Eric Geddes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eric Geddes
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 września 1875
Indie Brytyjskie

Data śmierci

22 czerwca 1937

Minister transportu
Okres

od 19 maja 1919
do 7 listopada 1921

Przynależność polityczna

Partia Konserwatywna

Poprzednik

nowy urząd

Następca

lord Peel

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)

Eric Campbell Geddes (ur. 26 września 1875 w Indiach, zm. 22 czerwca 1937), brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Davida Lloyda George’a.

Był synem Aucklanda Campbella Geddesa. Wykształcenie odebrał w Oxford Military College oraz w Merchiston Castle School w Edynburgu. Następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a później do Indii. Po powrocie do Wielkiej Brytanii rozpoczął pracę w North-Eastern Railway. W latach 1906-1914 był tam zarządcą generalnym.

W 1915 r. roczął pracę w Ministerstwie Amunicji. Był kolejno zastępcą dyrektora generalnego ds. zaopatrzenia w amunicję, dyrektorem generalnym wojskowego transportu kolejowego, inspektorem generalnym ds. transportu Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego oraz kontrolerem Royal Navy. W 1917 r. został wybrany do Izby Gmin z okręgu Cambridge. Okręg ten reprezentował do 1922 r.

Od razu po wyborze został pierwszym lordem Admiralicji. W 1919 r. został ministrem bez teki, a następnie ministrem transportu. Urząd ten sprawował do 1921 r. Następnie był przewodniczącym Komisji Wydatków Narodowych, który ogłosiła kontrowersyjny projekt ograniczenia wydatków publicznych (tzw. "topór Geddesa", Geddes Axe). Zmarł w 1937 r.

Jego brat, Auckland Geddes, również był ministrem w rządzie Lloyda George’a.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]