Cahala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cahala
צהלה
Osiedle Tel Awiwu
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Druga
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°07′25″N 34°50′16″E/32,123611 34,837778
Strona internetowa
Portal Portal Izrael
Osiedle Cahala

Cahala (hebr. צהלה) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Drugiej.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa osiedla nawiązuje do akronimu "CaHaL", który jest skrótem nazwy "Cwa Hagana l-Israel" - Siły Obronne Izraela.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone w północno-wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Południową granicę osiedla stanowią ulice HaParsa i Dvora HaNevi'a, za którymi znajdują się osiedla Newe Szaret oraz Ramat ha-Chajjal. Po wschodniej stronie rozciągają się pola uprawne, za którymi znajduje się węzeł drogowy autostrady nr 4 ISR-HW4 blue.PNG (Aszkelon-Tel Awiw-Petach Tikwa-Hajfa) krzyżującej się z autostradą nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Petach Tikwa-Ari’el). Na północy również rozciągają się pola uprawne, za którymi przebiega autostrada nr 5, za którą znajduje się miasto Ramat ha-Szaron. Na północnym zachodzie, za terenami ośrodka sportowego znajduje się osiedle Ha-Misztala. Zachodnią granicę wyznacza ulica HaMatsbi'im, za którą znajduje się osiedle Ramot Cahala.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych latach niepodległości Państwa Izraela, w pobliżu tego miejsca utworzono obóz dla żydowskich imigrantów (ma'abarot Yad Hamaavir). Osiedle powstało w 1952 jako osiedle mieszkaniowe dla personelu wojskowego i sił bezpieczeństwa. W latach 90. XX wieku rozpoczął się proces stopniowej wymiany pokoleń mieszkańców osiedla. Wielu z nowych mieszkańców decydowało się na wyburzenie starych domów i na ich miejscu budowali wygodniejsze i piękniejsze wille. Ze względu na wysokie ceny nieruchomości jest to dzielnica zamożnych ludzi. Mieszkają tu przedstawiciele izraelskiej gospodarki, wysocy dowódcy sił zbrojnych, politycy i inne ważne osobistości.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zabudowa osiedla składa się z około 500 jednorodzinnych domów. Jest także kilka domów dwu-rodzinnych. Było to pierwsze osiedle utworzone w północno-wschodniej części Tel Awiwu. Znajdowało się ono poza strefą bezpieczeństwa miasta, i dlatego kierując się względami bezpieczeństwa, wszystkie tutejsze ulice zaczynają się i kończą na ulicy Cahala, która jest główną ulicą osiedla.

Znajdują się tutaj trzy parki: Jehuda Garden, Gur Sharon Garden oraz Moda'i Park.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajduje się szkoła podstawowa Cahala.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Przy ulicy Yehonatan jest synagoga.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W centrum osiedla znajduje się centrum handlowe z kawiarnią i urzędem pocztowym.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W północno-zachodniej części osiedla znajduje się ośrodek sportowy Cahala, w którym wybudowano basen pływacki, korty tenisowe oraz inne obiekty sportowe.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z osiedla wyjeżdża się ulicą Cahala, którą jadąc na zachód dojeżdża się do drogi nr 482 ISR-HW-482.svg (Tel Awiw-Herclijja).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]