Brian Mawhinney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brian Mawhinney
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1940
Belfast
Wielka Brytania Minister transportu
Okres od 20 lipca 1994
do 5 lipca 1995
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna
Poprzednik John MacGregor
Następca George Young

Brian Stanley Mawhinney, baron Mawhinney (ur. 26 lipca 1940 w Belfaście) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w drugim rządzie Johna Majora.

Wykształcenie odebrał w Royal Belfast Academical Institution oraz na Queen’s University w swoim rodzinnym mieście, gdzie studiował fizykę. Naukę kontynuował w Royal Free Hospital w Londynie, gdzie wyspecjalizował się w promieniowaniu. W latach 1968-1970 r. był asystentem w dziale badań nad promieniowaniem na Uniwersytecie Iowa. Następnie powrócił do Royal Free Hospital, gdzie został wykładowcą.

Do Izby Gmin dostał się w 1979 r., wygrywając wybory w okręgu Peterborough. W latach 1986-1992 był młodszym ministrem w departamencie Irlandii Północnej. W latach 1992-1994 był ministrem stanu w ministerstwie zdrowia. W 1994 r. został członkiem gabinetu jako minister transportu. W 1995 r. został przewodniczącym Partii Konserwatywnej i ministrem bez teki. Po likwidacji jego okręgu wyborczego w 1997 r. wystartował w wyborach w okręgu North West Cambridgeshire i wygrał wybory, pomimo dotkliwej porażki konserwatystów w skali całego kraju.

W gabinecie cieni Williama Hague’ego był ministrem spraw wewnętrznych, ale zrezygnował w 1998 r. i powrócił do tylnych ław parlamentu. Z miejsca w Izbie Gmin zrezygnował w 2005 r. 24 czerwca został kreowany parem dożywotnim jako baron Mawhinney i zasiadł w Izbie Lordów.

Jako prezes (od 2003 r.) The Football League odpowiadał za reorganizację rozgrywek piłkarskich w lidze.

Jest osobą głęboko religijną. Przez pięć lat był członkiem Synodu Generalnego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]