Sergey Brin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sergey Brin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 sierpnia 1973
Moskwa
Zawód, zajęcie informatyk
podpis

Sergey Brin (ur. 21 sierpnia 1973 w Moskwie jako Siergiej Michajłowicz Brin, ros. Сергей Михайлович Брин) – amerykański programista i przedsiębiorca rosyjskiego pochodzenia. Współtwórca najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki internetowej Google. Prezes Alphabetu, spółki matki Google.

Urodził się w ZSRR jako syn matematyków żydowskiego pochodzenia. W 1979 roku, w wieku pięciu lat wyemigrował razem z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował informatykę i matematykę. Jego ojciec wykłada obecnie matematykę na Uniwersytecie Marylandu w College Park, a matka jest specjalistką klimatologii w NASA[1].

Podczas studiów na Uniwersytecie Stanforda poznał Larry’ego Page’a i wspólnie stworzyli – opartą na algorytmie PageRank – wyszukiwarkę Google, która zrewolucjonizowała ten segment rynku usług internetowych. W spółce pełni obecnie funkcję prezesa do spraw technologii.

Jego majątek szacuje się na 31,5 miliarda dolarów amerykańskich, dzięki czemu plasuje się on na 19 miejscu na liście najbogatszych ludzi na świecie (lista Forbesa)[2].

W latach 2007–2015 był żonaty z Anne Wojcicki. Ma z nią syna i córkę[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mark Malseed: The Story of Sergey Brin (ang.). Moment, luty/marzec 2007.
  2. Sergey Brin (ang.). W: Forbes.com [on-line]. Forbes. [dostęp 2014-07-04].
  3. Laura Lorenzetti: Google’s Sergey Brin and 23andMe’s Anne Wojcicki legally divorced (ang.). Forbes, 2015-06-24.