Israel Discount Bank

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Israel Discount Bank
בנק דיסקונט לישראל בע"מ
Israel Discount Bankבנק דיסקונט לישראל בע"מ
Siedziba banku w Bank Discount Tower
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1935
Państwo  Izrael
Lokalizacja  Izrael Tel Awiw
Siedziba Bank Discount Tower
23 Yehuda HaLevi Street,
65136 Tel Aviv, Izrael
Prezes Joseph Bachar – Prezes Zarządu
Rodzaj banku bank uniwersalny, inwestycyjny
Kapitał własny 187 817 000 000 NIS, według stanu na 2009[1]
Zysk netto 4 757 000 NIS, za 2009[1]

Israel Discount Bank (hebr. בנק דיסקונט לישראל בע"מ; TASE: DCST) – bank uniwersalny z siedzibą w Tel Awiwie w Izraelu. Spółka akcyjna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel Awiwie. Israel Discount Bank jest trzecim pod względem wielkości bankiem i najważniejszą grupą finansową w Izraelu. Bank oferuje pełne spektrum usług korporacyjnych i detalicznych produktów finansowych dla swoich klientów[2].

W Izraelu bank tworzy grupę finansową, która składa się z banków komercyjnych i firm finansowych działających w branżach kart kredytowych, bankowości inwestycyjnej, zarządzania usługami powierniczymi i leasingiem. Bank posiada także 25 % akcji First International Bank of Israel. Za granicą bank posiada sieć spółek zależnych, oddziałów i przedstawicielstw w Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i Europie. Israel Discount Bank New York jest największym izraelskim bankiem działającym poza Izraelem[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bank Discount Tower w Tel Awiwie

Bank został założony 5 kwietnia 1935 w Tel Awiwie, w Mandacie Palestyny. Jego założycielem był nowy żydowski imigrant Leon Recanati, który stał na czele społeczności żydowskiej w Salonikach. Jego partnerami byli Josef Elbaz i Mosze Carasso. Bank pierwotnie nazywał się Eretz Israel Discount Bank i miał swoją pierwszą siedzibę w sklepie przy ulicy Jehuda Halevi 39 w Tel Awiwie. O wyjątkowości banku świadczył fakt, że od samego początku swojego istnienia był on otwarty dla klientów indywidualnych. W owym czasie, w Mandacie Palestyny funkcjonowało kilkadziesiąt banków, jednak każdy z nich nastawiony był wyłącznie na obsługę wybranych zamożnych klientów oraz przedsiębiorstw.

W 1943 bank otworzył swój pierwszy oddział w Jerozolimie, a w 1948 kolejny w Tel Awiwie. Był to okres szybkiego rozwoju gospodarki Mandatu Palestyny i Eretz Israel Discount Bank odgrywał w nim kluczową rolę. Bank stopniowo rozbudowywał swoją sieć oddziałów, przejmując pakiet kontrolny akcji Palestine Mercantile Bank, a następnie palestyńskie oddziały Ottoman Bank[3].

W 1949 bank otworzył swój pierwszy oddział w Hajfie. Na początku tego roku podjęto decyzję o rozpoczęciu przez bank ekspansji międzynarodowej. W tym samym 1949 otworzono pierwsze przedstawicielstwo zagraniczne, przy Piątej Alei w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone). W 1958 otworzono pierwsze biuro w Ameryce Łacińskiej – w Montevideo (Urugwaj).

W 1952 zmieniono nazwę banku na obecną, Israel Discount Bank. W Izraelu bank skoncentrował swoją działalność na obsłudze klientów indywidualnych, oraz usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Bardzo szybko bank zyskał wysoki poziom zaufania klientów, czego dowodem był szybki wzrost depozytów i kredytów.

W celu sfinansowania swojego szybkiego rozwoju, na początku 1963 bank zwrócił się w stronę rynków kapitałowych. W tym samym roku ukazała się pierwsza oferta publiczna banku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel Awiwie, a w 1964 w Stanach Zjednoczonych. Dzięki pozyskaniu nowych finansów bank mógł dalej się rozwijać i w 1965 posiadał już 100. swoich krajowych oddziałów. W 1967 przejęto amerykański bank, tworząc Israel Discount Bank of New York. W 1980 był to jeden z największych banków w Stanach Zjednoczonych.

W ciągu następnych dwóch dekad bank kontynuował swoją ekspansję, otwierając oddział w Los Angeles, trzy oddziały na Florydzie, oddział w Londynie (Wielka Brytania), oraz przedstawicielstwa w Paryżu (Francja), Berlinie (Niemcy), Buenos Aires (Argentyna), Santiago (Chile) i São Paulo (Brazylia). Ponadto spółka zależna Israel Discount Bank of New York utworzyła Discount Bank Latin America z oddziałami w Montevideo i Punta del Este (Urugwaj), oraz przedstawicielstwami w Buenos Aires (Argentyna), Lima (Peru), Meksyk (Meksyk), Porto Alegre i Rio de Janeiro (Brazylia)[3].

W 1972 był pierwszym izraelskim bankiem, który rozpoczął instalować zewnętrzne bankomaty.

W 1983 doszło do poważnego skandalu finansowego, w wyniku którego własność banku przeniesiono w ręce rządu Izraela. W 2006 kontrola nad bankiem powróciła w ręce prywatne, chociaż rząd utrzymał 31% udziałów. W 2006 kierownictwo banku wprowadziło się do nowej siedziby w nowoczesnym biurowcu Bank Discount Tower (wysokość 105 metrów) w Tel Awiwie. Koncepcja architektoniczna budynku wyraża potęgę finansową banku[4]. 12 stycznia 2010 rząd sprzedał dodatkowe 5% akcji banku, zmniejszając swój udział do 25% akcji banku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Commercial Banks – by Total Assets (ang.). W: Dun's 100 Israel's Largest Enterprises [on-line]. [dostęp 2010-10-05].
  2. a b W skrócie (ang.). W: Israel Discount Bank [on-line]. [dostęp 2010-10-06].
  3. a b Historia (ang.). W: Israel Discount Bank [on-line]. [dostęp 2010-10-06].
  4. Bank Discount Tower (ang.). W: Emporis.com [on-line]. [dostęp 2010-10-05].