Sergey Brin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sergey Brin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 sierpnia 1973
Moskwa
Zawód, zajęcie informatyk
Sergey Brin google signature.svg

Sergey Brin (ur. 21 sierpnia 1973 w Moskwie jako Siergiej Michajłowicz Brin, ros. Сергей Михайлович Брин) – amerykański programista i przedsiębiorca rosyjskiego pochodzenia. Współtwórca najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki internetowej Google. Prezes Alphabet, spółki matki Google.

Urodził się w ZSRR jako syn matematyków żydowskiego pochodzenia. W 1979 roku, w wieku pięciu lat wyemigrował razem z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował informatykę i matematykę. Jego ojciec wykłada obecnie matematykę na University of Maryland, College Park, a matka jest specjalistką klimatologii w NASA[1].

Podczas studiów na Uniwersytecie Stanforda poznał Larry’ego Page’a i wspólnie stworzyli – opartą na algorytmie PageRank – wyszukiwarkę Google, która zrewolucjonizowała ten segment rynku usług internetowych. W spółce pełni obecnie funkcję prezesa do spraw technologii.

Jego majątek szacuje się na 31,5 miliarda dolarów amerykańskich, co czyni go 19. najbogatszym człowiekiem na świecie (lista Forbesa)[2].

W latach 2007–2015 był żonaty z Anne Wojcicki. Ma z nią syna i córkę[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mark Malseed: The Story of Sergey Brin (ang.). Moment, luty/marzec 2007.
  2. Sergey Brin (ang.). W: Forbes.com [on-line]. Forbes. [dostęp 2014-07-04].
  3. Laura Lorenzetti: Google’s Sergey Brin and 23andMe’s Anne Wojcicki legally divorced (ang.). Forbes, 2015-06-24.