Google Classroom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Google Classroom
Logo Google Classroom
Logo programu
Autor Google
Pierwsze wydanie 2014-08-12 12 sierpnia 2014(dts)
System operacyjny Android, iOS, przeglądarka internetowa
Rodzaj edukacja, e-learning
Strona internetowa

Google Classroom – bezpłatna usługa internetowa dla szkół, opracowana przez Google. Jej celem jest uproszczenie procesu tworzenia, dystrybucji i oceniania zadań w formie elektronicznej. Podstawowym celem Google Classroom jest usprawnienie procesu udostępniania plików między nauczycielami i uczniami[1]. W kwietniu 2020 roku usługa liczyła ponad 100 milionów aktywnych użytkowników, co stanowiło dwukrotność tej liczby w porównaniu z początkiem marca tego samego roku[2].

Google Classroom stanowi połączenie między usługami Dysk Google do tworzenia i dystrybucji zadań, Dokumenty Google, Arkusze Google i Prezentacje Google do pisania, Gmail do komunikacji i Kalendarz Google do planowania. Uczniowie mogą zostać zaproszeni do klasy za pomocą prywatnego kodu (istnieje również możliwość ich automatycznego zaimportowania z domeny szkolnej). Każda klasa tworzy osobny folder na Dysku Google danego użytkownika, gdzie uczeń może przesłać prace do oceny, a te z kolei mogą zostać ocenione przez nauczyciela. Aplikacje mobilne, dostępne na urządzenia z systemami iOS i Android, pozwalają użytkownikom robić zdjęcia i dołączać je do zadań, udostępniać pliki z innych aplikacji oraz uzyskiwać dostęp do informacji w trybie offline. Nauczyciele mogą monitorować postępy każdego ucznia, a po ich ocenie mogą zwrócić pracę wraz z komentarzami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Google Classroom został ogłoszony 6 maja 2014 r. Jego podgląd jest dostępny dla części członków programu G Suite dla Szkół i Uczelni[3][4]. Pierwsza ogólnodostępna wersja programu została wydana 12 sierpnia 2014 r.[5][6] W 2015 r. Google ogłosił udostępnienie interfejsu API Classroom i przycisk udostępniania stron internetowych, umożliwiając administratorom szkół i programistom dalsze zaangażowanie w Google Classroom[7]. Również w 2015 r., Google zintegrowało Kalendarz Google z Google Classroom w celu wyznaczania terminów zadań, wycieczek terenowych i wykładów[8]. W 2017 r. Google udostępnił możliwość dołączenia do klas bez konieczności posiadania konta G Suite dla Szkół i Uczelni[9]. Od kwietnia 2017 r. każdy użytkownik Google może stworzyć swoją klasę i uczyć w jej ramach[10][11].

W 2018 roku Google ogłosił odświeżenie klas, dodanie sekcji zajęć, ulepszenie interfejsu oceniania, umożliwienie ponownego wykorzystania prac klasowych z innych klas oraz dodanie funkcji dla nauczycieli umożliwiającej uporządkowanie treści według tematu[12].

W 2019 roku Google wprowadził 78 nowych motywów oraz opcję przeciągania i upuszczania tematów i zadań w sekcji zajęć[13].

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Zadania są przechowywane i oceniane w rozwijanym przez Google pakiecie aplikacji G Suite, umożliwiających dwustronną współpracę między nauczycielem a uczniem. Zamiast udostępniać nauczycielowi dokumenty znajdujące się na Dysku Google ucznia, pliki są przechowywane na Dysku ucznia, a następnie przesyłane do oceny. Nauczyciele mogą wybrać plik, który może być traktowany jako szablon, dzięki czemu każdy uczeń może edytować własną kopię, a następnie oddać ją do oceny, zamiast zezwalać każdemu uczniowi na przeglądanie, kopiowanie lub edytowanie tego samego dokumentu[14]. Uczniowie mogą również dołączyć do zadania dodatkowe dokumenty z Dysku.

Ocenianie[edytuj | edytuj kod]

Google Classroom obsługuje wiele różnych schematów oceniania. Nauczyciele mają opcję dołączania plików do zadania, które uczniowie mogą wyświetlać, edytować lub otrzymać w postaci indywidualnej kopii. Uczniowie mogą tworzyć pliki, a następnie dołączać je do zadania, jeśli nauczyciel nie utworzył kopii pliku. Nauczyciele mają możliwość monitorowania postępów każdego ucznia w zadaniu, w którym mogą dodawać komentarze lub dokonywać jego edycji. Oddane zadania mogą być ocenione przez nauczyciela i zwrócone z komentarzami, aby umożliwić uczniowi poprawienie zadania i oddanie go z powrotem. Po dokonaniu oceny zadania mogą być edytowane tylko przez nauczyciela, chyba że nauczyciel ponownie oddaje zadanie.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Nauczyciele mogą zamieszczać ogłoszenia w strumieniu zajęć, które mogą być komentowane przez uczniów, umożliwiając dwukierunkową komunikację między nauczycielem a uczniami[15]. Uczniowie mogą również publikować posty w strumieniu zajęć, ale nie będą one miały tak wysokiego priorytetu jak ogłoszenia nauczyciela i będą mogły być moderowane. Do ogłoszeń i postów można dołączać multimedia powstałe w środowiskach produktów Google, takie jak filmy udostępnione w serwisie YouTube i pliki umieszczone na Dysku Google. Gmail udostępnia również opcje e-mail dla nauczycieli do wysyłania e-maili do jednego lub większej liczby uczniów w interfejsie Google Classroom. Dostęp do Classroom można uzyskać przez internet lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej Classroom dla systemów Android i iOS.

Raport antyplagialności[edytuj | edytuj kod]

Funkcja została wprowadzona w styczniu 2020 r. Pozwala nauczycielom i uczniom zobaczyć części i sekcje przesłanego zadania, które zawierają dokładne lub podobne sformułowanie do innego źródła. Pozwala studentom wyświetlić materiały źródłowe, a także wskazuje brakujące cytowania, aby pomóc uczniowi w poprawie pracy. Nauczyciele za pomocą raportu mogą porównać przesłaną przez ucznia pracę z materiałami naukowymi oraz sprawdzić, czy student umieścił odniesienia do nich. W darmowym G Suite dla Szkół i Uczelni nauczyciele mogą włączyć raport oryginalności dla maksymalnie 3 zadań. To ograniczenie zostaje zniesione w płatnym G Suite Enterprise dla Szkół i Uczelni[16].

Archiwizacja zajęć[edytuj | edytuj kod]

Classroom pozwala nauczycielom archiwizować zajęcia na koniec semestru lub roku. Po zarchiwizowaniu kurs jest usuwany ze strony głównej i umieszczany w obszarze Zarchiwizowane zajęcia, aby pomóc nauczycielom w organizacji bieżących zajęć. Po zarchiwizowaniu kursu nauczyciele i uczniowie mogą go wyświetlić, ale nie będą mogli wprowadzać żadnych zmian, dopóki nie zostanie przywrócony[17].

Wideokonferencje[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2020 r. Google wprowadził funkcję dla nauczycieli umożliwiającą organizowanie wideokonferencji, w których brać udział mogą studenci oraz organizujący ją nauczyciel. Funkcja wykorzystuje usługę Google Meet (dawniej Google Hangouts Meet). Do końca lipca 2020 r. funkcja będzie dostępna dla wszystkich użytkowników. Po upływie tego terminu będzie ona dostępna wyłącznie dla użytkowników G Suite Enterprise dla Szkół i Uczelni.[18]

Aplikacje mobilne[edytuj | edytuj kod]

Aplikacje mobilne Google Classroom, udostępnione w styczniu 2015 r., są dostępne na urządzenia z systemem iOS i Android. Aplikacje pozwalają użytkownikom robić zdjęcia i dołączać je do swoich zadań, udostępniać pliki z innych aplikacji oraz pozwalają do dostęp do treści w trybie offline[19][20].

Prywatność[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do usług konsumenckich Google, Google Classroom, jako część G Suite dla Szkół i Uczelni, nie wyświetla reklam w interfejsie dla studentów, wykładowców i nauczycieli, a dane użytkowników nie są skanowane ani wykorzystywane do celów reklamowych[21].

Przyjęcie[edytuj | edytuj kod]

eLearningIndustry przetestował i dokonał przeglądu Google Classroom, w którym wskazał wiele pozytywnych i negatywnych aspektów. Wśród mocnych stron Classroom w recenzji podkreślono łatwość użycia, korzystanie z Dysku Google jako skuteczny sposób na szybkie udostępnianie zadań uczniom przez nauczycieli, działanie w trybie elektronicznym oznaczającym koniec drukowania, rozdawania i potencjalnie utraty pracy oraz szybki system informacji zwrotnej między uczniami i nauczycielami. Wśród wad Classroom, w przeglądzie podkreślono silną integrację aplikacji i usług Google z ograniczoną obsługą zewnętrznych plików lub usług lub jej brakiem, brak automatycznych quizów i testów oraz brak czatów na żywo, które mogą pomóc w uzyskaniu opinii[22]. W 2020 roku usługa zdobyła nagrodę Webby Award za szczególne osiągnięcie (Webby Award Special Achievement)[23].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Jako firma Google została skrytykowana w kilku różnych kwestiach, w tym prywatności. Krytyka Google Classroom koncentruje się przede wszystkim na obawie o prywatność studentów i wykorzystywaniu danych studentów przez Google[24][25]. Do innych uwag należą m.in. brak pełnoprawnego dziennika ocen[26][27], brak automatycznych quizów i testów (wspólne cechy w systemach zarządzania nauczaniem)[28] oraz edycja zadań po ich udostępnieniu[29].

Google odpowiedział na obawy związane z praktykami dotyczącymi prywatności, stwierdzając: „Google jest zaangażowany w tworzenie produktów, które pomagają chronić prywatność uczniów i nauczycieli oraz zapewniają najlepsze w swojej klasie bezpieczeństwo dla Twojej instytucji”[21].

Partnerstwo[edytuj | edytuj kod]

Google współpracuje z siecią partnerów, za pośrednictwem których można uzyskać i skonfigurować licencje Google Classroom. Cloudfresh jest oficjalnym certyfikowanym Partnerem Google Cloud Premier[30][31].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. What are the design goals for classroom? – Classroom Community, support.google.com [dostęp 2020-04-10].
 2. Bloomberg - Are you a robot?, www.bloomberg.com [dostęp 2020-07-03].
 3. Larry Magid, Google Classroom Offers Assignment Center for Students and Teachers, Forbes [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 4. Google Debuts Classroom, An Education Platform For Teacher-Student Communication, TechCrunch [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 5. Jordan Kahn, Google Classroom now available to all Apps for Education users, adds collaboration features, 9to5Google, 12 sierpnia 2014 [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 6. Issie Lapowsky, Google Wants to Save Our Schools–And Hook a New Generation of Users, „Wired”, 13 sierpnia 2014, ISSN 1059-1028 [dostęp 2020-04-10].
 7. Google Expands Its Educational Platform “Classroom” With A New API, Share Button For Websites, TechCrunch [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 8. Lauren Hockenson, Google Classroom updates with Calendar integration, new teacher tools, The Next Web, 24 sierpnia 2015 [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 9. Google Classroom: Now open to even more learners, Google, 15 marca 2017 [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 10. Google Classroom now lets anyone school anyone else, TechCrunch [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 11. Google’s Classroom is open to anyone with an urge to teach, Engadget [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 12. Time for a refresh: Meet the new Google Classroom, Google, 7 sierpnia 2018 [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 13. Stay organized in 2019 with new features in Classroom, Google, 8 stycznia 2019 [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 14. Oddawanie projektu – Komputer – Classroom – Pomoc, support.google.com [dostęp 2020-04-10].
 15. Google Classroom helps teachers easily organize assignments, offer feedback, Engadget [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 16. Co nowego w Classroom – Classroom – Pomoc, support.google.com [dostęp 2020-04-10].
 17. Archiwizowanie i usuwanie zajęć – Komputer – Classroom – Pomoc, support.google.com [dostęp 2020-04-10].
 18. What's new in Classroom - Classroom Help, support.google.com [dostęp 2020-04-10].
 19. Mic Wright, Google’s Classroom App Opens Its Doors On Android and iOS, The Next Web, 14 stycznia 2015 [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 20. Google Is Bringing the Paperless Classroom to Teachers’ Phones, Time [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 21. a b Privacy & Security Center, Google for Education [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 22. Google Classroom Review: Pros And Cons Of Using Google Classroom In eLearning, eLearning Industry, 20 sierpnia 2015 [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 23. Jacob Kastrenakes, Here are all the winners of the 2020 Webby Awards, The Verge, 20 maja 2020 [dostęp 2020-07-03] (ang.).
 24. Siobhan Climer, Privacy With Google Classroom: Use Rises, Critics Claim Risks | Mindsight, gomindsight.com, 19 września 2018 [dostęp 2020-04-10] (ang.).
 25. United States Senate to Google, 15 marca 2015 [dostęp 2020-07-03].
 26. Pros and cons of Google Classroom, www.uft.org [dostęp 2020-04-10].
 27. 6 Things You Can’t Do with Google Classroom…Yet.
 28. Google Classroom Review: Pros And Cons Of Using Google Classroom In eLearning.
 29. Google Classroom Reviews [dostęp 2020-04-10] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-30].
 30. Cloudfresh vacancies, Cloudfresh [dostęp 2023-08-16] (ang.).
 31. Google Cloud Platform Services, Cloudfresh [dostęp 2023-08-16] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]