iGoogle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
iGoogle
Ilustracja
Logo serwisu
Data powstania

20 maja 2005

Data zamknięcia

1 listopada 2013

Właściciel

Google

Rejestracja

tak

Strona internetowa

iGoogle – strona internetowa umożliwiająca użytkownikowi szybki dostęp do najważniejszych dla niego informacji. Każdy korzystający z usługi ma do dyspozycji własną stronę (dostępną tylko dla niego), na której może umieszczać różne elementy, takie jak zegar, aktualną pogodę, nagłówki wiadomości z interesujących go kanałów RSS i Atom, listę rzeczy do zrobienia, ale także najpopularniejsze filmy z Google Videos, gry we flashu, miniczat lub wbudowany komunikator internetowy. Elementy mogą być organizowane w wielu kartach.

Wszystkie, pogrupowane w kategorie oraz możliwe do przeszukiwania, elementy są dostępne w katalogu treści. Dostępne jest również do wybrania 7 różnych kolorystycznych motywów strony.

Usługa została uruchomiona 20 maja 2005[1] w języku angielskim. Później dodano obsługę również w języku polskim. Usługa znana była jako spersonalizowana witryna Google do 30 kwietnia 2007, kiedy na oficjalnym blogu Google ogłoszono zmianę nazwy serwisu[2].

1 listopada 2013 roku usługa została zamknięta, gdyż zapotrzebowanie na nią spadło. Mobilna wersja została wyłączona 31 lipca 2012 roku.

Alternatywy[edytuj | edytuj kod]

  • Na komputerze: istnieje wiele podobnych rozwiązań, z których można korzystać na komputerze. Dla przeglądarki Google Chrome, wiele narzędzi zwiększających produktywność i aplikacji można pobrać z Chrome Web Store. Można też spersonalizować Chrome, wybierając odpowiedni motyw[3].
  • Na urządzeniach mobilnych: w Google Play znajdują się rozmaite aplikacje – od gier, przez czytniki wiadomości, aż po widżety na ekran główny[3].
  • Następcą iGoogle jest Google Now, czyli aplikacja dla Android OS i Google Chrome.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Danny Sullivan: Google Launches Personalized Home Page. [w:] Search Engine Watch [on-line]. 2005-05-20. [dostęp 2007-04-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-22)]. (ang.).
  2. Sophia Brueckner: You’ve got gadget mail. [w:] Official Google Blog [on-line]. 2007-04-30. [dostęp 2007-05-01]. (ang.).
  3. a b Co się stało z iGoogle? – Wyszukiwarka Google – Pomoc [online], support.google.com [dostęp 2016-03-30].