].

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny mieszkańcy wsi otrzymali gwarancję bezpieczeństwa ze strony żydowskiej Hagany, w zamian za obietnicę nie wpuszczenia do wsi żołnierzy Arabskiej Armii Wyzwoleńczej[2]. Pomimo to, członkowie żydowskich oddziałów Irgun i Lechi porwali 12 marca 1948 kilku ważnych mieszkańców wsi. Dalszy wzrost napięcia spowodował, że mieszkańcy zaczęli opuszczać wieś[3]. W dniu 23 marca Hagana doprowadziła do uwolnienia porwanych Arabów, jednak mieszkańcy wsi kontynuowali opuszczanie swoich domów. Po całkowitym opuszczeniu wioski, tereny te zostały przyłączone do Tel Awiwu[4].

W 1955 dowódcy militarnej organizacji Hagana utworzyli tutaj peryferyjne osiedle Tel Awiwu. Dopiero otworzenie w 1969 nowej siedziby Uniwersytetu Tel Awiwu w pobliżu osiedla, spowodowało zmianę znaczenia tej okolicy. Obecnie jest ona uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych w Tel Awiwie.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to osiedle mieszkaniowe, w którym dominuje zabudowa niskich domów jednorodzinnych. Część budynków jest stara. Pomiędzy nimi wybudowano nowe jednorodzinne wille, których powierzchnia często przekracza 500 . Typowymi mieszkańcami osiedla są weterani wojenni. Osiedle charakteryzuje się najwyższymi cenami domów w Tel Awiwie. Okolica jest bardzo dobrze utrzymana. Jest dużo zieleni, parków i ogrodów – Carter Garden.

Edukacja i nauka[edytuj | edytuj kod]

Osiedle graniczy z położonym na południu Uniwersytetem Telawiwskim. Na terenie osiedla znajduje się uniwersytecki wydział geografii Yad Avnera. W budynku mieści się także biblioteka.

Religia[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajdują się dwie synagogi (przy ulicach Heil Hamishmar i Khish).

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W środkowej części osiedla znajdują się korty tenisowe.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W północno-wschodniej części osiedla znajduje się utworzony w 1974 ośrodek Bet ha-Lochem, organizacji zajmującej się rehabilitacją weteranów wojennych oraz terapią ofiar zamachów terrorystycznych. Na powierzchni 1 ha znajduje się sala gimnastyczna, gabinety zabiegowe, miejsca wypoczynku, sale konferencyjne, bary szybkiej obsługi, kryty basen kąpielowy z pomieszczeniami do zabiegów rehabilitacyjnych, strzelnica i sala widowiskowa dla 350 osób. Dodatkowo na otwartej przestrzeni jest boisko oraz olimpijski basen pływacki[5].

W osiedlu jest także przychodnia zdrowia, a w południowej części osiedla jest posterunek policji.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż osiedla przechodzi autostrada nr 20 ISR-FW-20.svg (Ayalon Highway). Natomiast ulicą Sederot Keren Kayemet Le'Israel można dojechać do położonej na zachodzie drogi ekspresowej nr 2 ISR-HW-2.svg (Tel Awiw-Netanja-Hajfa).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jewish Agency for Israel: Tel Awiw (ang.). [dostęp 21 maja 2008].
  2. a b Benny Morris: The Birth of the Palestinian Refugee Problem Revisited. Cambridge: Cambridge University Press, 2004, s. 127-128. ISBN 0-521-00967-7.
  3. Ilan Pappe: The Israel/Palestine Question. Cmbridge: Routledge, 1999, s. 199. ISBN 0-415-16947-X.
  4. PalestineRemembered.com: Welcome To al-Shaykh Muwannis (ang.). [dostęp 18 lutego 2010].
  5. Bet ha-Lochem: Bet ha-Lochem Tel Aviv (ang.). [dostęp 9 grudnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]